نزدیکتر شدن قرار اسکان پناهجویان استرالیا در کامبوج

به گزارش وبلاگ پناهندگی صبح امروز 24 اپریل آقای اسکات موریسون وزیر مهاجرت و شهروندی استرالیا در گفتگویی اختصاصی با یک خبرگزاری استرالیایی به پرسشهای خبرنگار در مورد اسکان پناهجویانی که خود را با قایق به استرالیا رسانده اند و قرار است تعدادی از آنها در کامبوج اسکان داده شوند پاسخ داد.

پس از ارسال پناهجویان به بازداشتگاههای پناهندگی در کشور نارو و پاپوا گینه نو دولت استرالیا قصد اسکان پناهجویان در کامبوج را دارد.

آقای موریسون اعلام کرد که او برای اسکان پناهجویان غیر قانونی استرالیا که خود را با قایق به این کشور رسانده اند در کشور دیگری غیر از استرالیا شرط داشتن اقتصادی قوی را در نظر نخواهد گرفت و کار او این است که طبق کنوانسیون ژنو پناهجویانی که در کشور خود در خطر هستند را در کشوری اسکان دهد که بتوانند بدون هیچ خطری زندگی کنند و میتوانند این کار را در کامبوج انجام دهند.

موریسون: من برای اسکان پناهجویان اقتصاد ضعیف کشور مقصد را در نظر نخواهم گرفت و برای من مهم است که آنها در امنیت و آزادی زندگی کنند، این دلیلی است که پناهجویان از کشور خود فرار کرده اند.

من میخواهم یک نکته را در رابطه با UNHCR یادآوری کنم و آن این است که کشورهای دیگر باید به قبول پناهجویان اقدام کنند و سازمان ملل نباید فقط به دنبال کشورهای جهان اول برای اسکان آنها باشد وقتی که بسیاری کشور دیگر برای این کار وجود دارند.

ایالات متحده، بریتانیا، کانادا و استرالیا کشورهایی هستند که بیشترین تعداد پناهجو را در خود جا میدهند اما هیچ نقشی در فرآیند کاری سازمان ملل در مورد اسکان پناهجویان ندارند، این کشورها باید بتوانند خود نقش کلیدی در مورد اسکان پناهجویان داشته باشند و تصمیمات لازم را اتخاذ کنند.

او با اشاره به گزارشهای مکرر سازمان ملل در مورد بازگرداندن قایق های پناهجویان به اندونزی اعلام کرد که آنها میتوانند در هر جایی درخواست پناهندگی دهند نه اینکه با قایق به استرالیا بیایند و کشور مقصد را خودشان انتخاب کرده باشند.

ما نمیتوانیم هر کسی را که از راه آبی وارد می شود به عنوان پناهنده در نظر بگیریم اگر آنها جانشان در خطر هست چرا به کشورهای دیگری در نزدیکی خود درخواست پناهندگی نداده اند و یا از طریق سازمان ملل برای اسکان اقدام نکرده اند؟

ما مرزهای آبی خود را کاملا امن نگه میداریم و اجازه ورود به هیچ شکلی به داخل آبهای استرالیا را نمیدهیم.

پیشتر نیز آقای تونی آبوت نخست وزیر استرالیا در مورد اسکان پناهجویان در کشور کامبوج به خبرنگاران چنین گفته بود:

تونی آبوت نخست وزیر استرالیا در گفتگوی خبری خود گفت از پیشنهاد کامبوج برای پذیرش پناهجویان غیر قانونی استرالیا استقبال می کنیم.

Cambodia

وزیر مهاجرت استرالیا اسکات موریسون در سفر خود به کامبوج و در ملاقات با همتای خود در از توافقشان برای اسکان پناهجویان غیر قانونی در کامبوج خبر داد.

دولت کامبوج در ماه فوریه از پیشنهاد جولیا بیشاپ در ارتباط با اسکان پناهجویان استرالیا در کامبوج خبر داد.

نخست وزیر استرالیا بیان کرد که هرگونه همکاری و پشتیبانی از طرف دولت کامبوج قابل تقدیر است.

«مسئولیت تمام پناهجویانی که به کامبوج فرستاده می شوند بر عهده آن کشور خواهد بود. ما تمام سعی خود را می کنیم تا از فعالیت قاچاقچیان در تمام مناطق جلوگیری کنیم و در این راه نیاز به پشتییانی دولت های دیگر داریم ، هم اکنون از پشتیبانی نارو و گینه نو بهره مند هستیم و امیدواریم که کامبوج نیز در این راه ما را همراهی کند.»

وزیر مهاجرت کامبوج نیز رضایت خود را از دریافت پناهجویان استرالیا بیان کرده است.

در سالهای 1970 تا 1980 هزاران پناهجوی کامبوجیایی فراری از جنگ و رژیم مرگبار خمرهای سرخ خود را به استرالیا رسانده و در آنجا ساکن شدند.

وزیر کامبوج در گفتگو خبری خود گفت:

«وزیر مهاجرت استرالیا خواستار ارسال تعدادی از پناهجویان به کامبوج است. در زمان جنگ بسیاری از کامبوج خارج شده و در کشورهای دیگری پناهنده شدند اکنون زمان آن رسیده که کامبوج خود پناهجو بپذیرد.»

یکی از فعالان حقوق پناهندگان و از مخالفین  ارسال پناهجویان به خارج از استرالیا ریچارد مارلس اعلام کرد:

» ما هیچ اطلاعی از وضعیت و شرایط کشور کامبوج و نوع زندگی آنها نداریم. تمام اطلاعات در ارتباط با این کشور از طریق سفر وزیر مهاجرت و وزیر امور خارجه به کامبوج به دست آمده است.»

سارا هانسون یانگ سخنگوی حذب سبزها گفت:

» هیچ عقل سالمی باور ندارد که اسکات موریسون با شانه خالی کردن از بار مسئولیتهایش کار درستی برای پناهجویان انجام داده باشد. ظاهرا این همکاری ها در مناطق مختلف تنها بار مسئولیت اسکات موریسون را نسبت به پناهجویان کمتر می کند. و یک کشور فقیر دیگر را درگیر پناهجویان کند. و ما از دولت کامبوج متوجه شدیم که این جولیا بیشاپ بوده که پیشنهاد ابتدایی برای فرستادن پناهجویان را به کامبوج داده بود.»

جولیا بیشاپ  به طور مستقیم به این موضوع اشاره نکرد ولی بیان کرد که در ارتباط با حوضه های مختلف از جمله در ارتباط با قاچاقچیان با کامبوج همکاری خواهد کرد.

سناتور سبزها در بیان کرد که دولت استرالیا خود را در سطح جهانی رسوا کرده است.

رهبر حذب سبزها خانم کریستین میلن گفت: بار دیگر، کاری دیگر این یک دلجویی است از یک رژیم ضد دموکرات این کار مانند کاری که تونی آبوت با مردم سریلانکا کرد. چرا هیچ استرالیایی هیچ کاری در جهت مخالفت با این تصمیمات کاری نمی کند؟ و این در حالیست که اینبار دولت می خواهد مسئولیت نگه داری از پناهجویانش را به کامبوج دهد.

دولت کامبوج به دلیل تقلب گسترده در انتخابات جولای سال گذشته شاهد درگیری و تحریم های بسیاری بوده است.

پارلمان امور خارجه استرالیا بیان کرد که خانم جولیا بیشاپ در ارتباط با سیاستهای داخلی کامبوج با وزیر آن کشور نشست داشته است.

بیشتر بخوانید:

جزئیات نو در مورد شورش و قتل رضا براتی در بازداشتگاه پناهندگی مانوس 

کاهش چشمگیر در تعداد ثبت نامهای UN اندونزی و وضعیت پناهجویان استرالیا

راهپیمایی هزاران استرالیایی برای دفاع از حقوق پناهجویان

لینک گروهای فیسبوک وبلاگ پناهندگی: گروه اطلاع رسانی ، گروه پرسشهای پناهجویان

عضو پیج رسمی ما در فیس بوک شوید: facebook.com/Refugee.Seekers

  • لطفا از مطالب وبلاگ بدون استقاده از منبع در جایی استفاده نکنید.
  • برای لینک کردن، آدرس این پست را از آدرس بار بالای مرورگر کپی کرده و به کل مطلب لینک کنید، با این کار، بالا بودن فرهنگ خود را نمایان کنید.
Advertisements

1 دیدگاه برای “نزدیکتر شدن قرار اسکان پناهجویان استرالیا در کامبوج

  1. اسکات موریسون عمدا کشورهایی که دارای نمره بسیار پایینی در شاخص پیشگیری از فساد موسوم به CPI هستند رو برای مقصد پناهجویان انتخاب میکنه تا اونهارو پس از فرار از فساد و بی قانونی به جهنمی دیگر از فساد و بی‌عدالتی روانه کنه.
    ایشان از شکنجه و آزاد همنوعانشون لذت میبرند. تا دیر نشده باید از بابت اعمال مقامات استرالیا در گینه نو به جرم جنایات جنگی در دادگاه لاهه شکایت کنیم.

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s