استرالیا: اطلاعاتی در مورد ایالت وسترن استرالیا (Western Australia)

state-western_australia-perth

دولت وسترن استرالیا تلاش می کند تا این ایالت را به مقصدی مطلوب برای تمام دانشجویان تبدیل کند.

در این گزارش بتان نوریس (Bethan Norris)  از مؤسسات آموزش عالی می پرسد این ناحیه دورافتاده از استرالیا چه خدمات و مزایایی را ارائه می دهد.

اگرچه ایالت وسترن استرالیا به اندازه ی دیگر ایالات استرالیا همچون نیوسات ولز (New South Wales)، کویینزلند (Queensland) و ویکتوریا (Victoria) محبوب نمی باشد، نشانه هایی را می توان یافت که نشان می دهد ایالت وسترن استرالیا (WA) در سال های اخیر به عنوان یک مقصد تحصیلی خوب برای دانشجویان خارجی شناخته شده است. تحقیقاتی که در سال 91 توسط سازمان بازاریابی شهر تحصیلی پرت (Perth Education City) صورت گرفت نشان داد که امروزه بسیاری از دانشجویان برای انجام امور پژوهشی خود، منطقه پرت (Perth) را به عنوان اولین مقصد تحصیلی انتخاب می کنند. در مقایسه با تحصیلات سال 82 که از هر 5 دانشجو 1 نفر شهر پرت را در نظر می گرفت، به تازگی نیمی از دانشجویان برای انجام پژوهش های خود این منطقه را به عنوان تنها مقصد تحصیلی که در این زمینه بالقوه می باشد انتخاب کردند.

مایک رایان (Mike Ryan)، مدیر امور اجرایی منطقه تحصیلی پرت (Executive Director of Perth Education City) اظهار داشت تحقیقاتی که سال گذشته از 1,000 دانشجوی شرکت کننده در پروژه منطقه تحصیلی پرت به عمل آمد در راه اندازی این پروژه بسیار مؤثر بود- «تحصیل در پرت» نام تجاری می باشد که مؤسسات ارائه دهنده خدمات آموزشی از آن استفاده می کنند. او میگوید: «با راه اندازی پروژه در اسفند ماه 91، نام تجاری جدید بازخوردهای خوب و مثبتی داشت و جلوه شهر را به عنوان یک نیروگاه اقتصادی بهتر نشان می داد. در مقایسه با دیگر ایالات استرالیا، دانشجویان خارجی بیشتری با پیشینه های مختلف در منطقه پرت حضور دارند که این برتری به دلیل ترفند ها و سیاست های مختلف بازاریابی می باشد».

ایالت وسترن استرالیا 4 دانشگاه دولتی و یک دانشگاه خصوصی را در خود جای داده است که دانشکده های آن همه در منطقه پرت قرار دارند، اگرچه بیشتر آن ها چندین پردیس در سراسر ایالت وسترن استرالیا و خارج از کشور دارا می باشند. جاستین بروزنان (Justin Brosnan) از دانشگاه وسترن استرالیا (University of Western Australia)، دانشگاهی که پردیس هایی در منطقه پرت و آلبانی (Albany) (منطقه ای در ایالت وسترن استرالیا) دارد می گوید که 20 درصد از کل دانشجویان از خارج از کشور آمده اند که آن ها بخاطر شهرت، اعتبار و رتبه بندی مراکز آموزشی، معمولا دانشگاه را برای تحصیل انتخاب می کنند. منطقه پرت با دیگر شهرهای شلوغ و پر هرج و مرج فرق دارد. مراکز آموزش عالی این شهر با بزرگترین گروه مشارکت دانشگاهی بین المللی کشور های سنگاپور، مالزی و چین ارتباط تنگاتنگ دارند.

تعداد دانشجویان خارجی در مؤسسات آموزش عالی استرالیا در چند سال اخیر با یک افت رو به رو بوده است، اگرچه آمار و ارقامی که مختص به ورود دانشجویان می باشد از شروع سال جدید تا خرداد ماه امسال رشد کم 3.3 درصدی را نشان می دهد. مؤسسات آموزش عالی در ایالت وسترن استرالیا میزان 7.5 درصد از تمامی افراد وارد شده به استرالیا تا خرداد 92 و 8 درصد از کل ثبت نام های صورت گرفته را نشان می دهد که تمام این آمار حاکی از نقش کوچک و در عین حال مهم این ایالت است.

ساندرا دی ویت هامالا (Sandra de Witt Hemala) از دانشگاه نوتردام (University of Notre Dame)، تنها دانشگاه خصوصی ایالت وسترن استرالیا که دانشکده هایی در فریمنتال (Fremantle)، بروم (Broome)، و سیدنی (Sydney) دارد، می گوید که این دانشگاه بخشی از یک شبکه بزرگ دانشکده ها و دانشگاه های کاتولیک در سراسر دنیا است که شهرت و اعتبار آن به خارج از کشور نیز کشیده شده است. او می گوید «حرکت اولیه جهت بنیانگذاری و مدیریت این دانشگاه را از دانشگاه هم نام معروف خود یعنی دانشگاه نوتردام ایندیانا (University of Notre Dame Indiana) واقع در آمریکا بدست آورده است».

وی افزود که دانشکده بروم در شمال ایالت وسترن غربی دارای یک مرکز پژوهشی به نام نیولانگو (Nulungu Research Institute) است که دانشجویان می توانند به تحصیل در  رشته کارشناسی هنر در مطالعات بومی منطقه همچون دیگر ویژگی ها و خصوصیات آن بپردازند.

بیشتر دانشجویان امروزه پرت را به عنوان اولین گزینه انتخابی برای تحصیل در نظر می گیرند.

خانوم هامالا اظهار داشت: «دانشکده واقع در بروم دارای یک مکان استوایی زیبا همراه با چشم اندازی فوق العاده از منطقه کیمبرلی (Kimberley) است که باعث تمایز آن با دیگر دانشکده ها می شود».

حتی دانشجویانی که در ایالت مرکزی پرت تحصیل می کنند موقعیت های زیادی دارند تا طبیعت دست نخورده و وسیعی که در مقابل خانه هایشان قرار دارد را کشف کنند. اگرچه ایالت وسترن استرالیا کمترین جمعیت را در استرالیا دارد، تجربه ای منحصر به فرد را در اختیار دانشجویانی که قصد دارند زندگی متفاوتی را تجربه کنند قرار می هد. براساس گزارشی از مؤسسه تحصیلی شهر پرت، هیرومی فوجیزاکی (Hiromi Fujisaki) از دانشگاه پلی تکنیک وسترن استرالیا (Polytechnic of Western Australia)، دانشگاهی که دارای 6 پردیس در سراسر شهر پرت است به جذابیت های اصلی شهر برای دانشجویان اشاره می کند و می گوید: «این دانشگاه از نظر کیفیت آموزشی، فرصت های شغلی و شرایط پر رونق اقتصادی، محیط درسی مناسب- تمیز، چندفرهنگی و ایمن- و شرایط اقلیمی خوب، شهرت و اعتباری از خود به جای گذاشته است».

فوجیزاکی افزود: «3 درصد از آموزش های داده شده به کل دانشجویان در زمینه بین الملل می باشد و برای کسانی که به دنبال راهی برای تحصیل و ورود به استرالیا می باشند گزینه ی خوبی است. دانشگاه پلیتکنیک ایالت وسترن استرالیا تنها مؤسسه آموزشی تربیتی شهر است که دوره های فشرده زبان انگلیسی برای دانشجویان خارجی (Elicos)، آموزش فنی و حرفه ای (VET) و دوره های تحصیلات عالی (HE) را با آموزش های مشابه جهانی به دانشجویان ارائه می دهد؛ فرصت های ورود به دانشگاه برای دریافت مدرک کارشناسی نیز از دیگر ویژگی های آن می باشد. انتخاب های متعدد این چنینی برای تحصیل به ویژه برای دانشجویان خارجی که نمی توانند به زبان انگلیسی صحبت کنن مفید خواهد بود».

فوجیزاکی با اشاره به دانشجویان چینی و هندی که بزرگترین گروه قومی در مقطع تحصیلات عالی را در استرالیا تشکیل می دهند می گوید: «عواملی که بر روی ثبت نام های سال 2013 تاثیر گذاشته است ممکن است تغییراتی را به همراه داشته باشد. در سال 2012، ویتنام بزرگترین کشور اعزام کننده دانشجو به دوره های فشرده زبان انگلیسی برای دانشجویان خارجی و آموزش فنی و حرفه ای در کشور ما بود، و کشور مالزی نیز در رتبه بعد قرار داشت. این در حالی است که دانشجویان هندی بیشترین تعداد دانشجویان ما را تشکیل می دادند که در مقطع تحصیلات عالی ما تحصیل می کردند. عوامل زیادی دست به دست هم داد که باعث ایجاد تغییراتی در سال 2013 شد؛ همچون افزایش ارزش دلار و تغییراتی در خط مشی دولت که بر روی ویزاهای دانشجویی تأثیر گذار بود. فرآیند کارامد اخذ ویزا، اجازه کار پس از تحصیل، و تغییرات اعمال شده در فهرست «اخذ ویزا از طریق تخصص» طرح هایی بود که توسط دولت استرالیا معرفی و ارائه گشت و باعث به وجود آمدن تغییراتی در دروس دانشجویان خارجی شد.»

به طور کلی، ایالت وسترن استرالیا گزینه های انتخابی متفاوتی را در اختیار دانشجویان خارجی مقاطع عالی، از مقطع دیپلم گرفته تا کارشناسی ارشد، قرار می دهد؛ و زمانی که موضوع بازاریابی خارجی به میان می آید، بروزنان می گوید که ما از طریق امور دانشجویی، سازمان های مهاجرتی، اینترنت و حرف هایی که سینه به سینه میچرخد برای خود بازاریابی می کنیم. فوجیزاکی افزود: «ما از سازمان های مهاجرتی داخلی و خارجی مورد تایید دولت استرالیا و همینطور امور دانشجویی مؤسسه شهر آموزشی پرت، اداره کار داخلی و امور کارگران خارجی و کمپین های بازاریابی بین المللی آنلاین همچون تارنماهای هات کورسز (Hotcourses) و پلی تکنیک ایالت وسترن استرالیا، استفاده می کنیم تا دوره های آموزشی خود را در خارج از کشور تبلیغ کنیم».

وی اظهار داشت: «ما برای این کار از دفاتر ایالت وسترن استرالیا که به صورت شبکه ای در سراسر دنیا با یکدیگر کار می کنند (Global Network Offices) استفاده خواهیم کرد.»

لینک گروه های  فیسبوک ما گروه اطلاع رسانی و پاسخ به پرسشهای پناهندگان گروه پرسشهای پناهجویان

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s