رکورد شکنی تعداد پناهجویان ایرانی در آلمان

آلمان germany

طبق آمار اداره فدرال برای امور مهاجران و پناهجویان در آلمان ۴۴۲۴ ایرانی در سال ۲۰۱۳ از این کشور درخواست پناهندگی کردند که این بالاترین رقم پناهجویان ایرانی در آلمان در ده سال اخیر است به ۲۶۳ ایرانی پناهندگی داده شد.

از آغاز پیگردهای سیستماتیک دگراندیشان و مخالفان جمهوری اسلامی در ایران در دهه ۱۹۸۰ میلادی این کشور عضو ثابت جدولی است با عنوان «ده کشوری که بالاترین رقم پناهجو در آلمان را دارند». این جدول را اداره فدرال برای امور مهاجران و پناهجویان در آلمان تهیه می‌کند. این اداره آمار مربوط به پناهجویان و پناهندگان سال ۲۰۱۳ را به تازگی منتشر کرده است.

طبق جدول ده کشور با بالاترین شمار متقاضیان پناهندگی در آلمان در سال ۲۰۱۳، ایران با ۴۴۲۴ نفر در ردیف ششم قرار دارد.

گزارش آماری اداره فدرال برای امور مهاجران و پناهندگان در آلمان نشان می‌دهد که از این تعداد ۴۴/۳ درصد زن هستند.

در میان پناهجویان ایرانی در سال ۲۰۱۳ یکهزار و ۷۲۶ نفر مسلمان، یکهزار و ۴۰۰ نفر مسیحی، یکهزار و ۲۸ نفر بی‌مذهب، یک نفر ئیزیدی (یزیدی، ایزدی) و یک نفر بودایی بوده‌اند.

پناهجویان ایرانی در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۱۰ شش درصد کل جمعیت پناهجویان آلمان را تشکیل می‌دادند. در سال گذشته (۲۰۱۳) تعداد پناهجویان ایرانی ۴ درصد کل پناهجویان آلمان بود.

بیش از ۵۰ درصد متقاضیان پناهندگی در خانه‌های پناهندگی ساکن‌اند که در بسیاری موارد در حاشیه شهرها واقع شده‌اند

بیش از ۵۰ درصد متقاضیان پناهندگی در خانه‌های پناهندگی ساکن‌اند که در بسیاری موارد در حاشیه شهرها واقع شده‌اند

این تعداد در عین حال بالاترین رقم پناهجو از ایران در ده سال اخیر بوده است.

در جدول اداره فدرال برای امور مهاجران و پناهجویان در آلمان روسیه با ۱۴ هزار و ۸۸۷ نفر، سوریه با ۱۱ هزار و ۸۵۱ نفر، صربستان با ۱۱ هزار و ۴۵۹ نفر، افغانستان با ۷ هزار و ۷۳۵ نفر و مقدونیه با ۶ هزار و ۲۰۸ نفر رتبه‌های اول تا پنجم را دارند. پس از ایران نیز کشورهای پاکستان (۴۱۰۱ نفر)، عراق (۳۹۵۸ نفر)، سومالی (۳۷۸۶ نفر) و اریتره (۳۶۱۶ نفر) در جدول قرار گرفته‌اند.

در سال ۲۰۱۳ طبق تصمیم‌های گرفته شده درباره پرونده پناهجویان ، ۲۶۳ ایرانی از حق پناهندگی برخوردار شدند. یکهزار و ۵۸۵ نفر به عنوان «پناهجوی حفاظت‌شده» شناخته شدند که ۴۹ تن از آنان «دلایل جنسیتی» داشتند. همچنین ۹۶ ایرانی پناهجو را طبق تصمیم اداره فدرال آلمان برای امور مهاجران و پناهجویان نمی‌توان به ایران بازگرداند. در این سال یکهزار و ۱۲ درخواست پناهندگی ایرانیان نیز رد شده است.

شمار متقاضیان پناهندگی

از سال ۱۹۵۳ تا کنون ۳ و نیم میلیون نفر از آلمان درخواست پناهندگی کرده‌اند. اما تقریبا سه چهارم همه درخواست‌های پناهندگی به آلمان در عرض ۲۴ سال اخیر (۱۹۹۰ تا ۲۰۱۴) داده شده است. اوج این روند در سال ۱۹۹۲ با حدود ۴۳۸ هزار درخواست پناهندگی بود. پس از آن از شمار متقاضیان پناهندگی به آلمان کاسته شد، به گونه‌ای که در سال ۲۰۰۷ به حدود ۱۹ هزار نفر رسید.

در سال ۲۰۱۳ تعداد متقاضیان پناهندگی در آلمان نسبت به سال پیش از آن تقریبا دو برابر شد و از حدود ۶۴ هزار نفر به حدود ۱۰۹ هزار نفر رسید. از این تعداد ۳۶/۶ درصد زن هستند.

در سال ۲۰۱۳ همچنین حدود ۱۷ هزار نفر که درخواست پناهندگی‌شان رد شده بود، تقاضای رسیدگی مجدد به پرونده خود را کردند. بنابراین در آن سال در مجموع حدود ۱۲۷ هزار درخواست پناهندگی تسلیم اداره فدرال برای امور مهاجران و پناهجویان در آلمان شد.

تقسیم پناهجویان در ایالت‌های مختلف

در سال ۲۰۱۳ ایالت نوردراین-وستفالن با حدود ۲۴ هزار پناهجو بیشترین و ایالت برمن با حدود هزار و صد پناهجو کمترین تعداد مقتاضیان پناهندگی را در خود جای دادند. در این سال همچنین در هر یک از ایالت‌های بایرن، بادن وورتمبرگ و نیدرزاکسن بیش از ده هزار پناهجو اقامت یافتند.

تغییرات جدولی هماهنگ با تحولات جهانی

در هر دوره از تاریخ پناهنده‌پذیری در آلمان کشورهایی در صدر جدول بالاترین شمار پناهجویان قرار داشته‌اند. تغییرات این جدول نشانگر تحولات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشورهایی بوده که پناهجویان از آن گریخته بودند.

در حالی که در فاصله ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۴ کشورهای اروپایی به‌خصوص لهستان، مجارستان، رومانی و بلغارستان کشورهای اصلی در جدول بودند، از آن زمان این کشورها دیگر نقش چندانی را ایفا نمی‌کنند. پس از این دوره یوگسلاوی سابق و در حال حاضر مقدونیه و صربستان در این جدول دیده می‌شوند. ترکیه از ۱۹۸۶ تا ۲۰۱۱ میهمان این جدول بود و روسیه هم‌اکنون در صدر جدول نشسته است.

از آفریقا در فاصله ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۶ الجزایر، غنا، نیجریه، توگو و کنگو، از ۱۹۹۷ الجزایر و کنگو، در ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ سومالی و اریتره برای نخستین بار در سال ۲۰۱۳ در این جدول دیده می‌شدند.

از کشورهای آسیایی از دهه ۱۹۸۰ همیشه افغانستان و ایران در این جدول دیده شده‌اند و از ۱۹۹۵ عراق نیز میهمان هر ساله آن بوده است. از ۱۹۹۸ سوریه نیز به این جدول پیوسته است.

ترکیب کشورهای جدول در سال ۲۰۱۳ تغییر چندانی نسبت به سال ۲۰۱۲ نکرده است؛ به جای کوزوو و بوسنی و هرزگوین، سومالی و اریتره نشسته‌اند.

میزان پذیرش پناهجویان

اداره فدرال برای امور مهاجران و پناهجویان در آلمان از سال ۲۰۰۵ تا کنون به پرونده پناهندگی ۳۹۰ هزار نفر رسیدگی کرده و از آن میان به حدود ۸۸ هزار نفر حق پناهندگی داده است. شمار درخواست‌های پناهندگی‌ای که بررسی می‌شدند تا سال ۲۰۰۸ کاهش یافت، اما پس از آن فزونی گرفت به طوری که به ۶۲ هزار پرونده پناهندگی در سال ۲۰۱۲ و به حدود ۸۱ هزار پرونده در سال ۲۰۱۳ رسیدگی شد.

در سال ۲۰۱۳ مسئولان اداره فدرال آلمان برای امور مهاجران و پناهجویان در مورد پرونده حدود ۸۰ هزار متقاضی پناهندگی تصمیم گرفتند. از آن میان تنها به ۹۱۹ نفر حق پناهندگی داده شد، یعنی به ۱/۱ درصد کل پناهجویان. درخواست ۳۸/۵ درصد پناهجویان رد شد. ۱۲/۳ درصد به عنوان «پناهجوی حفاظت‌شده» شناخته شدند و در مورد ۱۱/۴ درصد حکم صادر شد که بازگرداندن آنان به وطن‌شان ممنوع است.

 News Link: www.dw.de

لینک گروهای فیسبوک وبلاگ پناهندگی: گروه اطلاع رسانی ، گروه پرسشهای پناهجویان

عضو پیج رسمی ما در فیس بوک شوید: facebook.com/Refugee.Seekers

 • لطفا از مطالب وبلاگ بدون استقاده از منبع در جایی استفاده نکنید.
 • برای لینک کردن، آدرس این پست را از آدرس بار بالای مرورگر کپی کرده و به کل مطلب لینک کنید، با این کار بالا بودن فرهنگ خود را نمایان کنید.
Advertisements

3 دیدگاه برای “رکورد شکنی تعداد پناهجویان ایرانی در آلمان

 1. ممنون از این آمار. ولی دوتا مشکل داره:
  اول اینکه منبع اون بصورت لینک مشخص نیست.
  ٔدوم اینکه آمار مشخصا ناقصه. گفته نشده در ۲۰۱۳ کلا به چند درصد از درخواستهای ایرانیها پاسخ داده شده و چند درصد دیگر هنوز در صف انتظارند. بهرحال مردمی هستند که هم ترس موجه از تعقیب دارند و هم ترس از سالها بلاتکلیفی در یک اردوگاه پناهندگی. از طرف دیگر جمع درصدهای مربوط به پناهجویان در آلمان در انتهای متن ۱۰۰ درصد نمیشود! همونطور که گفتم لینکی هم نیست که خودم برم اطلاعات کاملتر رو بدست بیارم و اینجا در کامنتها بذارم.

  • کاربر گرامی، این متن دارای لینک هست و در آخر نوشته شده News Link که میتونید با کلیک بر روی اون وارد لینک اصلی در وب خبرگزاری که این خبر منتشر کرده بود بشید، اگر لینک نداشت حق با شما بود

   • خوب فکر کردم کلا به سایت دویچه وله لینک دادی ولی نگفتی کجاش. الان دیدم لینکش کامله! حالا چرا میزنی؟ 😀

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s