یک رزومه کاری چگونه باید باشد؟

Resume

بدون شک زمانی که قصد دارید شغلی پیدا کنید، پیش از آغاز پروسه کاریابی، کلیه مسائلی را که حول محور رزومه نویسی تعریف شده اند را بررسی می کنید، نزد متخصصان و مشاوران می روید و

ساعات بسیاری را صرف تنظیم یک رزومه بی نظیر که نشان دهنده نقاط قوت، سطح تحصیلات، دستاوردها و سوابق کاریتان می باشد، می کنید.

تصور شما این است که با توجه به اینکه وقت زیادی را صرف تنظیم رزومه ای دقیق و موفق نموده اید، بدون شک رزومه شما از سایرین برتر جلوه خواهد کرد؛ در حالی که همیشه اینطور نیست!

اگر نحوه رزومه نویسی شما صحیح باشد، بدون شک رزومه شما به چشم شخص کارفرما خواهد آمد اما احتمال اینکه کسی شما را استخدام و یا دعوت به کار ننماید نیز وجود دارد.

در این مقاله می خواهیم به مسائلی که رزومه شما به آنها اشاره می کند بپردازیم و نشان دهیم چرا با وجود دقیق بودن رزومه تان، نمی توانید کار پیدا کنید!!

از رزومه عمومی پرهيز نماييد.

شما رزومه ای بسیار دقیق و جالب را تنظیم کرده اید و از آن برای هر نوع درخواست و فرم استخدامی استفاده می کنید. اما کارفرمایان با توجه به تجربه ای که دارند می توانند یک رزومه که به سبک عمومی تنظیم گشته است را تشخیص دهند. بدون شک رزومه ای که عموم مشاغل را در برگیرد و بتوان آن را برای همه کارفرمایان ارسال کرد وجود دارد. لازم است شما کلیه توضیحات شغل مورد نظر را مطالعه کنید و تنها در خصوص مهارت های مرتبط خود با آن شغل در رزومه شرح دهید.

از تکرار بپرهیزید

شما به طور دقیق شرحی از کلیه وظایف و فعالیت های سابق خود در رزومه آورده اید و این نشان می دهد که کارهای بسیاری انجام داده اید. اما ممکن است خود این موضوع منفی به نظر آید!

چرا که مسئولیت پذیری شما و انجام دادن وظایف مختلف به هیچ وجه نشان نمی دهد که شما می توانید از کلیه مسئولیت هایی که در یک شغل به شما سپرده می شود به درستی برآیید. به عبارت دیگر کاری که شما انجام داده اید نشان دهنده استعداد شما و اینکه آیا می توانید چیزی بیش از سایر افراد انجام دهید نخواهد بود.

اکثر کارفرمایان وظایف شغلی را که برای آن به دنبال نیرو هستند به درستی می شناسند؛ پس نیازی نیست که همان وظایف را مجددا در رزومه خود فهرست کنید. بلکه به دنبال مسائلی باشید که شما را از سایرین خاص می گرداند.

کلمات کلیدی را فراموش نکنید

شیوه نویسندگی شما بسیار خاص است و شما به سبکی آن را به رخ می کشید که از سایر نوشته ها و رزومه ها مجزا گردد. اما مشکل اینجاست که چنین کاری ممکن است باعث گردد هیچکس رزومه شما را حتی مرور هم نکند. بسیاری از کمپانی ها از نرم افزارهایی استفاده می نمایند که رزومه های دریافتی را با توجه به خط مشی هایی خاص، فیلتر می کنند و این رزومه ها پس از فیلتر شدن به دست کارفرما و یا مدیر منابع انسانی می رسد. بنابراین اگر رزومه شما از کلمات کلیدی مرتبط با شغل مورد نظرتان برخوردار نباشد، احتمال اینکه حتی خوانده نشود نیز وجود دارد.

بنابراین سعی بر این داشته باشید که در زمان شرح وظایف و سوابق خود، کلمات را هر چه بیشتر به کلماتی که در شرح وظایف شغل مربوطه به کار رفته است نزدیک کنید.

آینده را در نظر بگیرید نه گذشته!!!

شما در رزومه معمولا لیستی از مسائلی را که برای کارفرمایان سابق خود به اتمام رسانده اید ارائه می کنید. اما مشکل اینجا است که نمی توان میان آنها و چالش هایی که شغل مورد نظرتان در آینده قرار است برای شما ایجاد کند رابطه ای ایجاد نمود. بنابراین بهتر است به جای اینکه موفقیت های شغلی سابق خود را به رخ بکشید، از کارهایی که می توانید در شغل مورد نظر به انجام برسانید صحبت به عمل آورید.

تعداد محدود با کیفیت بالا

این موضوع در حالی که غم انگیز است اما حقیقت دارد: کارفرمایان به مراتب اظهار می کنند که همواره نیمی از رزومه هایی که دریافت می کنند از سوی افرادی است که برای شغل مورد نظر شرایط لازم را ندارند. اگر حداقل 75 درصد از صلاحیت های لازم برای شغل مربوطه را نداشته باشید، بدون شک کارفرما از شما دعوت به کار نخواهد کرد و نهایتا شما وقت خود را هدر داده اید.

بهترین روش این است که به جای فرستادن چندین رزومه به مشاغل متعدد، چند شغل را در نظر بگیرید و تنها برای آنها رزومه تهیه کنید.

News Link: www.wcoe.ca

لینک گروهای فیسبوک وبلاگ پناهندگی: گروه اطلاع رسانی ، گروه پرسشهای پناهجویان

عضو پیج رسمی ما در فیس بوک شوید: facebook.com/Refugee.Seekers

  • لطفا از مطالب وبلاگ بدون استقاده از منبع در جایی استفاده نکنید.
  • برای لینک کردن، آدرس این پست را از آدرس بار بالای مرورگر کپی کرده و به کل مطلب لینک کنید، با این کار، بالا بودن فرهنگ خود را نمایان کنید.
Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s