وزیر مهاجرت استرالیا: اتهام سوزاندن دست پناهجویان را بار دیگر رد کرد

Yousof Ibrahim

اسکات موریسون  وزیر مهاجرت استرالیا درگفتگوی خبری خود بیان کرد که هیچ دلیل برای از سرگرفتن پیونده پناهجویانی که مدعی شدند که دستهایشان توسط مامورین ما سوزانده شده بی دلیل است، این پرونده بسته شده است.

و این در حالی است که خبرگزاری ABC استرالیا در روزهای گذشته طی مصاحبه ای با یوسف ابراهیم 23 ساله، یکی از پناهجویان سومالیایی که او را تهدید به سوزاندن دستهایش کرده بودند تمامی اتفاقات را شرح داده است.

وزیر مهاجرت گفت:

» صحبت از چیزی که تنها ادعایی بی اساس است نیاز به معروفیت بیش از این ندارد. خبر گزاری ABC از دو ماه پیش این کار را شروع کرده است . دولت تا کنون تمام این گفته ها را نادیده گرفته است و این ادامه آن  توهین آمیز است.»

اسکات موریسون به اشاره کرد که برای اطمینان پیدا کردند از هر آنچا اتفاق افتاده است از جمله گفتگو با پناهجویان انجام شده است. برای پیدا کردن حقیقت باید با کسانی که این جرم را مرتکب شده اند صحبت کرد نه دولت استرالیا.

» ما تمام جزییات را بررسی کرده ایم و هیچ چیز بر علیه ماموران ناو وجود ندارد. آنچه که در مصاحبه با آن پناهجو گفته شد هیچ تقاوتی با آنچه دو ماه پیش انجام شد نداشت و من گفته های ماموران ناو را باور می کنم. اگر این پناهجویان عکسی که این مسئله را ثابت کند در دارند ما آن را در نظر خواهیم گرفت ولی آنچه تا کنون بیان شده تنها ادعا بوده است . خبرگزاری ABC باید این پرونده را ببندد .»

از سوی دیگر نیز در روزهای گذشته پناهجویان ایرانی که به اندونزی توسط قایقهای نجات نارنجی رنگ بازگردانده شده بودند در مصاحبه خود از جزییات سفرشان و بد رفتاری ماموران ناو استرالیا صحبت کردند.

یوسف ابراهیم در مصاحبه خود گفت:

«هنگامی من و برادرم که بر روی عرشه به خواب رفته بودیم با صدایی از خواب پریدم و متوجه شدم که برادرم به آب افتاده است. من جیغ می کشیدم و داد میزدم ولی قایق توقف نکرد و این اتفاقی زمانی رخ داد که ما تنها چند ساعت با شمال داروین استرالیا فاصله داشتیم و پس از آن توسط مامورین استرالیا به اندونزی بازگردانده شدیم من زمانی که درخواست جسد برادرم را میکردم به سوختن دستهایم تهدید شدم.»

دنیس جنس یکی از اعضای حذب کارگر در این ارتباط گفت:

» اگر این اتفاق و ادعاها صحت داشت حداقل برای یک بار هم که شده یکی از ملوان ها از تحوه برخورد بد آنها صحبت می کرد و یا گفتهای رسمی دولت را رد می کرد.»

این پناهجویان که اکثرا از کشور سودان و سومالی و چند نفر از ایران بودند، مدعی شدند که مورد سوء استفاده فیزیکی و کلامی توسط ماموران ناو کشور استرالیا قرار گرفته بودند.

آقای یوسف ابراهیم  گفت: ماموران استرالیایی به قایق وارد شدند به ما دستبند زدند و با اسم های زشتی ما را صدا می کردند.

قایق پناهجویان استرالیا boat

یوسف ابراهیم در ادامه صحبتهایش اداعا کرد که یکی از ماموران با چکمه اش در تمام راه برگشت به اندونزی به آنها ضربه می زده.

یکی از مسافران 24 ساله گفت: برای رفتن به دستشویی باید اجازه می گرفتیم و اگر مجبور بودیم در صف بمونیم باید لوله های گرمی را در دست می گرفتیم. اجازه خوردن آب بدون اجازه آنها را نداشتیم و اگر از آنها درخواست می کردیم باز هم امکان داشت که هیچ آبی دریافت نکنیم و در ازای آن مورد ضرب وشتم قرار بگیریم. این ماموران ما را میمون های کثیف آفریقایی صدا میزدند.

وزیر مهاجرت استرالیا اسکات موریسون در ارتباط با این پناهجویان گفت: که ما بهترین و درست ترین کار را انجام دادیم و ماموران ما بسیار حرفه ای عمل کردند.

آقای یوسف ابراهیم همچنین میگوید: ما ماه گذشته به اندونزی وارد شدیم تا به عنوان پناهجو از طریق دریا به استرالیا رسیده و آنجا به عنوان پناهجو زندگی کنیم. زمانی که ما به یکی از جزایر استرالیا نزدیک شدیم، سه ناو استرالیایی ما را محاصره کردند و تا آبهای اندونزی همراهی کردند و با وجود سوخت کمی که داشتیم در دریا رها شدیم.

با توجه به گزارشات این اولین قایقی است که پس از بازگردانده شدن در دریا رها شده و هیچ گزارشی به کشور اندونزی توسط مقامات استرالیا داده نشده، که موجب عصبانیت دولت اندونزی شده.

یوسف ابراهیم در آخر صحبت هایش اضافه کرد هنگامی که تصمیم گرفتیم وارد ناو شویم ما را با کفش زدند و هرکس مقاومت می کرد با اسلحه ماموران روبرو می شد ، ما واقعا ترسیده بودیم.

این پناهجویان پس از رها شدن در آبهای اندونزی به دلیل نداشتن سوخت توسط موج های دریا به ساحل رانده شده و پس از به گل نشستن قایقشان در ساحل توسط پلیس محلی دستگیر شدند.

بیشتر بخوانید:

ضرب و شتم پناهجویان توسط ماموران نیروی دریایی استرالیا

تعدادی از پناهجویان به زودی در پاپوا گینه نو اسکان داده می شوند

پناهجویان در بازداشتگاه پناهندگی جزیره مانوس نان کرم زده می خورند

دستور دستگیری قاتل رضا براتی پناهجوی ایرانی کشته شده صادر شد

لینک گروهای فیسبوک وبلاگ پناهندگی: گروه اطلاع رسانی ، گروه پرسشهای پناهجویان

عضو پیج رسمی ما در فیس بوک شوید: facebook.com/Refugee.Seekers

  • لطفا از مطالب وبلاگ بدون استقاده از منبع در جایی استفاده نکنید.
  • برای لینک کردن، آدرس این پست را از آدرس بار بالای مرورگر کپی کرده و به کل مطلب لینک کنید، با این کار، بالا بودن فرهنگ خود را نمایان کنید.
Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s