کاهش چشمگیر در تعداد ثبت نامهای UN اندونزی و وضعیت پناهجویان استرالیا

australian navy ship

تعداد ثبت نام (register) پناهجویان در دفتر شعبه های UNHCR واقع در اندونزی از روزی 100 نفر طی ماه گذشته به هفته ای 100 نفر کاهش پیدا کرد که کاهشی بسیار زیاد است.

کاهش شدید تعداد ثبت نام کنندگان در شعبه های سازمان ملل از ماه دسامبر سال گذشته میلادی آغاز شده و طبق آمار منتشر شده در ماه گذشته به کمترین مقدار خود رسیده.

طبق گفته نماینده سازمان ملل در اندونزی دلیل این کاهش به احتمال بسیار زیاد سیاست سختگیرانه استرالیا در قبال پناهجویانی است که قصد دارند با قایق خود را به این کشور برسانند اما هنوز زود است و باید چند ماه صبر کنیم برای اینکه از دلیل این کاهش مطمئن شویم.

دولت استرالیا با شروع عملیات حفاظت از مرزها تمامی قایق های وارد شده به آبهای خود را به اندونزی بازگردانده و طی ماههای گذشته قایق های حامل پناهجویان که عمدتا از ایران و افغانستان بودند توسط ارتش و گمرک استرالیا با آبهای اندونزی بازگردانده شده و در آنجا رها شدند.

در آخرین اقدام قایق های استرالیایی پس از سوار کردن پناهجویان ایرانی در قایق نجات نارنجی آنها را تا آبهای اندونزی دنبال کردند که واکنش تند دولت اندونزی را به همراه داشت.

در 7 هفته گذشته تا به حال، 7 کشتی نظامی استرالیایی 6 مرتبه وارد آبهای اندونزی شدند و روز گذشته تونی آبوت نخست وزیر استرالیا با بیان اینکه در دریا هر اشتباهی رخ میدهد از مقامات اندونزی عذر خواهی کرد.

از زمان شروع این طرح تا به حال روابط دو کشور استرالیا و اندونزی وارد بدترین حالت خود در چند سال گذشته شده، اندونزی همواره این اقدام استرالیا را در بازگرداندن قایق پناهجویان به مبدا حرکت را کاری غیر قانونی و بر خلاف قوانین بین المللی دانسته.

از دسامبر گذشته تا به حال هیچ پناهجویی نتوانسته خود را با قایق به استرالیا برساند و تمام قایق ها به اندونزی بازگردانده شدند.

استرالیا برای جبران تنش ایجاد شده در نقض حریم آبی اندونزی کاپیتان یکی از کشتیهای نظامی که وارد آبهای اندونزی شده بودند را از کار معلق کرد و این کار او راه اشتباهی غیر عمدی خواند.

تعداد زیادی از پناهجویان از رفتار بسیار بد و نژاد پرستانه نظامیان استرالیایی در هنگام بازداشت و بازگرداندن پناهجویان در قایق بارها انتقاد کردند.

سازمان ملل بارها و در گزارش های مختلف سیاستهای افراطی کانبرا را در قبال پناهجویان زیر سوال برده و خواهان آن شده که این سیاست ها سریعا متوقف شوند.

از جمله این سیاستها میتوان به فرستادن پناهجویان به بازداشتگاههایی در خارج  از استرالیا مانند نارو و مانوس نام برد.

بیشتر بخوانید:

واقعیت سفر به استرالیا با قایق های ماهیگیری

دولت کامبوج درخواست استرالیا برای قبول پناهجویان را پذیرفت

راهپیمایی هزاران استرالیایی برای دفاع از حقوق پناهجویان

لینک گروهای فیسبوک وبلاگ پناهندگی: گروه اطلاع رسانی ، گروه پرسشهای پناهجویان

عضو پیج رسمی ما در فیس بوک شوید: facebook.com/Refugee.Seekers

  • لطفا از مطالب وبلاگ بدون استقاده از منبع در جایی استفاده نکنید.
  • برای لینک کردن، آدرس این پست را از آدرس بار بالای مرورگر کپی کرده و به کل مطلب لینک کنید، با این کار، بالا بودن فرهنگ خود را نمایان کنید.
Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s