افزایش ناباورانه پرونده های رد شده استان کبک کانادا

quebec canada

Quebec

استان کبک تا سال 2021، به منظور جایگزینی پست های خالی تخصصی و پست های افراد بازنشسته با کمبود حدود یک میلیون نفر نیروی کار متخصص مواجه است. این در حالی است که طبق گزارش روزنامه Le Devoir، امسال بالغ بر 52 درصد از درخواستهای دریافتی از متخصصین خارجی با رد تقاضا توسط استان کبک مواجه شد. این درخواست ها در بازه زمانی اول ژانویه تا 30 سپتامبر 2014 یا مشروط و یا اینکه کلا رد شده اند . این رقم در سال 2013 ، 35درصد بود.
به نظر انجمن کبکی وکلای حقوق مهاجرت (AQAADI) ، رقم بالای مردودی، بسیار نگران کننده می باشد. اغلب درخواستهای مهاجرتی نیرویهای کار متخصص کبک به دلایل واهی و غیر منطقی رد شده اند.

ژان- سباستین بودرو ، رئیس این انجمن ، ضمن اظهار تاسف اعلام نمود : « اداره مهاجرت کبک گاهی مدارکی را از متقاضیان درخواست می کند که وجود خارجی ندارند و به جای اینکه به آنها فرصت دوباره برای ارسال و اصلاح مدارک بدهند؛ به خاطر یک بله یا یک خیر اشتباه ، و یا مهری که اشتباه ترجمه شده درخواست متقاضیان را به طور کل رد می کنند »
در واقع ، طبق بررسیهای انجام شده؛ اداره مهاجرت کبک از آغار سال جاری تا پایان ماه سپتامبر، تعداد 19300 پرونده دریافت کرده است. 37درصد از این پرونده ها را مشروط و 15 درصد را مردود اعلام کرده است. با وجود اینکه تعداد درخواستهای دریافتی درمدت مشابه در سال 2013 نسبت به سال جاری بیشتر بود، از مجموع 24500 درخواست در آن سال، تنها 18 درصد مشروط و 17 درصد مردود اعلام شدند. آقای بوردو در ادامه خاطر نشان کرد: « افسرهای اداره مهاجرت قبل از بررسی کامل پرونده ها ، به محض اینکه یکی از مدارک متقاضیان، مطابق با فرمت مورد نظر نباشد و یا کسری مدارک داشته باشند، درخواست آنها را مردود اعلام می کنند.
به گزارش روزنامه Le Devoir و به نقل از وکلای مهاجرت، از جمله دلایلی که موجب مشروط شدن و یا رد میشود، میتوان به عدم ارسال ریز نمرات دوره دبیرستان در حالی که متقاضی مدارک دانشگاهی خود را ارائه داده است، اشاره نمود. و یا دربرخی موارد تنها به دلیل اینکه اصل مدارک را به جای کپی تایید شده آنها ارسال کرده اند و از این قبیل اشکالات پرونده رد می شود.
آقای بودروخاطر نشان کردند : « این تعصب و سختگیری بیش از حد، کبک را از پذیرش متخصصینی که شرایط فوق العاده ای دارند، محروم میکند و نباید آنها را به همین راحتی از دست داد. زیرا کبک به این نیروهای متخصص و ماهر نیازمند است» . بدیهی است افراد نخبه به کشورهایی مهاجرت می کنند که شرایط مهاجرت آن آسانتر باشد .
آقای بودرو در ادامه افزود :« از ابتدای سال بیش از 50 درصد از پرونده های سرمایه گذاران نیز مشروط یا مردود شده اند . در واقع ، 35 درصد درخواستها مشروط و 19 درصد آن مردود شده اند. این موضوع باعث نگرانی این انجمن شده است. از آنجایی که برنامه های سرمایه گذاری فدرال بسته میباشند بیش از نیمی از درخواست های سرمایه گذاری در کانادا از طریق برنامه های سرمایه گذاری استان کبک انجام می شود. لازم به ذکر است که متقاضیان سرمایه گذار،از ابتدای ماه آگوست سال 2013، ملزم به پرداخت مبلغ ده هزار دلار ، تنها جهت بررسی فایل خود به اداره مهاجرت کبک شده اند.»
آقای بودرو ضمن ناعادلانه خواندن وضعیت بررسی پرونده سرمایه گذاران ، اعلام کرد: « در حالیکه این گروه از متقاضیان برای ما پول و سرمایه به همراه می آورند اما به بهانه های جزئی و مختلف، مردود می شوند و علاوه برآن، ده هزار دلار هزینه پرداخت شده نیزضبط می شود . افراد سرمایه گذار ، بر خلاف تصور عامه مردم ، قطعا برای دزدیدن و گرفتن شغل دیگران به کبک نمی آیند بلکه می بایست آنها را ثروتمندانی دانست که به نیت سرمایه گذاری در کانادا و پیشبرد اقتصاد این کشور ، مهاجرت مینمایند. اگر اداره مهاجرت کبک همانند دیگر کشورهای جهان عمل نکند، جذب سرمایه های خارجی را به مرور از دست خواهد داد . »
جاناتان لاواله ،سخنگوی اداره مهاجرت کبک ، اعلام کرد که در سالهای اخیر ؛ قوانین مهاجرتی جهت پذیرش پرونده متقاضیان نیروی کار متخصص و پرونده متقاضیان مهاجرت از طریق سرمایه گذاری بسیار سختگیرانه تر شده است . طبق گزارشات بازرسی مجلس که در سال 2011-2010 به چاپ رسید،این قوانین مورد بازبینی دولت نیز قرار گرفت .
آقای لاواله با اعلام اینکه افسرهای اداره مهاجرت تک تک پرونده های متقاضیان را مورد بررسی قرار می دهند ،افزود :« باید سختگیرتر و دقیقتر از قبل عمل کرد . چنانچه پروده ای دارای نقص بوده یا مطابق فُرمَت درخواستی نباشد ، متقاضیان نود روز جهت تهیه آن مدرک وقت دارند ، در غیر اینصورت پرونده آنها بسته خواهد شد . »
آقای بودرو اظهار داشت نیروهای کار متخصص و سرمایه گذرانی که پرونده آنها رد شده است ، جهت درخواست بازبینی اداری پرونده شان تنها 60 روز وقت دارند. در صورتی که، برای تکمیل پرونده مشروطی تنها 90 روز فرصت دارند. به علاوه متقاضیانی که قصد پیگیری پرونده شان را از طریق دادگاه دیوان عالی دارند ملزم به پرداخت هزینه های سنگین می باشند. نیروهای کاری متخصص هم لزوما افراد سرمایه دار و پول داری نیستند که بتوانند هزینه این نبرد قضایی را پرداخت کنند .
جاناتان لاواله ، سخنگوی اداره مهاجرت کبک در ادامه به برنامه مهاجرتی کبک در سال آینده اشاره و اعلام کرد که دولت کبک در سال 2015 پذیرای 50000 مهاجر خواهد بود. وی همچنان خاطر نشان کرد، بنا بر سهمیه سالیانه مهاجرتی کبک، درسال 2015 ، همانند سال گذشته، سهم نیروهای کار متخصص، 65 درصد از مجموع کل سهمیه خواهد بود. در نتیجه، پذیرش تعداد متقاضیان متخصص به طور تقریبی بین 25500 و 27000 نفر خواهد بود و 5000 تا 5200 نفر از مهاجران پذیرفته شده نیز، جزء گروه متقاضیان برنامه های سرمایه گذاری خواهند بود .

عضو پیج رسمی ما در فیس بوک شوید: facebook.com/Refugee.Seekers

لینک گروهای فیسبوک وبلاگ پناهندگی: گروه اطلاع رسانی ، گروه پرسشهای پناهجویان

  • لطفا از مطالب وبلاگ بدون استقاده از منبع در جایی استفاده نکنید.
  • برای لینک کردن، آدرس این پست را از آدرس بار بالای مرورگر کپی کرده و به کل مطلب لینک کنید، با این کار، بالا بودن فرهنگ خود را نمایان کنید.
Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s