پیکر بیجان رضا براتی از پزشکی قانونی خارج شد

protest for reza barati

وزیر مهاجرت استرالیا آقای اسکات موریسون گفت: تحقیقات کالبد شکافی بر روی بدن رضا براتی جوان کشته شده در مانوس به پایان رسیده است ونتیجه آن در دست ماموران کشور پاپوا گینه نو میباشد.

علت مرگ این پناهجوی 23 ساله ضربات شدیدی به سر او توسط یک تخته چوبی در زمان درگیری ها در کمپ مانوس عنوان شده است.

تحقیقات بسیاری در ارتباط با این درگیریها توسط سازمان مهاجرت استرالیا و از سوی دیگر توسط ماموران ویژه گینه نو انجام شده است.

معاون کمیسر پلیس گینه نو آقای سیمون کوبا بیان کرد که پیگیری پرونده قتل رضا براتی بر عهده گینه نو خواهد بود.

وزیر مهاجرت نیز با تصدیق گفته سیمون کوبا گفت که خواندن گزارش گینه نو در درجه اول قرار دارد.

» خواندن گزارشات گینه نو در درجه اول قرار دارد ولی ما باید تمام تحقیقات و مصاحبه های انجام شده با تمام کارکنان و هر شخصی که در آن شب در کمپ حضور داشته است را دوباره خوانی کنیم.»

نخست وزیر استرالیا آقای تونی آبوت در ارتباط با مرگ رضا براتی گفت :

» مرگ رضا براتی یک تراژدی دردناک است ولی مهمترین کار پایان این مرگ و میرها از راه متوقف کردن قایق های پناهجویی است.»

سناتور حذب سبزها خانم سارا هانسون یانگ بیان کرد که باید تمام تحقیقات توسط دولت استرالیا بار دیگر انجام و پیگیری شود و با تمام اشخاصی که در شب شورش حضور داشتند بار دیگر مصاحبه شود و به داستان تمام آنها گوش داد تا به نتیجه مورد نظر دست یافت.

» واقعیت آن است که جوانی که تحت نظر دولت استرالیا بوده است کشته شده است و این وظیفه ماست تا از تمام ماجرا و اتفاقات آگاه شویم.»

گفته شده که رضا براتی فرزند ارشد یک خانواده کرد است و سه خواهر و برادر کوچکتر از خود دارد و به دلیل محدودیت های بسیاری که دولت ایران برای کرد ها قائل شده است از جمله مشکل در ادامه تحصیل و داشتن شغل مناسب از ایران خارج شده بود.

پسر عموی رضا براتی در گفتگوی خبری خود بیان کرد که مادر رضا براتی پس از شنیدن خبر مرگ فرزندش دچار شوک روانی شده و در وضعیت بسیار بدی به سر می برد.

وزیر مهاجرت استرالیا اسکات موریسون صبح امروز اعلام کرد که رضا براتی در تاریخ 24 جولای 2013  خود را به استرالیا رسانده بود که تنها 5 روز پس از تصویب قانون گینه نو بوده و به همین دلیل به مانوس فرستاده شد.

protest for reza barati

گقته شده تمام اشخاصی که در کمپ مانوس  با رضا براتی در ارتباط بودند، او را با نام مستعار غول مهربان خطاب می کردند.

گروهی از دوستان و مسئولین او تصدیق کردند که او به عنوان یک کمدین در کمپ شناخته شده بود و همه در آموزش زبان انگلیسی به او کمک میکردیم.

«» برای او کتاب های کودکان که بسیار ساده و روان  می خواندیم مثل داستانهای پری و او یکی از مشتاقان یادگیری زبان بود و با پشتکار تمرین میکرد. عادت دیگری که رضا داشت برداشتن حشرات از روی زمین و برگرداندن آنها به باغچه بود و همیشه میترسید که کسی پا بر روی آنها بگذارد برای تفریح بیشتر به وزغ ها و غورباقه های کمپ غذا می داد. و او رابطه ی بسیار خوب و صمیمانه ای با اکثر اشخاص در کمپ داشت.»»

رضا براتی یکی از اشخاص فعال کمپ بوده که تمایل داشت در کارهای گروهی از جمله کمک به مرکز پزشکی مانند تنظیم برگه های قرار ملاقات ها شرکت کند.

دوستان رضا او را فردی بسیار قد بلند و درشت هیکل معرفی کردند و احتمال می رود که بخاطر هیکل درشتش در شب شورش به او حمله شده.

مسنولین بیان کردند که در زمان شورش در خارج از کمپ حضور داشتند ولی آنها روزانه با براتی در تماس بوده اند.

«» او به طور فشرده به باشگاه بدن سازی می رفت و به دوستانش در ورزیده کردن اندامشان کمک میکرد. او به بسیاری کمک کرد  تا از دستگاه های بدن سازی درست استفاده کنند حتی کسانی که در شرایط مساعد روحی و روانی به دلیل بودن در کمپ بهرمند نبودند»

خبرگزاری گاردین استرالیا نوشت: براتی در ابتدا در کمپ مایک بوده است که شدیدترین شورش ها در آن اتفاق افتاده بود و سپس به اسکار فرستاده شده بود و در تمام طول مدت بازشتش در آنجا ماند.

 از سوی دیگر پس از مرگ رضا براتی در مانوس اعتراضاتی در کمپ کریسمس آغاز شد که اطلاعات مختصری از آن در متن این نامه که توسط یکی از پناهجویان بازداشتگاه کریسمس به وبلاگ پناهندگی ارسال شده است را آشکار می کند:

«پس از قتل رضا براتی در مانوس، اعتراضات خانواده ها در کمپ سی سی با سه روز عزاداری برای رضا براتی شروع شد و حالا همین عزاداری ها هر روز تبدیل به اعتراض شده! اعتراضاتی از قبیل: تجمع همه روزه و همگانی در ساعات خاص، به نمایش گذاشتن پلاکارت های محتلف با شعار های مختلف، در خواست دیدار با مقامات عالی رتبه اداره مهاجرت و اعتصاب غذا تعداد زیادی از اعضای کمپین. این اعتراضات تا کسب نتیجه ادامه خواهد داشت لطفا اطلاع رسانی کنید و نظرات و راهنمایی های خود را به ما اطلاع دهید نیازمند همدلی شما هستیم. از همه کسانی که در استرالیا ساکن هستند تقاضا می کنیم صدای فریاد ما را به گوش همه ی مردم استرالیا برسانند! به خدا قسم همه ی این ها راسته کمک کنید بهمون! اینجا سی سی هست کمپ زیر 4 ساله ها! 45 نفر حدودا اینجا اعتصاب کردند! هر شب بالای 100 تفر اینجا جمع میشن برای اعتراض!»

پس از مرگ رضا براتی مردم استرالیا به نشانه اعتراض به تصمیمات جدید دولت دست به راهپیمایی زدند که در شهر های ملبورن، سیدنی، بریزبین، آدلایدو پرت انجام شده بود. در این راهپیمایی مردم استرالیا با روشن کردن شمع هایی همدردی خود را با خانواده براتی عنوان کردند.

Source: panahandegy.wordpress.com

بیشتر بخوانید:

گفتگو با دو شاهد درگیرهای کمپ مانوس

قایقی حامل پناهجویان ایرانی که در راه استرالیا بود به اندونزی بازگشت داده شد

درخواست استرالیا از کامبوج برای قبول پناهجویان از این کشور

انتقاد شدید فرمانده پلیس مانوس از استرالیا

لینک گروهای فیسبوک وبلاگ پناهندگی: گروه اطلاع رسانی ، گروه پرسشهای پناهجویان

عضو پیج رسمی ما در فیس بوک شوید: facebook.com/Refugee.Seekers

  • لطفا از مطالب وبلاگ بدون استقاده از منبع در جایی استفاده نکنید.
  • برای لینک کردن آدرس این پست را از آدرس بار بالای مرورگر کپی کرده و به کل مطلب لینک کنید، با این کار ، بالا بودن فرهنگ خود را نمایان کنید.
Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s