خروج سالانه 180 هزار جوان از ایران

iranian-young-people

صندوق بین المللی پول همانند هر ساله گزارش نیم ساله خود را برای ماه اکتبر امسال در مورد موقعیت سلامت اقتصادی کشورهای جهان منتشر کرد. گفت وگو با دکتر فریدون خاوند استاد اقتصاد در فرانسه.

درباره ایران، درخبرهای پیشین آمده بود که، این صندوق رشد اقتصادی ایران را برای سال جاری میلادی، ۲۰۱۴، یک ممیزپنج درصد وبرای سال ۲۰۱۵ دو ممیزدو درصد پیش بینی کرده است.
براساس گزارش صندوق اقتصاد چهارصد میلیارد دلاری ایران پس ازدوسال رشد منفی، درسال جاری میلادی یک ممیزپنج درصد رشد خواهد داشت.
از ارقام مربوط به پیش بینی داده‌های اقتصاد ایران که بگذریم صندوق بین المللی پول امسال نیزبه موضوع مهمتری درمورد کاهش مزمن ثروت انسانی درایران امروزپرداخته که نگرانی‌های گذشته را همچنان تکرارمی کند و آن معضل «فرارنخبگان» ایران است که سرزمین مادری خود درجستجوی زندگی بهتروبهروری بیشترهمه روزه ترک می کنند.
به گزارش منابع خبری ایرانی فرارمغز‌ها یا به گفته نویسنده فرارو «ایران گریزی» خروج ژن‌های باهوش امروز دامن گیرزنان و دختران ایرانی نیزشده است.
به گزارش این منابع آخرین آمارازمیزان مهاجرت نخبگان ایرانی، دختران و زنان راچهل درصد از مجموع تمام مغزهایی دانسته که از کشورفرارمی کنند. بنا براین گزارش، درحال حاضر، چهل و سه درصد زنان ایران بیکارهستند واین می تواند یکی ازعوامل تلاش برای گریزکشورباشد.


صندوق بین المللی پول درآخرین گزارش خود مقام اول مهاجرت نخبگان را به ایران اختصاص داده است.
به گزارش صندوق بین المللی پول سالانه حدود یک صد و هشتاد هزار ایرانی تحصیل کرده از کشورخارج می‌شوند، به این امید که زندگی و شغل بهتری پیدا کنند. به گفته وزیرسابق علوم درجمهوری اسلامی این مهاجرت‌ها سالانه یک صدو پنجاه میلیارد دلارضرربه کشوروارد می‌کند و ثمره سال‌ها سرمایه گزاری و هزینه، نصیب کشورهای توسعه یافته می‌شود.
به گزارش فراروازمهم‌ترین دافعه‌ها می‌توان به فاصله طبقاتی زیاد، نابرابری درآمد وهزینه، بی‌قانونی و پارتی بازی، فرهنگ کاری ناکارآمد و بی‌عتدالتی اشاره کرد و برای جاذبه‌های جامعه مقصد هم می‌توان از رفاه اجتماعی و اقتصادی، آزادی‌های اجتماعی، وجود فرصت‌های شغلی و امنیت شغلی، و نظام آموزشی کارآمد نام برد.
آمار‌ها می‌گویند که امکان اشتغال به کارزنان درایران نسبت به مردان پنجاه درصد کمتراست به نحوی که نرخ بیکاری مردان پانزده تا بیست وچهارساله دربهارامسال بیست ویک درصد و نرخ بیکاری زنان درهمین گروه سنی چهل و سه ممیز چهاردرصد بودکه حاکی از بیکاری دو برابر زنان نسبت به مردان است.
به گزارش فرارو، کار‌شناسان می‌گویند بی‌توجهی به توان بلقوه زنان و استفاده نکردن از توانمندی‌های آنان می‌تواند فرصت‌های فراوان را نابودکند. هراندازه که میزان بیکاری زنان تحصیل کرده بیشترو مشارکت اقتصادی آن‌ها کمترشود، تعداد آن‌ها درآمارمهاجرت از کشوربیشترخواهد شد.

News link: www.persian.rfi.fr

لینک گروهای فیسبوک وبلاگ پناهندگی: گروه اطلاع رسانی ، گروه پرسشهای پناهجویان

عضو پیج رسمی ما در فیس بوک شوید: facebook.com/Refugee.Seekers

  • لطفا از مطالب وبلاگ بدون استقاده از منبع در جایی استفاده نکنید.
  • برای لینک کردن، آدرس این پست را از آدرس بار بالای مرورگر کپی کرده و به کل مطلب لینک کنید، با این کار، بالا بودن فرهنگ خود را نمایان کنید.

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s