دستور دستگیری قاتل رضا براتی پناهجوی ایرانی کشته شده صادر شد

خبرگزاری های استرالیا اعلام کردند که قاتلین پناهجوی کشته شده رضا براتی در کمپ مانوس استرالیا شناسایی شده اند و به زودی آنها را معرفی خواهیم کرد.

پناهجویان مانوس manus asylum seekers

با وجود نگرانی ها در ارتباط با تنش های ایجاد شده در کمپ مانوس که موجب مرگ رضا براتی شده است این احتمال وجود دارد که اشخاصی که عامل این مسائل بوده اند همچنان در مانوس حضور داشته باشند.

در پی خشونت های ایجاد شده در کمپ مانوس یکی از پناهجویان به گزارش داد که:

ما برای جلوگیری از آسیب دیدن و فرار از درگیریها دستگیره در اتاقمان را با کروات به تخت بستیم تا کسی نتواند وارد شود.

از سوی دیگر یکی از پناهجویان ایرانی گفت:

دو تا از پناهجویان این کمپ کور شده اند و چشم یکی از آنها از کاسه چشمش خارج شده است. یکی دیگر از پناهجویان گردنش به شکل وحشتناکی بریده شده بود به شکلی که انگار می خواستند سرش را از بدنش جدا کنند.

فرمانده پلیس مانوس الکس ندراسل بیان کرد که به زودی سه یا چهار نفری که به عنوان مضنونین اصلی قتل رضا براتی شناخته شده اند را در همین هفته و یا هفته آینده بازداشت خواهیم کرد.

ما این مردان را دستگیر خواهیم کرد آنها اشخاص محلی مانوس هستند که در مرکز کمپ کار می کردند. اکثر ماموران کمپ پس از به پایان رسیدن شورش ها به محل کار خود در کمپ  بازگشته اند و من باور دارم که این مضنونین همچنان در کمپ در حال کار هستند. ما این دستور را داده بودیم که تا پایان تحقیقات هیچ شخصی حق تغییر مکان و یا تغییر شغل ندارند.

گوینده وزیر مهاجرت استرالیا بیان کرده بود که هیچ یک از ماموران محلی از جمله ماموران امنیتی در این مسائل نقشی نداشتند.

سناتور حزب سبزها در ارتباط با این مساله گفت اجاز دادن به درگیر شدن کارکنان در این شورشها دستوری فاجعه بار بود.

از سوی دیگر خانواده رضا براتی خواهان قصاص قاتل او هستند.

پناهجوی ایرانی که در هنگام حمله به رضا براتی در کنار او بوده است در طی گفتگویی به سناتور سبزها گفت:

قاتل رضا براتی یک مامور محلی از سپاه کمپ بود. آنها به اتاق هایمان حمله می کردند و ما را می زدند با اسلحه به اطراف شلیک می کردند. کسی که با لوله به سر رضا ضربه زد بعد از اینکه تشخیص داد به چه شخصی حمله کرده است  و این  شخص همان کسی بوده که هر روز یکی از سیگارهایش را به او می داد، ترسید و به رضا گفت : ببخشید، ببخشید دوست من.

ییشتر نیز در گزارشی که قبلا از طریق یکی از پناهجویان در مانوس برای ما ارسال شده بود به همراه تصاویر چگونگی این حمله توضیح داده شده بود:

از اولین روز اعتراضات اینترنت کمپ ها قطع شد تا کسی نتواند در فضای مجازی اطلاع رسانی کند سهمیه تلفن را از 20 دقیقه به 6 دقیقه کاهش دادن و فقط یک مرتبه این اجازه دادن و فقط به افرادی که در درگیری زخمی نشده باشند و یا در اعتراضات شرکت نداشتن.

از زمانی که محلی وارد کانکس های سکونت شده اند و با گلوله و سلاح سرد کانکس ها را سوراخ کردن و شیشه های آن را شکستن دیگر به کسی اجازه خوابیدن در کانکس ها را نمیدهند همه افراد در محوطه باز میخوابند و بسیاری از اعضای کمپی که بیشترین اعتراض ها را داشته اند (کمپی که رضا براتی در آن قرار داشت) را به کمپهای دیگر انتقال داده اند.

 در شب واقعه مردم محلی به همراه نیروهای پلیس محلی و گروه استرالیایی با سلاح گرم و سرد وارد کمپ شدند و شروع به ضرب و شتم پناهجوها  کردند و حمله کنندگان ضربات را به سر پناهجو ها میزدند حمله محلی های آن منطقه با چاقو و چوب و اسلحه گرم به پناهجوها با زدن به بالا تنه و سر این پناهجوها بود.

آمار کشته ها صد در صد بیشتر از یک نفر میباشد چون در شب حادثه خیلی از این افراد به شدت مجروح شده بودند و به سرعت از محل آنها را خارج کردند و به مکانی نامشخص منتقل کردند که با گدشت چند هفته از حادثه با وجود اینکه بسیاری از مجروحین را به کمپ برگشتند ولی هنوز از عده ای از افراد که بشدت مجروح شده بودند خبری در دست نیست حتی عده ای که به جهت درمان به بیمارستان و مراکز درمانی انتقال یافته بودند گفتند هیچ وقت این چند نفر که به شدت مجروح شده بودند را در مراکز درمانی مشاهده نکردند.

تدابیر امنیتی شدید در این کمپ های برقرار میباشد و گروه های ویژه چند نفره به همراه سلاح گرم و سرد جهت سرکشی از کمپ و برخورد با هرگونه اعتراض به وجود دارند چیزی شبیه حکومت نظامی برقرا کرده اند.

وزیر مهاجرت اسکات موریسون نیز در گفتگوی خود با خبرگزاری ABC استرالیا بیان کرد که تعداد زیادی از کیس های پناهجویان مانوس به نتیجه رسیده است و این چیزی است که ما مدتها انتظار آن را می کشیدیم.

Source: Panahandegy.wordpress.com

بیشتر بخوانید:

محمد جواد ظریف در جریان مرگ رضا براتی وارد اندونزی شد

آخرین وضعیت پناهجویان بازداشتگاه مانوس از زبان خودشان

پناهندگی، پاسپورت های تقلبی،بازی با مرگ و زندگی از زبان یک پناهجوی ایرانی

لینک گروهای فیسبوک وبلاگ پناهندگی: گروه اطلاع رسانی ، گروه پرسشهای پناهجویان

عضو پیج رسمی ما در فیس بوک شوید: facebook.com/Refugee.Seekers

  • لطفا از مطالب وبلاگ بدون استقاده از منبع در جایی استفاده نکنید.
  • برای لینک کردن، آدرس این پست را از آدرس بار بالای مرورگر کپی کرده و به کل مطلب لینک کنید، با این کار، بالا بودن فرهنگ خود را نمایان کنید.
Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s