شرایط درخواست ویزای خانواده و دوستان در استرالیا

Sydney-Opera-House-and-Harbour-Bridge-australia-23340467-1600-1200

یکی از دغدغه هایی که مهاجران ایرانی در استرالیا با آن دست به گریبان هستند ، ملاقات عزیزان خود در این سرزمین زیباست . در این چند پاراگراف سعی میکنیم در مورد پروسه اخذ ویزای ویزیت برای خانواده  درجه اول ، توضیحاتی ارائه کنیم .

ویزای Visitor با ساب کلاس 600  دارای چهار  شاخه اصلیست که با عناوین  Tourist stream، Sponsored Family stream ،Business Visitor stream  ، Approved Destination Status stream  شناخته میشوند که در این مقال بر روی دو شاخه ای که مرتبط با دریافت ویزا برای خانواده و دوستان درجه اول است ، تمرکز خواهیم داشت .

شرایط اصلی اخذ این ویزا ؟

برای اقدام از طریق tourist Stream   آفیسرهای اداره مهاجرت چند شرط اصلی را مد نظر دارند .آفیسر ابتدا باید پاسخ به دوسوال اساسی را داشته باشد  :   آیا دلایل کافی برای بازگشت متقاضی به کشور مبدا بعد از اتمام دوره ویزا وجود خواهد داشت (600.211)  ؟  آیا  متقاضی از عهده هزینه های خود جهت سفر و اقامت در استرالیا بر خواهد آمد یا خیر  (600.212)

آیا خانواده من این شرایط را خواهند داشت ؟

جهت بررسی تمایل متقاضی به بازگشت به کشور مبدا بعد از مدت انقضای ویزا ،  آفیسرهای اداره مهاجرت برحسب شرایط فرد و نیز گزارشهای رسیده در مورد شرایط کشور تصمیم میگیرند . نکاتی که معمولا در نظر گرفته میشود از قرار زیر است :

 • آیا متقاضی شغل ثابت و درارای درآمد مناسب دارد و آیا در برگشت از سفر این شغل را حفظ خواهد کرد؟
 • املاک و اموال قابل ذکر در کشور مبدا
 • شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور مبدا – متاسفانه این شرایط در مورد کشور ایران به صورت ریسک بالا طبقه بندی میشود . مخصوصا در مورد شرایط اقتصادی.
 • آیا فرد متقاضی اقوام درجه اولی در کشور مبدا خواهد داشت در طول سفر به استرالیا که باعث بشود تمایل به بازگشت داشته باشد . در این بررسی تعداد اقوام درجه اول در استرالیا با تعداد این افراد در کشور مبدا مورد مقایسه قرار میگیرد.
 • سابقه سفر به کشورهایی که از نظر شرایط ارائه ویزا سخت گیری دارند – به طور مثال سفر به اتحادیه اروپا ، آمریکا ، کانادا و … و رعایت شرایط ویزا در این سفرها .
 • آیا مدت زمان ویزای مورد تقاضا با قصد ارائه شده همخوانی دارد . به طور مثال ، درخواست زمان شش ماهه ویزا برای ملاقات خواهر در استرالیا چندان منطقی نیست .
 • خبر بد برای هموطنان پناهنده اینست که سابقه مهاجرتی نزدیکان فرد متقاضی نیز بررسی میشود و در صورت وجود دلایلی دال بر احتمال درخواست پناهندگی و … توسط متقاضی با توجه به سابقه خانواده ، سخت گیری بیشتری بر روی پرونده اعمال خواهد شد .

شرایط برای بررسی مسائل مرتبط با نحوه تامین هزینه های سفر ، بسیار مشخص تر بررسی میشود . امکان اینکه  بلیط رفت و برگشت خریداری شود و به عنوان یکی از مدارک ارائه شود وجود خواهد داشت ( در صورت رد شدن ویزا ، معمولا با پرداخت جریمه ، امکان بازگشت این بلیط وجود دارد ) . همچنین ارائه موجودی حساب بانکی در ایران و راه دیگر نیز تاکید دعوت کننده بر تقبل هزینه های متقاضی در استرالیا به همراه ارائه پرینت حساب بانکی یا فیش حقوقی خود و یا همسردر جهت اثبات توانایی مالی دعوت کننده ، خواهد بود.

تعیین میزان شانس پرونده ؟

جواب روشنی برای این سوال وجود ندارد . آیتمهایی که در بالا ذکر شدند هر کدام وزن مثبت و منفی مشخصی داشته و البته در نهایت با در نظر گرفتن برآیند این وزن ، اگر به حد مناسبی از بر اورد رسیدید ، میتوانید اقدام کنید . فاکتورهایی مانند آفیسری که پرونده را بررسی میکند و نیز شرایط سیاسی و اقتصادی کشور مبدا در زمان اقدام نیز از عهده شما خارج هستند ولی تاثیر خواهند داشت .

بعضی از فاکتورهای مثبت و منفی به طور مشخص وزن بالاتری دارند . به طور مثال در صورتیکه متقاضی قبلا سفری به استرالیا و یا چند کشور اروپایی یا آمریکا داشته باشد و بدون نقض شرایط ویزا ، به کشور مبدا برگشته باشد ، آفیسر برای این فاکتور وزن بالایی را در نظر خواهد گرفت . در مقابل اگر فرد متقاضی تعداد زیادی از اقوام و آشنایان خود را در استرالیا داشته باشد ویا  در هنگام سفر با خود همراه کند ، به دلیل کم بودن وابستگی  به کشور مبدا ، آفیسر با شک و تردید به پرونده نگاه خواهد کرد .

هیچ عدد و رقم مشخصی در مورد میزان مناسب مبلغ موجود در حساب بانکی یا تعداد اسناد و املاک وجود ندارد . به نظر نگارنده ، اگر یکی از مهمترین  فاکتورهای مثبت پرونده شما این مورد است ، حتما حداکثر موجود ارائه گردد .

یکی از مدارکی که میتواند به شما در بالا بردن شانس این پرونده کمک کند ، ارائه Submission مناسب است . منظور در حقیقت نامه ایست که به صورت تیتروار و با استناد به مدارک ارائه شده ، به آفیسر کمک میکند که شرایط قانونی دریافت ویزا را برای متقاضی لحاظ کند.

چه مدارکی ارائه شود ؟

هر مدرکی که در اثبات احراز شرایط راهگشا خواهد بود ، میتواند ارسال گردد. به اختصار سعی میکنیم لیستی را برای شما ارائه کنیم . البته مدارکی خارج از لیست ارائه شده نیز ممکن است از طرف شما مورد استفاده قرار گیرد.

 • پاسپورت متقاضی
 • مدارک دال بر رابطه خویشاوندی – میتوانید از ترجمه شناسنامه و یا عقد نامه استفاده کنید . در مورادی که تغییر نام وجود دارد و یا اطلاعا شناسنامه ها همخوانی ندارد . لازم است مدارک تکمیلی نیز ارائه گردد .
 • دعوتنامه – طبق توضیحات داده شده
 • مدارک دال بر اشتغال در یکسال گذشته مانند فیش حقوقی ، نامه سابقه کار و یا بیمه – در موارد خود اشتغالی ، نیز به ارائه پروانه ها و اجاره نامه و … وجود دارد . همچنین در مورد بازنشستگان عزیز ، مدارک دریافت حقوق بازنشستگی و در صورت امکان ترجمه دفترچه بیمه .
 • مدارک دال بر سفرهای خارجی مانند اسکن ویزا و اسکن صفحات پاسپورت دارای مهر ورود و خروج به کشورها
 • ترجمه اسناد مالکیت
 • گردش سه ماهه از حساب بانکی
 • گواهی تایید مرخصی برای بازه درخواست شده جهت سفر از کارفرما
 • پاسپورت و اسکن لیبل ویزا یا نامه گرنت ویزای دعوت کننده
 • در صورت وجود ، فیش حقوقی و یا bank statement دعوت کننده یا پارتنر
 • اگر بلیط تهیه شده ( توصیه میشود) ، itinerary  بلیط

مدارک فارسی باید توسط مترجم رسمی و با تایید دادگستری و وزارت خارجه و یا مترجم دارای مهر ناتی ، ترجمه و تایید گردند . در صورت اقدام آنلاین لازم است که مدارک در محل مناسب آپلود شوند . پیشنهاد میشود که فایلها در حجم حداکثر 300 کیلوبایت برای هر صفحه اسکن شوند . برای ترجمه ها همه صفحات اسکن شده و در نهایت به صورت یک فایل pdf واحد برای هر سند ، تجمیع گردند.

چگونه دعوتنامه مناسب ارسال کنیم ؟

یک نمونه استاندارد دعوتنامه را میتوانید از این آدرس دانلود کنید . پیشنهاد میشود که دعوتنامه در حضور JP و با تایید ایشان امضا شود . اسکن این دعوتنامه به عنوان یکی از مدارک ارائه میگردد.

چه تفاوتی بین عناوین  Tourist stream و  Sponsored Family stream وجود دارد ؟

اگر با ویزای اقامت دائم یا شهروندی در استرالیا حضور دارید و حداقل دوسال از اقامت شما گذشته است ، میتوانید برای اقوام درجه اول خود درخواست ویزایی با اسپانسری خود را بکنید . جهت این امر لازم است فرم مجزایی با شماره 1149    توسط اسپانسر تکمیل و امضا و در پرونده آپلود شود .

به طور طبیعی به دلیل دریافت Bond توسط اداره مهاجرت و نیز بررسی آن در داخل استرالیا ،سخت گیری بر روی این نوع پرونده ها کمتر است . معمولا برای دعوت از خواهر و برادر پیشنهاد میشود که از این نوع ویزا اقدام گردد . در صورت تایید شرایط دیگر ارائه ویزا توسط آفیسر ، از اسپانسر  درخواست ارائه Bond میشود که این مقدار میتواند از صفر تا پانزده هزار دلار استرالیا باشد . این Bond به صورت اتوماتیک و بعد از خروج دارنده ویزا از استرالیا و برگشت به کشور مبدا ، به اسپانسر باز گردانده میشود .

در صورتیکه ، دارنده ویزا از شرایط ویزای خود عدول کند ، در شرایط عادی این مبلغ توسط اداره مهاجرت ضبط شده و فرد اسپانسر کننده تا پنج سال امکان درخواست این نوع ویزا برای هیچ کدام از اقوام خود را نخواهد داشت.

مدت اعتبار ویزا ؟

معمولا درخواستی که برای ویزای خواهر و برادر ارائه میشود باید با مفهوم Touristو Visit همخوانی داشته باشد . پیشنهاد نمیشود که این بازه بیش از 45 روز در نظر گرفته شود .

برای پدر و مادر افرادی که اقامت دائم یا شهروندی استرالیا را دارند تمهیدات خاصی دیده شده است . در حالت عادی و برای بار اول ، امکان درخواست ویزای یکساله وجود دارد . در صورتیکه قبلا سفری به استرالیا داشته باشند ، میتوانید درخواست ویزای سه ساله ارائه کنید و در صورتیکه پدر و مادر شما پرونده ویزای Parent در اداره مهاجرت داشته باشند ، معمولا با ویزای 5 ساله موافقت میشود . البته در این نوع ویزاهای مدت دار شرایط خاصی باید لحاظ شود . که مهمترین آن اینست که دارنده ویزا در هر بازه 18 ماهه تنها 12 ماه آن را در استرالیا حضور داشته باشد . این بدان معناست که در صورت حضور یکساله در استرالیا باید متقاضی حداقل شش ماه را در خارج از این کشور سپری کند .

آیا تست پزشکی و بیمه خصوصی لازم است ؟

در صورتیکه فرد متقاضی ، تایید کند که در محیطهای بیمارستانی حضور خواهد داشت ( به طور مثال ، دعوتنامه به منظور حضور متقاضی برای تولد فرزند باشد ) و یا سن متقاضی از 75 سال بالاتر باشد و یا درخواست ویزای یکساله و بالاتر ارائه شود . معمولا درخواست عکس از قفسه سینه انجام میشود .در این صورت ، معمولا آفیسر پرونده با شما تماس خواهد داشت و با ارائه HAPID درخواست انجام تست پزشکی خواهد داشت . مراکز پزشکی که در ایران میتوانید جهت این امر به آنها مراجعه کنید در این لینک قابل  مشاهده خواهند بود . توجه کنید که تماس و وقت قبلی معمولا الزامیست .

در صورتیکه درخواست ویزاهای بلند مدت برای خانواده را داشته باشید ، از شما درخواست میشود که تمهیدات لازم جهت تهیه بیمه خصوصی برای پدر و مادر در داخل استرالیا انجام شود . این نوع خاصی از بیمه خصوصیست که باید در مراجعه به دفاتر بیمه در داخل استرالیا ( یا آنلاین) خریداری شود و معمولا پرداخت ماه اول آن اجباریست و میتوان به طریقی آن را تنظیم کرد که بعد از ورود متقاضی به استرالیا روز شمار آن شروع گردد . به طور مثال میتوانید از این لینک استفاده کنید .

چگونه اقدام کنیم ؟

از چند ماه گذشته خوشبختانه امکان لاج کردن این نوع پرونده به طریق آنلاین برای ایرانیان  برقرار شده است . به این منظور شما باید در ابتدا از طریق این صفحه : https://online.immi.gov.au/ola/app برای خود اکانتی به نام immiAccount در سیستم اداره مهاجرت ایجاد فرمایید و سپس با انتخاب گزینه New Application à Visitor  à Visitor Visa (600)  درخواست ایجاد پرونده این نوع ویزا را ارائه کنید . در ادامه از شما اطلاعات مورد نیاز دریافت میشود و بعد از پرداخت هزینه ( 130 دلار استرالیا در حال حاضر) ، میتوانید پرونده خود را به جریان بیندازید .

بعد از اتمام ورود اطلاعات و واریز هزینه پرونده ، بهتر است در اولین فرصت ( ظرف یک یا دوروز) کلیه مدارک لازم را آپلود کنید .

aus visa

Link: selectvisa.com

عضو پیج رسمی ما در فیس بوک شوید: facebook.com/Refugee.Seekers

لینک گروهای فیسبوک وبلاگ پناهندگی: گروه اطلاع رسانی ، گروه پرسشهای پناهجویان

 • لطفا از مطالب وبلاگ بدون استقاده از منبع در جایی استفاده نکنید.
 • برای لینک کردن، آدرس این پست را از آدرس بار بالای مرورگر کپی کرده و به کل مطلب لینک کنید، با این کار، بالا بودن فرهنگ خود را نمایان کنید.
Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s