کنفرانس خبری وزیر مهاجرت استرالیا در مورد آینده پناهجویان در نارو و مانوس

بازداشگاه مانوس آیلند

بازداشگاه مانوس آیلند

وزیر مهاجرت استرالیا اسکات موریسون عنوان کرد که ما قادر به پذیرش تمام افراد به عنوان پناهجو نیستیم.

خبرگزاری استرالیا اعلام کرد که وزیر مهاجرت استرالیا با پذیرش تمام پناهجویان حاضر در بازداشتگاه ها مخالفت کرده است.

اسکات موریسون در ادامه  گفتوگوی خبریش گفت: ما به هیچ عنوان حاضر به پذیرش این پناهجویان نیستیم و تصمیم گیری بر وضعیت پناهجویان مقیم در بازداشتگاه های خارج از استرالیا را به دولت گینه نو و نارو واگذار می کنیم.

با توجه به تصمیمی که 6 ماه گذشته دولت استرالیا در ارتباط با پناهجویان در نظر گرفت (هیچ پناهجوی غیر قانونی در استرالیا نخواهد ماند)، همچنان پروسه پناهندگی  بسیاری از پناهجویان در بازداشتگاهها در وضعیت  نا مشخصی به سر می برد.

امروز وزیر مهاجرت اسکات موریسون این پرونده ها را به دولت گینه نو تحویل داد تا تمام تصمیم گیری ها توسط آنها انجام گیرد و نه دولت استرالیا.

در سال گذشته تنها به یک پرونده در نارو به طور کامل رسیدگی شد. و در جواب سوال خبرنگاران از آقای موریسون که آیا به پرونده دیگری در این مدت رسیدگی شده جواب منفی داد و گفت:

«دولت به دلیل ورود تعداد بالای پناهجویان در سال گذشته و با توجه به تغییر قوانین با مشکل رسیدگی به پرونده ها مواجه گشت ولی اکنون به دلیل کاهش چشمگیر ورود پناهجویان غیر قانونی و بازگرداندن برخی از آنها شرایط بسیار مناسبتری برای ما فراهم گشته تا به پرونده های پناهجویی آنها رسیدگی شود و از طرف دیگر با وجود همکاری دولتهای محلی نارو و مانوس رسیدگی ها بسیار سریعتر و راحتتر از پیش انجام خواهد شد و من خوشحال خواهم شد که خبرهای جدید را در اختیار شما قرار دهم.»

موریسون در ادامه اضافه کرد که بودجه ای از طرف دولت استرالیا برای ایجاد محل اقامت برای پناهجویان در مانوس و نارو در نظر گرفته شده است.

یکی از خبرنگارانی که در گفتوگو خبری اسکات موریسون حضور داشت پرسید:

آیا این پناهجویان آزادی کامل برای زندگی راحت را خواهند داشت؟

آیا این پناهجویان به عنوان پناهنده اقامت خواهند گرفت؟

آیا حق تحصیل و کار به آنها داده خواهد شد؟

وزیر مهاجرت درجواب سوالات این خبرنگار گفت:

تصمیمات لازم برای اکثر این سوالات گرفته شده است ولی شرایط برای پناهجویان در مانوس و نارو متفاوت خواهد بود. افرادی که در مانوس هستند فقط از آزادی مانوس برخوردار خواهند شد. آنها مجاز به کار و تحصیل هستند و بهرمند از هرآنچه برداشت شما از آزادی است. ولی در ارتباط با پناهجویان نارو تمام تصمیمات به دولت آنها واگذار شده است.

یکی از خبرنگاران گفت: آیا این افراد اجازه ترک گینه نو را خواهند داشت؟

موریسون در جواب این سوال گفت: همانطور که بیان کردم تمام تصمیمات بر عهده گینه نو می باشد.

یکی از اعضای پارلمان نارو آقای متیو باسیوا که با ورود پناهجویان مخالفت کرده بود گفت: دولت در حال ارتقا وضعیت پناهجویان از جمله ساخت خانه برای خانواده ها می باشد.

این عضو پارلمان خطاب به اسکات موریسون گفت: از طرف دیگر ما هیچگونه ساخت و سازی در این جزیره 21 کیلومتر مربعی از طرف دولت استرالیا ندیدیم. برقراری ارتباط با شما بسیار سخت است و ما هیچگونه اطلاعی از شرایط و تصمیمات شما نداریم از طرف دیگر ماموران منطقه ای با سوالات زیادی در ارتباط با چگونگی رفتار با این پناهجویان به ما مراجعه می کنند ولی ما نیز مانند این ماموران در بی اطلاعی به سر می بریم. سال گذشته تنها برای داشتن یه جلسه گفتوگو چندین ماه ما را در انتظار گذاشتید.

ایشان در ادامه گفت: ما پناهجویان را تا زمانی نگه خواهیم داشت که در انتظار انجام پروسه پناهندگی خود برای رفتن به کشور سوم هستند. ماندن پناهجویان در نارو بسیار بی معنی و مسخره است. جزیره نارو به هیچ هنوان قادر به نگه داری پناهجویان نخواهد بود این جزیره حتی با واژه های استاندارهای پزشکی و روانکاوی همچنان بیگانه است چطور انتظار می رود که پناهجویان در این جزیره به زندگی خود ادامه دهند.

گوینده دولت ائتلافی گفت: ما از حق و حقوق این پناهجویان در نارو و گینه نو مطلع هستیم و از این بابت که دولت هر دو نارو و گینه نو قادر به نگه داری پناهجویان نیستند آگاهی کامل داریم ولی ما همچنان می گوییم که با وجود این شرایط تصمیم گیری در ارتباط با زندگی و دگیر قوانین بر اساس قانون نامه حقوق بشر به خود آن دولت ها داده شده است و مسلما برای بهرمندی از حقوق کشور گینه نو باید پناهندگی آن کشور را دریافت کرده و به زندگی خود در آن کشور ادامه دهند.

News Link:  http://www.sbs.com.au/news/article/2014/01/16/what-future-refugees-manus-and-nauru

Source: https://panahandegy.wordpress.com

مطالب مرتبط:

 آخرین گزارش از وضعیت بازداشتگاه کریسمس از دید پناهجویان ایرانی

وزیر مهاجرت استرالیا: ما پناهجویان را بدون سوخت در دریا رها کردیم

اندونزی: ما به هیچ عنوان پناهجویان را نمی پذیریم حتی اگر در دریا بمیرند

رفتار کاملا نژادپرستانه نیروی دریایی استرالیا با پناهجویان در قایق ماهیگیری

لینک گروه فیسبوک ما گروه اطلاع رسانی و لینک گروه پاسخ به پرسشهای پناهندگان گروه پرسشهای پناهجویان

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s