تغییر در قوانین و روند رسیدگی به پرونده پناهجویان در ترکیه

turkey map

پناهجویان که پرونده شان به استینافی برخورده اند، به مصاحبه ای دیگری دعوت می گردند تا پناهجو یکبار دیگر بتوانند دلایل قانع کننده ای برای موکلینش در کمیساریا ارائه کنند و مشکلی که در پرونده اش ایجاد شده را رفع سازند.

پناهجویان که در موسسه آسام ثبت شده اند، ثبت آنها در حقیقت ارزش مشابه با ثبت کمیساریا را خواهند داشت و همان ثبت نام در حقیقت جای مصاحبه مقدماتی (پیش مصاحبه) را می گیرند. اگر پناهجوی درهنگام ثبت نام، نکته مهمی را در پرونده اش ثبت کرده باشد ممکن است همان نکته مهم بررسی پرونده اش را سریعتر سازد.

تبدیل ثبت نام پناهجویان به پیش مصاحبه به دلیل آن است که زمان کمتری برای بررسی پرونده ها را دربر می گیرد، زیرا کمیساریا با کمبود کارمند روبرو هستند و موسسه آسام نیز به حیث یک موسسه کمکی با کمیساریا بصورت موقت ثبت نام پناهجویان را انجام می دهد و ممکن در سالهای بعد ثبت نام را کمیساریا و یا موسسات دیگر به عهده بگیرد.

پناهجویانی که پرونده های شان بسته است، برای پیگری پرونده های شان باید از دادستان های شهر محل زندگی شان کمک بگیرند که معروف به “بارو” است و دادستانهای شهری ممکن است وکیل رایگان در اختیار آنها گذاشته تا مشکل در پرونده هایشان را بررسی و آنها را در این زمنیه کمک نمایند. و ممکن است این بار با کمک وکیل های دادستانی شهر مشکل پرونده هایشان برطرف شود.

پرونده پناهجویان که قبلا در وضعیت بسته قرار داشتند و هر آن درخطر دیپورت به افغانستان قرار داشت، بعد از این ممکن است این پرونده ها در وضعیت بسته قرار نگیرند، بلکه این پرونده ها بصورت معلق و یا حالت خاص قرار می گیرند تا این وضعیت بتواند از دیپورت آنها جلوگیری کنند اما این بدان معنی نیست که قبولی گرفته اند.

پرونده های که جدیداً بسته می شوند آنها نیز دیگر در وب سایت و یا در دفتر کمیساریا در وضعیت بسته قرار نمی گیرد، بلکه آنها نیز بصورت معلق و یا حالت خاص قرار خواهد گرفت تا خطر دیپورت آنها را تهدید نکنند ولی با یک نامه به صاحب پرونده مشکل پرونده اش را مشخص خواهد کرد.

کسانیکه پرونده شان بسته بوده و از طرف اداره مهاجرت شهر اش برگه دیپورتی دریافت نموده اند، باید به دادستان شهر یا “بارو” مراجعه کنند و یا اگر توانایی مالی داشته باشند وکیل خصوصی بگیرند.

پرونده های با وضعیت خاص ( بیماران عاجل، پرونده های دگرجنس گراها، تجاوز جنسی و …) بعد از ثبت نام بصورت فوری از آسام به بخش مصاحبه اصلی منتقل شده و بررسی ها روی آن پرونده آغاز خواهد شد.

افراد که شهر محل اقامتش را بدون اجازه امنیتی ترک کرده و به امضا حاظر نشده باشند، پرونده اش هم در کمیساریا و هم در اداره مهاجرت بسته شده و برگه دیپورتی برایش داده خواهد شد. افراد با این مشکل نیز بزودترین فرصت بعد از آگاهی از وضعیت پرونده اش باید به دادستان شهر و یا “بارو” مراجعه نماید و یا اگر توانایی مالی داشته باشند وکیل خصوصی بگیرند.

پرونده های که در وضعیت قبولی قرار دارند و یا سال هاست قبولی کمیساریا را دارند، دوباره پرونده هایش مورد بررسی شده و درجه بندی می شوند و پرونده های برگزیده شده از این میان به بخش کشوری فرستاده خواهند شد.

دولت ترکیه در چند سال اخیر با سیل از پناهجویان روبرو شده که از عهده کمک به آنها برآمده نمی توانند، دولت درصدد است این بار سنگین که پناهجویان سوری روی دوش ترکیه انداخته است را از دوشش بردارد و قرار است روی قوانین کاری پناهجویان تغییراتی بیاورد.

به این اساس دولت با همکاری اداره مهاجرت و وزارت داخله در نظر دارد روی قانون اجازه کاری تغییراتی را ایجاد کنند که در آنصورت پناهجویان بتوانند با کارکردن در داخل ترکیه بدون کمک گرفتن مالی از دولت، مخارج زندگی شان را تامین کنند.

Link: afgrefugees.com

برای ساخت کیس پناهندگی و یا مدارک دیگر اینجا کلیک کنید

عضو پیج رسمی ما در فیس بوک شوید: facebook.com/Refugee.Seekers

لینک گروهای فیسبوک وبلاگ پناهندگی: گروه اطلاع رسانی ، گروه پرسشهای پناهجویان

  • لطفا از مطالب وبلاگ بدون استقاده از منبع در جایی استفاده نکنید.
  • برای لینک کردن، آدرس این پست را از آدرس بار بالای مرورگر کپی کرده و به کل مطلب لینک کنید، با این کار، بالا بودن فرهنگ خود را نمایان کنید.
Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s