گفتگو با دو شاهد درگیرهای کمپ مانوس

در پی دو شبانه روز درگیری در بازداشتگاه پناهندگی جزیره مانوس واقع در گینه نو منجر به زخمی شدن 77 پناهجو شد که یکی از آنها از شدت جراحات وارد شده به سر او در مسیر انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد ودو نفر دیگر از طریق آمبولانس هوایی برای درمان به بیمارستانی در استرالیا منتقل شدند.

یکی از پناهجویانی که هویت او مخفی مانده است از درگیری های کمپ مانوس که موجب کشته شدن یک جوان ایرانی گشته است می گوید.

«» آنها شروع به کتک زدن آنها با ترکه کردند ، برخی از آنها با ترکه شلاق می زدند. بعضی دیگر با شلنگ، با شلنگهای لاستیکی ضربه می زدند. آنها دیگر قادر نبودند که شرایط پیش آمده را کنترل کنند. در این وضعیت تنها کاری که ما می توانستیم انجام بدیم رونوشت سریع شرایطمان بود. در همان موقع بود که وضعیت بدتر شد و دعوا بالا گرفت.»»

این پناهجو در ادامه گفتگویش با ABC گفت:

«»بیش از 50% از افراد در حال جنگ با یکدیگر بودند، سنگ و چیزهای دیگری به سمت ما پرتاب می شد که در نتیجه آن چندین نفر مجروح و برخی شروع  به تلافی کردن کردند.»»

Azita Bokan

یکی از مترجمان ایرانی- استرالیایی خانم آزیتا بوکان که در شب درگیری در مانوس حضور داشت یکی دیگر از شاهدینی است که از وضعیت درگیری می گوید.

«»  من در زمان شروع درگیری ها با چندین متر فاصله از پشت بوم اقامتگاهم شاهد درگیری بودم. صدای داد و فریاد بسیار بالا بود و همه در حال فرار بودند و خواست کمک می کردند سروصدای زیادی بود و جمله که در میان فریادهایشان شنیده می شد آنها دارند ما را میکشند بود. خون در همه جا قابل رویت بود. سرهای زیادی توسط سنگها شکسته شده بود و گلوی اشخاصی پاره شده بود. مهاجمان از سنگهای بزرگ  و حتی قمه استفاده میکردند.

  شخصی را دیدم که با لباس ماموران G4S از روی حفاظها پرید در حالی که چاقو و سنگ همراه داشت ولی به دلیل تاریکی چهره او قابل شناسایی نبود.

سه شب است که نتوانسته ام بخوابم و جزییات در گیری در ذهنم مرور می شود. من در داروین و بسیاری از دیگر بازداشتگاه ها بوده ام هیچ یک مانند مانوس نبودند.

وزیر مهاجرت استرالیا اسکات موریسون در ارتباط با این درگیریهای ازعان کرد که پرونده در حال بررسی جدی است و در حال جمع کردن اطلاعات کافی هستیم تا به تمام گمانها پایان دهیم. ما از تمام افرادی که در زمان شورش در مانوس بوده اند مصاحبه خواهیم کرد و این فرایند به طور قطع بسیار دشوار خواهد بود.

یکی از دو شخص منتقل شده به بیمارستان های استرالیا از ناحیه سر و دیگری از ناحیه باسن دچار جراحات شدند که نفر دومی توسط گلوگه شلیک شده به سوی او مجروح شده.

متاسفانه شخص کشته شده که گمان میرود توسط افراد محلی و با همکاری مسئولان بازداشتگاه به منظور کمک به آنها وارد کمپ شده بودند انواع سلاح سرد حمل میکردند و این شخص که ملیت ایرانی داشته را مورد ضرب و شتم قرار میدهند.

هیچ گونه گزارشی در ارتباط با نام شخص کشته شده و مجروحین منتشر نشده است.

News Links: http://www.abc.net.au/news/2014-02-19/guards-attacked-asylum-seekers-with-sticks-and-iron-witness

Source: https://panahandegy.wordpress.com

بیشتر بخوانید: 

خبری ویژه از وبلاگ پناهندگی: یک پناهجو کشته، 27 نفر فراری و 77 زخمی نتیجه 2 روز درگیری در بازداشتگاه جزیره مانوس

23 پناهجو از غرق شدن نجات پیدا کردند

لینک گروه فیسبوک ما گروه اطلاع رسانی و لینک گروه پاسخ به پرسشهای پناهندگان گروه پرسشهای پناهجویان

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s