شروع طرح انگشت نگاری از تمامی دارندگان ویزای شنگن در اروپا

از ماه دسامبر همه دارندگان ویزاهای کوتاه مدت شنگن مجبور به ارائه اثر انگشت در مرزهای ورودی شنگن و اتحادیه اروپا خواهند شد. اثر انگشت ارائه شده در مرزهای ورودی اتحادیه اروپا جهت اثبات و تایید هویت مسافر بصورت الکترونیک با اثر انگشتی که متقاضی بهنگام تقاضا در سفارتخانه ها و نمایندگیهای شنگن ارائه نموده مقایسه می شود.

مرزهای ورودی در همه فرودگاه های اتحادیه اروپا، از جمله فرودگاه های سوئد،  به  تجهیزات اسکن اثر انگشت مجهز شده اند و از ماه دسامبر عملیات اسکن اثر انگشت دارندگان ویزاهای کوتاه مدت را به مرحله اجرا خواهند گذاشت. اسکن اثر انگشت در حال حاضر تنها شامل دارندگان ویزاهای کوتاه مدت  می شود.

مراحل آماده سازی یکی از عظیم ترین بانکهای اطلاعاتی جهان موسوم به «وی آی اس» (ویزا ایفورمیشن سیستم) که از سال ۲۰۰۸ آغاز شده بود بر طبق زمانبندی انجام شده اینک در همه دو هزار و پانصد کنسولگری کشورهای عضو شنگن در سراسر جهان پیاده شده است.

اتحادیه اروپا با ایجاد بانک اطلاعاتی عظیم موسوم به «وی آی اس» مراحل تقاضای ویزا در کشورهای عضو محدوده شنگن را بصورت یکسان سازماندهی نموده تا هم مبارزه با تروریسم را شدت بخشد, هم امکان ورود مهاجرین غیر قانونی را محدودتر کرده و همچنین از تسلیم تقاضای ویزای جدید توسط افرادی که از یک کشور عضو پاسخ منفی دریافت کرده اند اما تقاضای مجدد ویزا به کشور دیگر عضو اتحادیه تسلیم میکنند جلوگیری نماید.

بر اساس سیستم جدید، علاوه بر مشخصات فردی، اثر انگشتان متقاضیان نیز بهنگام درخواست ویزا گرفته شده و در یک بانک مرکزی اطلاعات ذخیره می‌شود. بانکی که همه کشورهای اتحادیه اروپا به آن دسترسی دارند.

این سیستم در ابتدا از سال ۲۰۰۸ بصورت آزمایشی در کنسولگری‌های اروپایی در مصر، الجزایر، لیبی، موریتانی، مراکش، تونس و سپس خاورمیانه و کشورهای حاشیه خلیج پارس به اجرا در آمد و اینک در تمامی ۲۵۰۰ کنسولگری کشورهای عضو شنگن در سراسر جهان به مرحله اجرا گذاشته شده است.

سخت تر شدن ورود غیر قانونی به اتحادیه اروپا

در سیستم جدید همه کشورهای محدوده شنگن به اطلاعات متقاضیان ویزا دسترسی دارند و چنانچه درخواست ویزای یک متقاضی در یکی از نمایندگیهای شنگن رد شده باشد، همه نمایندگیهای دیگر از این تصمیم مطلع خواهند بود. سیستم جدید از جمله از ورود غیرقانونی از طریق جعل گذرنامه به محدوده شنگن را بمراتب سخت تر می کند، امکان تسلیم تقاضاهای متعدد به بیش از یک نمایندگی را از بین برده و همچنین امکان تسلیم تقاضای پناهندگی از سوی افرادی که با ویزای شنگن به اروپا وارد شده اند را نیز مسدود می سازد و امکان سریع برگشت دادنشان به کشور صادره کننده ویزا بر اساس قرارداد دابلین را فراهم می آورد.

europe border german

اطلاعات بیومتریک

علاوه بر عکس و نیز اطلاعات فردی مربوط به همه متقاضیان ویزای شنگن که وارد سیستم «وی آی اس» خواهد گردید اطلاعات بیومتریک, از جمله اثر هر 10 انگشت افراد, در این بانک اطلاعاتی ثبت و ذخیره خواهد شد. ۲۵۰۰ سفارتخانه و کنسولگری کشورهای محدوده شنگن جهت تحقق این امر در به دستگاههای عکسبرداری و نیز انگشت نگاری دیجیتال مجهز شده اند.

سریع تر شدن صدور ویزا برای افراد دارای سابقه مثبت

با به کارگیری سیستم جدید از این پس روند صدور روادید برای افرادی که سابقه‌ی مثبتی داشته‌اند، سریعتر پیش خواهد رفت، زیرا تنها با یک کلیک می‌توان به پرونده‌ی شخص و تقاضاهای قبلی وی دسترسی داشت.

۸۰ تا ۱۰۰میلیون اثر انگشت در بانک اطلاعاتی متقاضیان ویزای شنگن

«وی آی اس» (ویزا اینفورمیشن سیستم) یکی از عظیم ترین بانکهای اطلاعاتی جهان تلقی می شود. اتحادیه اروپا تخمین میزند که اطلاعات حدود ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون نفر در این بانک اطلاعاتی ثبت خواهد شد. مرکز این بانک اطلاعاتی که بیش از ۱۰۰ میلیون یورو جهت ساخت آن هزینه شده است در شهر «استراسبورگ»قرار دارد و هر کشور عضو شنگن مسئولیت برپایی سیستم ملی خود را بر عهده دارد که به سیستم مرکزی «وی آی اس» متصل است.

«وی آی اس» در کنار «اس آی اس»

سیستم دیگری که از سال ۲۰۰۱ تاکنون مورد استفاده کشورهای عضو محدوده شنگن قرار گرفته است «اس آی اس» (شنگن اینفورمیشن سیستم) نام دارد که در آن از جمله مشخصات میلیونها نفر از افراد ممنوع الورود به محدوده شنگن درج شده است که به دلایل مختلف به محدوده شنگن ممنوع الورود شده اند. گروه های دیگری که مشخصتاشان در این بانک اطلاعاتی ثبت می شود بزهکاران تحت تعقیب از سوی کشورهای عضو و افراد مفقودالاثر هستند.

مشخصات افرادی که تقاضای روادید (ویزا) تسلیم یکی از نمایندگیهای شنگن میکنند ابتدا با اطلاعات این بانک اطلاعاتی کنترل میگردد و کنترل دومی نیز در مرزهای ورودی شنگن صورت میگیرد تا از ورود اتباع کشورهایی که برای شنگن نیاز به ویزا ندارند اما ممکن است به شنگن ممنوع الورود باشند (برای مثال اتباع آمریکا) نیز به این محدوده جلوگیری گردد.

فرد ممنوع الورود به یک کشور محدوده شنگن به همه دیگر کشورهای شنگن ممنوع الورود خواهد بود. برای مثال فردی که به هر دلیلی از سوئد اخراج شده و به این کشور ممنوع الورود شده باشد بصورت اتوماتیک به همه ذیگر کشورهای محدوده شنگن هم ممنوع الورود خواهد بود.

هر ساله حدود ۱۳ میلیون روادید شنگن صادر می‌شود و متقاضیان در مجموع نزدیک به ۸۰۰ میلیون یورو بعنوان هزینه صدور بابت آن پرداخت می کنند.

News Link: www.stockholmian.com

لینک گروهای فیسبوک وبلاگ پناهندگی: گروه اطلاع رسانی ، گروه پرسشهای پناهجویان

عضو پیج رسمی ما در فیس بوک شوید: facebook.com/Refugee.Seekers

  • لطفا از مطالب وبلاگ بدون استقاده از منبع در جایی استفاده نکنید.
  • برای لینک کردن، آدرس این پست را از آدرس بار بالای مرورگر کپی کرده و به کل مطلب لینک کنید، با این کار، بالا بودن فرهنگ خود را نمایان کنید.
Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s