اسکات موریسون و طرح های جدیدش برای پناهجویان استرالیا

Federal Immigration Minister Scott Morrison and Lieutenant  General Angus Campbell speak at an Operation Sovereign Borders press conference in Sydney, Friday, Dec. 13, 213. (AAP Image/Nikki Short)

Federal Immigration Minister Scott Morrison and Lieutenant General Angus Campbell

به گزارش وبلاگ پناهندگی پناهجویان دیگر از امکان داشتن مشاوره حقوقی برخوردار نخواهند بود اگر از راههای غیر قانونی خود را به استرالیا برسانند.

وزیر مهاجرت آقای موریسون اعلام کرد که از روز دوشنبه پناهجویانی که از راههایی غیر از ویزای قانونی وارد استرالیا شوند (قایق و هواپیما) از حق داشتن مشاور مهاجرت حقوقی منع خواهند شد بر اساس طرح مهاجرتی جدید.

این کار باعث صرفه جویی 100 میلیون دلاری دولت در مدت 4 سال خواهد شد.

پناهجویان از حق داشتن دستورالعمل شفاهی و مترجم برخوردار خواهند بود و سیستمی خواهد بود که به آنها پاسخگو باشد.

آقای موریسون اعلام کرد که این طرح جلوگیری خواهد کرد از خروج پول مالیات دهندگان اما پناهجویان هنوز میتوانند از خدمات که به صورت مجانی توسط شخص یا ارگانهای مختلف ارائه داده میشود استفاده کنند و این طرح آنها را از داشتن همچین حقی منع نخواهد کرد.

در این طرح به اشخاص بسیار آسیب پذیر و کودکان زیر سن قانونی مشاوره داده خواهد شد.

او با تکرار گفته های تونی آبوت نخست وزیر استرالیا به وارد نشدن هیچ پناهجوی غیر قانونی از راه دریا در 100 روز گذشته به استرالیا اشاره کرد و از آن به عنوان پیروزی نام برد.

موریسون: مردم میگویند که آنها تلاششان را انجام دادند اما موفق نشدند (اشاره به پناهجویان که قصد ورود با قایق به استرالیا دارند)

موریسون: و ما به مردم میگوییم این کار ما است که مطمئن شویم آنها هیچوقت موفق نخواهند شد.

وزیر مهاجرت به پرسش خبرنگاران در مورد اینکه تا به حال چند قایق به اندونزی بازگردانده شده پاسخی نداد.

اسکات موریسون در این هفته به پاپوا گینه نو خواهد رفت تا با همتای خود در مورد اسکان پناهجویانی که پناهنده شناخته شدند گفتگو و چگونگی انجام کار را بررسی کنند.

طبق توافق انجام شده در سال گذشته کشور پاپوا گینه نو باید تمامی پناهندگان را اسکان دهد اما در آخرین دیدار تونی آبوت با همتای خود، نخست وزیر پاپوا گینه نو در کنفرانس خبری مشترک اعلام کرد که تعدادی و نه همه پناهجویان را اسکان خواهد داد که بر خلاف توافق انجام شده است.

کشور استرالیا از همسایگان خود درخواست کرده که تعدادی از پناهجویان را در کشور خود اسکان دهند که تا حالا این درخواست بی نتیجه مانده.

آقای اسکات موریسون در پاسخ به اینکه اگر کشور دیگری قبول به پذیرفتن پناهجویان نشد چه آینده ای در انتظار آنها است گفت: آنها در جایی که نگهداری می شوند آنقدر نگه داشته می شوند تا به صورت داوطلبانه به کشور خود بازگردند.

در مهمترین اخبار مربوط به ایرانیان در بازداشتگاه مانوس میتوان به مامورهای بخش تحقیقات استرالیا که برسی پرونده قتل رضا براتی جوان کشته شده ایرانی در بازداشتگاه پناهندگی جزیره مانوس در پاپوا گینه نو را بر عهده دارند  اشاره کرد که دو استرالیایی را برای بازجویی فرا خوانده اند که گفته شده مظنونین اصلی قتل هستند.

از سوی دیگر وکیل قانونی رضا براتی را که برای جمع آوری اطلاعات به گینه نو رفته بود روز گذشته توسط دولت استرالیا  از ادامه تحقیقات ممنوع شد و به استرالیا دیپورت شد.

اطلاعات به دست آمده در ارتباط با این دو مظنون نیز نتیجه تحقیقات این وکیل است که پیش از دیپورت شدن  به مامورین پیگیر پرونده داده بود.

مامور ویژه این پرونده گفت:

آنها به گینه نو مهاجرت کرده بودند ولی پس از پایان حادثه به استرالیا بازگردانده شدند ما پس از پایان تحقیقاتمان آنها را به گینه نو خواهیم آورد تا با اتهامات جنایی روبه رو شوند.

هر دو این اشخاص از نیروهای امنیتی شرکت G4S هستند که در زمان حادثه به پناهجویان حمله کرده بودند.

شاهدین این پرونده، سه پناهجویی هستند که در زمان حمله به رضا براتی در کنار او بوده اند از جمله هم اتاقیش، یکی از این پناهجویان کسی است که به باسن او شلیک شده و دیگری کسی که در حالی که دستهایش را بسته  بودند گلویش را بریدند.

یکی از این سه شاهد اظهار کرده است که حمله به آنها توسط 3 شخص دو نفر از گینه نو و یک استرالیایی انجام شد و او به خوبی آنها را به یاد داشته و قادر به شناسایی آنها از روی چهره آنها است.

وکیل رضا براتی به مدت 4 روز در گینه نو حضور داشته و روزانه به مدت 7 ساعت به مصاحبه و جمع آوری اطلاعات پرداخته بود که در نهایت توسط دولت استرالیا توقیف و مجبور به ترک گینه نو گشت.

بیشتر بخوانید:

بازجویی از دو استرالیایی متهم یه قتل رضا براتی

پناهجویان در بازداشتگاه پناهندگی جزیره مانوس نان کرم زده می خورند

دستور دستگیری قاتل رضا براتی پناهجوی ایرانی کشته شده صادر شد

تصاویر ایرانیان ضرب و شتم شده در بازداشتگاه مانوس استرالیا

لینک گروهای فیسبوک وبلاگ پناهندگی: گروه اطلاع رسانی ، گروه پرسشهای پناهجویان

عضو پیج رسمی ما در فیس بوک شوید: facebook.com/Refugee.Seekers

  • لطفا از مطالب وبلاگ بدون استقاده از منبع در جایی استفاده نکنید.
  • برای لینک کردن، آدرس این پست را از آدرس بار بالای مرورگر کپی کرده و به کل مطلب لینک کنید، با این کار، بالا بودن فرهنگ خود را نمایان کنید.
Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s