قایقی حامل پناهجویان ایرانی که در راه استرالیا بود به اندونزی بازگشت داده شد

lifeboat

به گزارش وبلاگ پناهندگی به نقل از خبرگزاری های کشورهای استرالیا و اندونزی، قایق نجاتی نارنجی رنگ بامداد دوشنبه ساعت 1 به وقت محلی اندونزی خود را به ساحل کبومن در جزیره جاوای مرکزی رساند.

این هفتمین قایق بازگشت داده شده به اندونزی است که تحت برنامه حفاظت مرزهای دولت استرالیا و تحت رهبری نیروی دریایی استرالیا به اندونزی بازگشت داده شده.

دولت استرالیا با خرید چند قایق نجات نارنجی سعی در امن ساختن این بازگشت برای پناهجویان کرده و از 15 ژانویه برای بازگرداندن پناهجویان به اندونزی آنها را از قایق ماهیگیری که سفر خود را با شروع کردند بیرون آورده و به زور در این قایق ها قرار میدهد سپس آنها را به سوی آبهای اندونزی کشیده و در فاصله بسیار زیاد از ساحل رها میکنند، سرعت این قایق ها بسیار کم است و بازگشت به ساحل اندونزی از مکانی که این پناهجویان رها میشوند بسیار طولانی خواهد بود و تا چند روز به طول می انجامد که موجب تمام شدن آب و غذای این افراد میشود.

این سومین قایق از این نوع قایقهای نجات است که برای دیپورت پناهجویان استفاده شده، این اقدام مقامات استرالیا برای استقاده از این قایقها پس از رخ دادن چندین اتفاق برای پناهجویانی است که با قایقهای خود بازگردانده شدند مانند از کار افتادن موتور ، شکستن و غرق شدن قایق در هنگام بازگشت.

این قایق نجات حامل 26 نفر بوده که همه آنها از ساحل توسط گروه امداد محلی به نزدیکترین شهر منتقل شدند، حال یکی از این پناهجویان که در بیمارستان است بسیار بد گزارش شده، این مرد که نامی از او برده نشده 4 روز بدون غذا بوده.

ملیت این پناهجویان ایران، پاکستان، افغانستان و سریلانکا گزارش شده، کاپیتان این قایق پس از رسیدن به ساحل فرار کرده.

lifeboat

پس از روی کار آمدن دولت جدید استرالیا به نخست وزیری آقای تونی آبوت وضعیت برای پناهجویانی که از راههای مختلف خود را به استرالیا میرساندند و درخوات پناهندگی خود را تسلیم این کشور میکردند بسیار دشوار شده، بخشی از این پناهجویان با ویزاهای موقت که از کمترین امکانات برخوردار هستند بدون هیچ حمایتی در جامعه رها شدند، بخشی دیگر در کمپ های داخل استرالیا نگهداری میشوند و بخشی دیگر که بیشتر مردهای جوان هستند به بازداشتگاههای پناهندگی در خارج کشور مانند نارو و مانوس دیپورت شدند و پروسه پناهندگی آنها به کلی رها شده.

در آخرین اتفاقی که برای پناهجویان در بازداشتگاه مانوس رخ داد یک نفر کشته و 77 نفر زخمی شدند.

پناهجوی ایرانی که در پی درگیری های شدیدی که در کمپ مانوس در گینه نو رخ داده بود کشته شده رضا براتی جوان 23 ساله «کرد» نام دارد.

وزیر مهاجرت استرالیا اسکات موریسون صبح امروز اعلام کرد که رضا براتی در تاریخ 24 جولای 2013  خود را به استرالیا رسانده بود که تنها 5 روز پس از تصویب قانون گینه نو بوده و به همین دلیل به مانوس فرستاده شد.

وزیر مهاجرت گفت: خانواده براتی در خواست بازگرداندن بدن بی جان فرزندشان به ایران را کرده اند.

گقته شده تمام اشخاصی که در کمپ مانوس  با رضا براتی در ارتباط بودند، او را با نام مستعار غول مهربان خطاب می کردند.

گروهی از دوستان و مسئولین او تصدیق کردند که او به عنوان یک کمدین در کمپ شناخته شده بود و همه در آموزش زبان انگلیسی به او کمک میکردیم.

«» برای او کتاب های کودکان که بسیار ساده و روان  می خواندیم مثل داستانهای پری و او یکی از مشتاقان یادگیری زبان بود و با پشتکار تمرین میکرد. عادت دیگری که رضا داشت برداشتن حشرات از روی زمین و برگرداندن آنها به باغچه بود و همیشه میترسید که کسی پا بر روی آنها بگذارد برای تفریح بیشتر به وزغ ها و غورباقه های کمپ غذا می داد. و او رابطه ی بسیار خوب و صمیمانه ای با اکثر اشخاص در کمپ داشت.»»

رضا براتی یکی از اشخاص فعال کمپ بوده که تمایل داشت در کارهای گروهی از جمله کمک به مرکز پزشکی مانند تنظیم برگه های قرار ملاقات ها شرکت کند.

دوستان رضا او را فردی بسیار قد بلند و درشت هیکل معرفی کردند و احتمال می رود که بخاطر هیکل درشتش در شب شورش به او حمله شده.

مسنولین بیان کردند که در زمان شورش در خارج از کمپ حضور داشتند ولی آنها روزانه با براتی در تماس بوده اند.

«» او به طور فشرده به باشگاه بدن سازی می رفت و به دوستانش در ورزیده کردن اندامشان کمک میکرد. او به بسیاری کمک کرد  تا از دستگاه های بدن سازی درست استفاده کنند حتی کسانی که در شرایط مساعد روحی و روانی به دلیل بودن در کمپ بهرمند نبودند»

خبرگزاری گواردین استرالیا نوشت: براتی در ابتدا در کمپ مایک بوده است که شدیدترین شورش ها در آن اتفاق افتاده بود و سپس به اسکار فرستاده شده بود و در تمام طول مدت بازشتش در آنجا ماند.

در حال حاضر جسد رضا براتی در پزشکی قانونی برای انجام کالب شکافی می باشد و اسکات موریسون نیز بیان کرد که استرالیا به گینه نو در انجام کلیه تحقیقات کمک خواهد کرد.

پیشتر نیز وزارت امور خارجه ایران به کشته شدن یک پناهجوی ایرانی در اردوگاه «مانوس» اعتراض کرده بود.

مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه ایران عصر سه‌شنبه (۲۹ بهمن) در دیدار با سفیر استرالیا در تهران، از «بدرفتاری و اعمال خشونت منجر به قتل یک ایرانی در اردوگاه مانوس در کشور پایوا گینه نو» ابراز ناخشنودی کرده است.

نام و سن این ایرانی روشن نیست اما رسانه‌های استرالیایی او را یک «کرد» معرفی کرده‌اند. شورش و ناآرامی در اردوگاه یادشده، دست‌کم ۷۷ نفر زخمی نیز برجای گذاشته که حال برخی از آن‌ها وخیم گزارش شده است.

سازمان‌های حقوق بشری، پلیس استرالیا را متهم به قتل این پناهجوی ایرانی و شلیک به دیگران کرده‌اند.

آن‌گونه که شورای پناهندگان استرالیا اعلام کرده، تنش در اردوگاه جزیره «مانوس» از روز یکشنبه (۱۶ فوریه/۲۷ بهمن) آغاز شده و در روز دوشنبه به اوج خود رسیده است. این شورا تاکید کرده که شورش در این اردوگاه دورفتاده «پیامد سیاست‌های شکست خورده دولت دست راستی استرالیاست.»

پل پاور، رئیس این شورا گفته است: «دولت استرالیا باید این را می‌دانست که انتظار طولانی در بازداشتگاه‌های پناهندگی چه عوارضی روی سلامت روانی پناهجویانی می‌گذارد که مدت‌ها در معرض پیگرد و آزار بوده‌اند و سفری خطرناک را به امید امنیت پشت سر گذاشته‌اند.»

او یادآوری کرده که گذران عمر در محیطی همانند بازداشتگاه با فشارها و رنج‌های روحی شدید همراه است و دولت استرالیا از توجه به عوارض چنین فضای مسمومی غافل مانده‌است.

اردوگاه یا بازداشتگاه کمپ مانوس یکی از دو کمپ دولت استرالیاست که قبلا از آن‌ها برای مجازات‌های ویژه دریایی استفاده می‌شد. بنا بر قوانین جدید استرالیا، تمامی پناهجویانی که سوار بر قایق به این کشور می‌گریزند٬ به اردوگاه‌هایی خارج از خاک استرالیا منتقل می‌شوند که اردوگاه مانوس در پاپوآ گینه نو از جمله آن‌هاست.

رئیس شورای پناهندگان استرالیا هشدار داده که اگر به وضعیت این اردوگاه‌ها رسیدگی نشود، حوادث مشابهی در آینده روی خواهند داد.

ناآرامی در کمپ جزیره مانوس پس از یک هفته تظاهرات مسالمت‌ آمیز پناهجویان آغاز شده است. اسکات موریسون، وزیر امور مهاجرت استرالیا گفته که شمار زیادی از پناهجویان با خروج از اردوگاه خود را «به خطر انداختند.»

گزارش‌ها حاکی از آن هستند که سکنه محلی جزیره مانوس نیز وارد درگیری شده و با سلاح سرد به پناهجویان حمله کرده‌اند.

موریسون دخالت سکنه محلی در حمله به پناهجویان را تکذیب کرده، اما یان رینتول، سخنگوی یک نهاد حمایتی پناهندگان از بستری بودن چند ‌پناهجو با گلوی بریده در بیمارستان خبر داده است.

به دستور وزیر امور مهاجرت استرالیا، یکصد مامور ویژه امنیتی به حالت آماده باش درآمده‌اند. این در حالی است که از سه‌شنبه شب هیچ تظاهرات و تنش دیگری دراردوگاه یادشده روی نداده است.

موریسون از مقامات محلی پاپوآ نیز خواسته گزارشی از وضعیت امنیتی اردوگاه و جزیره مانوس تهیه کنند. از سوی دیگر، رئیس کمیسیون حقوق بشر استرالیا، گیلیان تریگز اعلام کرده که هنوز شواهد کافی برای متهم کردن پلیس استرالیا به «قتل» یک پناهجو دست نیست.

خانم تریگز در گفتگو با رادیو «ای‌بی‌سی» تاکید کرد که نتیجه‌گیری در مورد این واقعه نیاز به تحقیقات بیشتر از سوی منابع مستقل قضایی و اداری دارد.

کمیساریای پناهندگان سازمان ملل نیز از وضعیت دو کمپ دور افتاده و وقوع آشوب‌های مشابه ابراز نگرانی کرده و خواهان تدابیر حمایتی و حفاظتی از پناهجویان شده است. مسئولان این کمیساریا تاکید کرده‌اند که بازداشت متقاضیان پناهندگی به ویژه کودکان و زنان در اردوگاه‌های متروک و بدون امکانات، باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

ُSource: Panahandegy.wordpress.com

بیشتر بخوانید:

گزارش تصویری از راهپیمایی هزاران استرالیایی برای جوان 23 ساله ایرانی رضا براتی که در بازداشتگاه مانوس کشته شد

انتقاد شدید فرمانده پلیس مانوس از استرالیا

اعتراض ایران به کشته شدن پناهجوی کرد در کمپ استرالیا

شروع تحقیق در مورد قتل پناهجوی ایرانی

لینک گروهای فیسبوک وبلاگ پناهندگی: گروه اطلاع رسانی ، گروه پرسشهای پناهجویان

عضو پیج رسمی ما در فیس بوک شوید: facebook.com/Refugee.Seekers

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s