گزارش کامل از چگونگی قتل و انگیزه پناهجوی ایرانی در مرکز خرید سیدنی

ندا اسماعيلی، دوست دختر کاظم محمدی پيام بیرون دادگاه

ندا اسماعيلی، دوست دختر کاظم محمدی پيام بیرون دادگاه

نشريه استراليايی ديلی‌ تلگراف فهرستی از محکومين دادگاه‌های جنايی را منتشر کرده است که پيش از اين تقاضای پناهجويی آن‌ها در استراليا مورد قبول قرار گرفته بود و بعنوان شهروند در اين کشور زندگی می‌کردند. جديدترين نام در اين فهرست مربوط به کاظم محمدی پيام، پناهجوی ايرانی‌ست که در سال 2010 وارد استراليا شده بود.

دولت استرالیا در گزارش‌های ادواری خود درباره شيوه و تعداد پناهجويان پذيرفته شده در این کشور اعلام کرده است که در فاصله سال 2010 تا 2011 چيزی نزديک به 8500 پناهجو به استراليا آمده‌اند. گروه تازه ایرانیان پناهجو در همین فاصله زمانی و بدنبال کشمکش‌های سياسی متعاقب انتخابات بحث‌برانگيز سال 88 قادر به کسب اجازه اقامت در استراليا شده‌اند.

کاظم محمدی پيام، 35 ساله، روز دوشنبه هفتم ژوئيه در طبقه چهارم مرکز خريد پر تردد پاراماتا در سيدنی نبيل ناصر، 40 ساله، را با چاقو به قتل رساند. رسانه‌های استرالیا در سه روز گذشته هر بار اطلاعات تازه‌ای درباره اين قتل منتشر کرده‌اند و اکنون پليس استراليا با اعلام جزئيات بيشتری از ماجرا می‌گويد قتل با انگيزه رقابت عشقی بوقوع پيوسته است.

در اولين روز دادرسی، ندا اسماعيلی، دوست دختر کاظم که در سه سال گذشته با او بوده، همراه با جورجينا نعمت، وکيل کاظم در دادگاه حضور داشتند. رسانه‌های استراليايی گزارش کرده‌اند که ندا اسماعيلی پيش از آشنايی با کاظم محمدی همسر نبيل ناصر بوده و همين مثلث عشقی زمينه بروز نزاع خونين ميان کاظم و نبيل را فراهم آورده است.

ندا اسماعيلی که سه سال پيش رابطه خود را با همسر سابقش قطع کرده از او يک پسر شش ساله دارد.

گزارش پليس می‌گويد کاظم برای ديدار نبيل به مرکز خريد می‌رود و پس از ده دقيقه مشاجره نبيل را به زمين می‌زند و بلافاصله با یک چاقوی بزرگ چندين ضربه به سينه او وارد می‌کند. کاظم در ميان فريادهای مردم هراسان چاقو را در سينه نبيل رها می‌کند، به آرامی پيراهن خود را درمی‌آورد، سیگاری آتش می‌زند و با تلفن دستی خود شروع به صحبت می‌کند. وقتی نيروهای پليس برای دستگيری کاظم وارد مرکز خريد می‌شوند او همچنان در صحنه قتل بوده و به نظر می‌رسيده برای دستگيری خود انتظار می‌کشيده است.

رسانه‌ها خبر داده‌اند که در جريان برگزاری اولين جلسه دادگاه، کاظم محمدی به دليل مسلط نبودن به زبان انگليسی نياز به مترجم فارسی زبان داشته است. ندا اسماعيلی نيز از شدت تألم نمی‌توانسته با خبرنگاران گفتگو کند اما از زبان او شنيده‌ شده که کاظم مرد بسيار خوبی‌ست و او برای رخ دادن چنين حادثه‌ای بسيار متأسف است.

روز پنجشنبه، 10 ژوئن، روزنامه سيدنی مورنينگ هرالد جزئيات بيشتری از ماجرای قتل را منتشر کرد. بنا به نوشته اين روزنامه ندا در سال 2010 در جريان سفری که به ايران داشته با کاظم آشنا می‌شود. کاظم در همان سال از طريق قايق و بعنوان پناهجو وارد استرالیا شده و اجازه اقامت دائم در اين کشور دریافت می‌کند. سال بعد ندا از نبيل جدا می‌شود و بلافاصله رابطه دوستانه او و کاظم آغاز می‌شود. جورجينا نعمت، وکيل کاظم، به خبرنگاران گفته است که علیرغم جدايی ندا و نبيل و دوستی او با کاظم تنشی شخصی ميان نبيل و کاظم وجود داشته است.

بسياری از پناهجويانی که تقاضای اقامت آن‌ها در استراليا پذيرفته می‌شود ناگزير از شرکت در برنامه‌های مددکاری اجتماعی هستند. هدف اصلی این برنامه‌ها کمک به پناهجويان برای آشنايی با فرهنگ کشور ميزبان و همزيستی مسالمت‌آميز در کنار شهروندان مهاجر ساير کشورهاست. علاوه بر این، دوره‌های درمانی و بازپروری برای گروهی از پناهجویان نيز در نظر گرفته می‌شود تا تنش‌های ناشی از دوری از سنت‌ها و فرهنگ‌های اجتماعی پناهجویان در محيط جديد به کمترين ميزان خود برسد.

با اين همه، همواره چالش بزرگ دولت استراليا این بوده که چگونه می‌توان حمایت اجتماعی و اقتصادی از پناهجویان را کاهش داد اما به آن‌ها امکان داد تا در فعاليت‌های اجتماعی مشارکت بيشتری داشته باشند. از این جنبه، پناهجويان که بطور عمومی از کشورهای جهان سوم به استراليا می‌آيند گاه تا سال‌های طولانی از مشارکت عمومی در فعاليت‌های جمعی فاصله می‌گيرند ولی در مناسبت‌های ناگزير اجتماعی با گروه‌های مليتی ديگر دچار تضاد فرهنگی می‌شوند. بخشی از نزاع‌های اجتماعی در جامعه استراليا محصول همين ناهمجوشی جمعی‌ست.

پليس سيدنی گزارش داده مأمورانی که برای تحقيقات بيشتر در مورد نزاع خونين ميان کاظم محمدی پيام و نبيل ناصر به مرکز خريد پاراماتا اعزام شده بودند نتوانسته‌اند با شاهدان حادثه گفتگو کنند زيرا فروشندگان تحت تأثير وحشت حاصل از نزاع قادر نبوده‌اند در محل کار خود حاضر شوند. مسئولان مرکز خريد پاراماتا نيز اعلام کرده‌اند از صاحبان بخشی از فروشگاه‌ها خواسته‌ شده محل کسب خود را تا بازگشت شرايط به حالت عادی تعطيل نگه دارند.

امروز نشريه ديلی تلگراف در کنار فهرست نام‌های محکومين دادگاه‌ها به پناهجويانی اشاره می‌کند که پس از دريافت اجازه اقامت در استراليا به دلیل آزار جنسی کودکان، کتک زدن زنان و دختران و دست زدن به بدن زنان در دادگاه‌ها محکوم شده‌اند.

خبرنگاران سيدنی مورنينگ هرالد نيز گفته‌های يکی از فروشندگان مرکز خريد را منتشر کرده‌اند که گفته است کاظم بعد از به قتل رساندن نبيل با نيم تنه برهنه در حدود 20 دقيقه در کنار مقتول با تلفن دستی حرف می‌زده و وقتی ماموران پليس شروع به محاصره صحنه قتل کرده‌اند با صدای بلند به آن‌ها گفته «چرا به من خيره شده‌اید، بياييد دستگيرم کنيد. منتظرتان بودم».

جلسه بعدی دادگاه کاظم محمدی پيام روز 24 ژوئيه برگزار خواهد شد. جورجينا نعمت، وکيل کاظم محمدی پيام، به رسانه‌ها گفته دادگاه درخواست صوری ضمانت برای آزادی مشروط موکل او را رد کرده است اما کاظم ممکن است در جريان دادگاه در مقابل اتهام قتل دفاعياتی داشته باشد.

News Link: iranwire.com

لینک گروهای فیسبوک وبلاگ پناهندگی: گروه اطلاع رسانی ، گروه پرسشهای پناهجویان

عضو پیج رسمی ما در فیس بوک شوید: facebook.com/Refugee.Seekers

  • لطفا از مطالب وبلاگ بدون استقاده از منبع در جایی استفاده نکنید.
  • برای لینک کردن، آدرس این پست را از آدرس بار بالای مرورگر کپی کرده و به کل مطلب لینک کنید، با این کار، بالا بودن فرهنگ خود را نمایان کنید.
Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s