تغییر قوانین اشتغال و سفر پناهندگان در آلمان

german refugees

پناهجویان آلمان در آینده راحت‌تر وارد بازار کار خواهند شد و آزادانه‌تر در این کشور حرکت خواهند کرد و از شهری به شهر دیگر خواهند رفت. دولت آلمان فدرال در راه تحقق بخشیدن به چند تغییر قانونی در این زمینه است.

دولت آلمان درصدد است از موانع موجود بر سر راه پناهجویانی که در جستجوی کار هستند بکاهد. طبق مصوبه امروز چهارشنبه (۲۹ اکتبر / ۷ آبان) دولت آلمان، پناهجویان و کسانی که حضور و اقامتشان در این کشور بر حسب قانون «تحمل شده» (geduldet)، می‌توانند در آینده پس از ۱۵ ماه اقامت در آلمان، هنگام تقاضا برای یک کار، از حقوق برابر با دیگر شهروندان این کشور برخوردار باشند.

قاعده موسوم به «ارجحیت موردی» در مورد پناهجویی که ۱۵ ماه از اقامتش در آلمان بگذرد دیگر اجرا نخواهد شد. طبق این قاعده، باید ثابت می‌شد که بین شهروندان آلمانی و دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا که درخواست تصدی یک شغل را داده‌اند، متقاضی مناسبی وجود ندارد تا یک پناهجو بتواند آن شغل را بدست آورد و استخدام شود.

پیش از این پناهجویان با گذشت ۴ سال از اقامت‌شان اجازه می‌یافتند بدون قاعده «ارجحیت موردی» وارد رقابت در بازار کار شوند. در مورد پناهجویانی که نیروی متخصص به شمار می‌آیند، این قاعده پس از دوره سه ماهه‌ای که در آن اجازه کار ندارند، برداشته می‌شود.

رفع محدودیت اقامت در محلی معین

افزون بر این، پناهجویان پس از سه ماه اقامت در آلمان دیگر مجبور به اقامت در محلی نیستند که مقامات اداره مهاجرت و اتباع بیگانه تعیین کرده‌اند. البته این قاعده کسانی را در برنمی‌گیرد که قرار است به کشوری که از آن به آلمان آمده‌اند بازگردانده‌ شوند.

به جای آن قرار است که ایالت‌های مختلف آلمان به طور عادلانه در پرداخت هزینه برای تامین مسکن پناهجویانی که درآمد کافی و مطمئن ندارند سهیم شوند.

تغییراتی که قرار است صورت گیرد بخشی از توافقی است که به تازگی میان دولت فدرال و ایالت‌های آلمان بر سر مسئله پناهندگی در این کشور صورت گرفته است.

در این توافق از جمله پیش‌بینی شده که سه کشور صربستان، مقدونیه و بوسنی-هرزگوین جزو «کشورهای امن» به شمار بیایند تا پناهجویانی را که از این کشورها راهی آلمان شده‌اند، بتوان راحت‌تر به آن‌ها بازگرداند. در ازای آن، دولت آلمان حاضر شده تغییرات قانونی یاد شده را بپذیرد.

همچنین قرار است در آینده پناهجویان برای گذران زندگی خود به محض ترک نخستین محلی که آنان را پذیرفته، به جای مواد غذایی، پول دریافت کنند.

News Link: www.dw.de

لینک گروهای فیسبوک وبلاگ پناهندگی: گروه اطلاع رسانی ، گروه پرسشهای پناهجویان

عضو پیج رسمی ما در فیس بوک شوید: facebook.com/Refugee.Seekers

  • لطفا از مطالب وبلاگ بدون استقاده از منبع در جایی استفاده نکنید.
  • برای لینک کردن، آدرس این پست را از آدرس بار بالای مرورگر کپی کرده و به کل مطلب لینک کنید، با این کار، بالا بودن فرهنگ خود را نمایان کنید.
Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s