پرونده پناهجویان در مانوس در جریان و قاتل رضا براتی شناخته شده است

کیس های پناهجویان در بازداشتگاه مانوس در حال بررسی است و تعدادی از این کیسها به نتیجه نهایی رسیده اند، این سخن آقای اسکات موریسون وزیر مهاجرت و شهروندی استرالیا بود که امروز انجام شد.

Scott Morrison

او اعلام کرد که کلید حل مشکلات در این بازداشتگاه به نتیجه رساندن پرونده های پناهجویان و فرو نشاندن اضطراب موجود در میان پناهجویان است که همچنان پس از مرگ رضا براتی ادامه پیدا کرده است.

وزیر مهاجرت در گفتگوی امروز خود با خبرگزاری ABC استرالیا بیان کرد که تعداد زیادی از کیس های پناهجویان مانوس به نتیجه رسیده است و این چیزی است که ما مدتها انتظار آن را می کشیدیم.

» منظور من از کلید حل مشکلات این است که ما باید این دوره زمانی را به پایان برسانیم با وجود اینکه ما هم اکنون از لحاظ مکانی به وضعیت آنها رسیدگی کرده ایم ولی باید به پرونده های این پناهجویان نیز به همین شکل رسیدگی کنیم. «

کوین راد سناتور و نخست وزیر پیشین حزب کارگر پس از به تصویب رسیدن قانون گینه نو بیان کرده بود که کشور گینه نو باید در ارتباط با نگه داری این پناهجویان با استرالیا به توافق برسد و اکنون پس از گذشت 7 ماه همچنان در حالت پیش است.

اسکات موریسون در گفتگوی خود گفت: وزیرهای هر دو کشور در طی جلساتی به نتایجی دست پیدا کرده اند.

» اکثر کارها در 5 ماه گذشته انجام شده اند و کارهای بسیاری درآینده داریم، ما این احتمال را می دادیم که رسیدگی به پرونده پناهجویان در گینه نو چندین ماه زمان خواهد برد ولی فکر آن را نمی کردیم که به سال کشیده شود.»

reza barati

از سوی دیگر یکی از شاهدان شورش در بازداشتگاه مانوس که هویت او پنهان مانده است بیان کرد:

«همه ی ما شاهد کشته شدن مرگ رضا براتی بوده ایم و میدانیم که چه کسی او را کشته است و متعجبیم از اینکه چرا بازداشت نشده و آزاد است.»

اما وزیر مهاجرت استرالیا در ارتباط با کشته شدن رضا براتی گفت:

«تحقیقات بسیاری در ارتباط با این درگیریها توسط سازمان مهاجرت استرالیا و از سوی دیگر توسط ماموران ویژه گینه نو انجام شده است.»

معاون کمیسر پلیس گینه نو آقای سیمون کوبا بیان کرد که پیگیری پرونده قتل رضا براتی بر عهده گینه نو خواهد بود.

وزیر مهاجرت نیز با تصدیق گفته سیمون کوبا گفت که خواندن گزارش گینه نو در درجه اول قرار دارد.

» خواندن گزارشات گینه نو در درجه اول قرار دارد ولی ما باید تمام تحقیقات و مصاحبه های انجام شده با تمام کارکنان و هر شخصی که در آن شب در کمپ حضور داشته است را دوباره خوانی کنیم.»

نخست وزیر استرالیا آقای تونی آبوت در ارتباط با مرگ رضا براتی گفت :

» مرگ رضا براتی یک تراژدی دردناک است ولی مهمترین کار پایان این مرگ و میرها از راه متوقف کردن قایق های پناهجویی است.»

سناتور حذب سبزها خانم سارا هانسون یانگ بیان کرد که باید تمام تحقیقات توسط دولت استرالیا بار دیگر انجام و پیگیری شود و با تمام اشخاصی که در شب شورش حضور داشتند بار دیگر مصاحبه شود و به داستان تمام آنها گوش داد تا به نتیجه مورد نظر دست یافت.

» واقعیت آن است که جوانی که تحت نظر دولت استرالیا بوده است کشته شده است و این وظیفه ماست تا از تمام ماجرا و اتفاقات آگاه شویم.»

گفته شده که رضا براتی فرزند ارشد یک خانواده کرد است و سه خواهر و برادر کوچکتر از خود دارد و به دلیل محدودیت های بسیاری که دولت ایران برای کرد ها قائل شده است از جمله مشکل در ادامه تحصیل و داشتن شغل مناسب از ایران خارج شده بود.

 از سوی دیگر پس از مرگ رضا براتی در مانوس اعتراضاتی در کمپ کریسمس آغاز شد که اطلاعات مختصری از آن در متن این نامه که توسط یکی از پناهجویان بازداشتگاه کریسمس به وبلاگ پناهندگی ارسال شده است را آشکار می کند:

«پس از قتل رضا براتی در مانوس، اعتراضات خانواده ها در کمپ سی سی با سه روز عزاداری برای رضا براتی شروع شد و حالا همین عزاداری ها هر روز تبدیل به اعتراض شده! اعتراضاتی از قبیل: تجمع همه روزه و همگانی در ساعات خاص، به نمایش گذاشتن پلاکارت های محتلف با شعار های مختلف، در خواست دیدار با مقامات عالی رتبه اداره مهاجرت و اعتصاب غذا تعداد زیادی از اعضای کمپین. این اعتراضات تا کسب نتیجه ادامه خواهد داشت لطفا اطلاع رسانی کنید و نظرات و راهنمایی های خود را به ما اطلاع دهید نیازمند همدلی شما هستیم. از همه کسانی که در استرالیا ساکن هستند تقاضا می کنیم صدای فریاد ما را به گوش همه ی مردم استرالیا برسانند! به خدا قسم همه ی این ها راسته کمک کنید بهمون! اینجا سی سی هست کمپ زیر 4 ساله ها! 45 نفر حدودا اینجا اعتصاب کردند! هر شب بالای 100 تفر اینجا جمع میشن برای اعتراض!»

بیشتر بخوانید:

آخرین وضعیت پناهجویان بازداشتگاه مانوس از زبان خودشان

پیکر بیجان رضا براتی از پزشکی قانونی خارج شد

اعتصاب پناهجویان بازداشتگاه کریسمس به دنبال کشته شدن رضا براتی

لینک گروهای فیسبوک وبلاگ پناهندگی: گروه اطلاع رسانی ، گروه پرسشهای پناهجویان

عضو پیج رسمی ما در فیس بوک شوید: facebook.com/Refugee.Seekers

  • لطفا از مطالب وبلاگ بدون استقاده از منبع در جایی استفاده نکنید.
  • برای لینک کردن آدرس این پست را از آدرس بار بالای مرورگر کپی کرده و به کل مطلب لینک کنید، با این کار ، بالا بودن فرهنگ خود را نمایان کنید.
Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s