مشکلات بی پایان پناهجویان سوئد

تصویر از آرشیو

تصویر از آرشیو

برخی ازپناهجویان  تنها نگرانی دریافت اجازه ی اقامت را ندارند، آنها با مشکلات خانوادگی و عواقب طلاق درجریان رسیدگی به پرونده هایشان نیز روبرو هستند. در برنامه ی امروز نگاهی داریم به وضعیت محمد علی، یکی از این پناهجویان که عنوان می کند به دلیل سیاسی  به سوئد پناهنده شده است.  محمد علی و همسرش به دنبال مشکلات پناهجوئی از یک سو و مشکلات خانوادگی از سوی دیگر به درخواست همسرش از یکدیگر جدا شدند. بنا بر تصمیم دادگاه او نتوانسته  از چهارسال و نیم پیش، فرزند خود را که اکنون هشت سال دارد ببیند.  اتهام محمد علی ضرب و شتم همسر و فرزندش است، اما او این اتهام را رد می کند.

 او در گفتگوئی با پژواک عنوان کرد که عاشق پسرش بوده و درآن زمان  برای تربیت او ، شاید تنها به پشت دست او، آن هم بسیار سبک با انگشت میزده است. او می گوید ولی همواره با حرکاتش عشق خود را به فرزندش نشان می داده است.  وکیل محمدعلی  Per Olof Jonsson در این رابطه می گوید با وجود انکار موکلش برای اعمال هر گونه ضرب و شتم، اما او در دادگاه بدوی محکوم شناخته شده است. او می گوید دادگاههای مناطق مختلف کمی متفاوت هستند اما با توجه به تجربه ی او و این که ضرب و شتم قید شده در پرونده از نوع سنگین آن نبوده، معمولا کمتر کسی تمام سرپرستی اولادش را به این دلیل از دست می دهد.  محمد علی می گوید برای او محرومیت از دیدارفرزندش غم بزرگتری ست تا مخالفت با اقامت او در سوئد.
پراولف یونسون می گوید که او دراین مورد نقشی درپرونده ی موکلش نداشته و فرد دیگری وکیل موکلش بوده اما گمان می کند که دادگاها بیشتر حرف های همسر سابق او را قبول کرده اند تا حرف های موکلش را .
پرونده ی محمد علی برای بررسی به دیوان عالی Högsta domstolen فرستاده شده است. از پر اولف یونسون می پرسم که این موضوع تا چه حد می تواند برای موکل او مهم باشد. او می گوید که این موضوع دو وجه دارد یکی این که موکل او به ضرب و شتم محکوم شده و دوران محکومیت خود را نیز در زندان سپری کرده  که او آن زمان وکیل او نبوده ، اما در مورد دوم که به او مراجعه کرده  موضوع سرپرستی و نگهداری از فرزند اوست. از آن جائی که پرونده ی موکلش در دو دادگاه نی شوپینگ و استکهلم همراه با ناروشنی هائی  در جریان بوده و هر دو دادگاه با سرپرستی پدر موافقت نکرده بودند او به دیوان عالی شکایت کرد که این امر ساده ای هم نیست. کمتر پرونده ای برای تجدید نظر در دیوان عالی پذیرفته می شود. او عنوان کرد که تنها یک درصد از پرونده ها برای بررسی در این مرحله پذیرفته می شوند. پر اولف یونسون ، پذیرفته شدن پرونده ی موکلش در دیوان عالی را گام مثبتی برای او می خواند.
دیوان عالی به او گفته است که امیدوارند بتوانند در ماه اوت و یا سپتامبرتصمیم نهائی را در مورد  چگونگی حق سر پرپرستی و حضانت فرزند موکلش اعلام کنند.  پس از آن پرونده مجددا برای بررسی به دادگاه استکهلم  ارجاع داده خواهد شد.  او از چگونگی پروسه ی پرونده ی موکل خود و از این که در مدت زمانی طولانی به مسئله حضانت و سرپرستی فرزند موکلش توجه نشده و این امرموجبات رنج و آزردگی او و موکلش را موجب شده اظهار تاسف می کند.  از او می پرسم که آیا موقعیت پناهجوئی موکلش می توانسته در طولانی شدن پروسه ی رسیدگی به مسئله ی سرپرستی او تاثیر داشته باشد که قاطعانه پاسخ می دهد نه. او در مورد این که  پرونده ی او می تواند در دریافت اجازه ی اقامت او موثر باشد نیزپاسخ می دهد : در واقع مسئله ی سرپرستی و حضانت موضوع جداگانه ایست اما این که او به ضرب و شتم همسرش محکوم شده است می تواند در دریافت پاسخ منفی او تاثیر داشته باشد .
اما  از آنجائی که چهار سال گذشته است او می تواند مجددا در خواست اجازه ی اقامت کند. او می گوید من در دفاعیات خودم در مورد تاثیر منفی اخراج موکلم نیز نوشته ام. به این موضوع اشاره کرده ام  که مرتب از حقوق کودکان برای برخورداری از تماس با والدین صحبت می شود اما چنانچه او اخراج شود فرزند او از این حق محروم خواهد شد.اضافه کنیم که محمدعلی به اتهام  ضرب و شتم رهمسرش به هشت ماه زندان محکوم شد. علاو ه بر این او می گوید حدود دوسال هم برای بررسی پرونده ی پناهجوئی اش ، در بازداشتگاه کمپ پناهندگی نگه داشته شده است. او همچنین می گوید که دلیل ارائه شده برای پناهندگی او و همسرش یکسان بود.
همسرش توانست با عنوان کردن مسئله ی ضرب و شتم علیه خود،  اجازه ی اقامت دریافت کند اما او پاسخ منفی دریافت کرده و هنوز هم بلاتکیف است. در رابطه با کنوانسیون حقوق کودکان که باید به بهترین صورت حقوق آن ها در نظرگرفته شود نیز او به  عدم رسیدگی به پرونده ی سرپرستی و حضانت موکل خود در دادگاه بدوی اشاره می کند و می گوید که در دیوان عالی قرار است به این امر پرداخته شود. او می گوید که این پرونده به نوبه ی خود منحصر به فرد است که ‌ رسیدگی به سرپرستی یک پدر از فرزندش تا ایثن حد به درازا بکشد که واقعا تاسف آور است. او می گوید که در مورد اتهام ضرب و شتم موکلش کاری از دستش بر نمی آید اما به عنوان یک وکیل از موکلش  دفاع خواهد کرد که او دعوائی نیست و فرزندش نیز نیاز به معاشرت با پدرش دارد.
News Link: sverigesradio.se

لینک گروهای فیسبوک وبلاگ پناهندگی: گروه اطلاع رسانی ، گروه پرسشهای پناهجویان

عضو پیج رسمی ما در فیس بوک شوید: facebook.com/Refugee.Seekers

  • لطفا از مطالب وبلاگ بدون استقاده از منبع در جایی استفاده نکنید.
  • برای لینک کردن، آدرس این پست را از آدرس بار بالای مرورگر کپی کرده و به کل مطلب لینک کنید، با این کار، بالا بودن فرهنگ خود را نمایان کنید.
Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s