کانادا: مراکز خرید برای تازه واردین به جزیره پرنس ادوارد

Flag_of_Canada.svg

در جزیره پرنس ادوارد كشور كانادا، مکان های گوناگونی برای خرید وجود دارد. اما مهم این است، تازه واردین به این جزیره با مراكز خریدی در این جزیره آشنا شوند

كه در ابتدای اقامت خود و به خصوص تا زمان پیدا كردن كار، جهت برطرف كردن مایحتاج خود به آنها رجوع كنند.

هدف از این مقاله، آشنا كردن متقاضیان مهاجرت به این جزیره با متداول ترین و اقتصادی ترین فروشگاه های جزیره پرنس ادوارد كشور كانادا می باشد.

فروشگاه های زنجیره ای (Department Stores)

این فروشگاه ها، انواع گسترده ای از محصولات، مانند لباس، مبلمان، وسایل خانه، وسایل الکتریکی، وسایل بهداشتی، اسباب بازی، اقلام ورزشی، مواد غذایی قابل نگهداری و … را عرضه می کنند. محصولات مختلف با توجه به نوع، دسته بندی شده و در بخش مربوطه ارائه می شوند. این فروشگاه ها معمولا بخش متمرکزی برای کنترل و محاسبه اقلام خریداری شده دارند. این بخش به طور معمول در قسمت جلوی فروشگاه قرار گرفته است. (همانند ایران)

انواع فروشگاه های زنجیره ای مناسب برای تازه واردین به جزیره

• فروشگاه های ارزان قیمت: معمولا اجناس را با قیمت پایین تر از حد معمول می فروشند. بعضی اوقات این فروشگاه ها، فروشگاه های زنجیره ای کم منفعت هستند و بعضی هم فروشگاه های خرده فروشی هستند که اجناس فروشگاه های دیگر را که مدت زیادی است به فروش نرفته، عرضه می کنند. گاهی اوقات این فروشگاه ها، اجناسی با عیوب جزیی را نیز عرضه می کنند.

• فروشگاه های یک دلاری: فروشگاه هایی هستند که فقط انواع گوناگونی از اجناس ارزان را به فروش می رسانند. این فروشگاه ها بعضی اوقات یک قیمت ثابت برای همه اجناس دارند.

• فروشگاه های اجناس دست دوم: فروشگاه هایی هستند که اجناس استفاده شده را به فروش می رسانند. این فروشگاه ها غالبا به وسیله سازمان های خیریه و با هدف جمع آوری کمک های مالی اداره می شوند. مردم لوازم مازاد بر نیاز خود را به این فروشگاه ها می بخشند و این فروشگاه ها با فروش این لوازم، برای سازمان خیریه پول جمع آوری می کنند.

مراکز خرید (Shopping Malls)

مراکز خرید، ساختمان های بزرگی هستند که شامل مغازه ها و فروشگاه های متنوعی بوده و هرکدام از فروشگاه ها محصولات خود را عرضه می کنند. با مشاهده قیمت كالاها، كه بر روی اجناس نصب می شوند، می توان تصمیم گرفت كه آیا آن مركز خرید، مناسب بودجه مورد نظر ما هست یا خیر؟

فروشگاه های تخصصی

فروشگاه های تخصصی فروشگاه هایی هستند که گروه خاصی از محصولات را عرضه می کنند. به عنوان مثال فروشگاه آلات موسیقی، فروشگاه وسایل باغبانی و فروشگاه های مخصوص یک خط تولید مشخص. در جزیره پرنس ادوارد نیز فروشگاه های تخصصی در زمینه عرضه مبلمان، وسایل الکتریكی، کفش، البسه، دخانیات، نوشابه های الکلی و غیرالكلی، حیوانات خانگی و ملزوماتشان، گل، کتاب و موارد مختلف دیگر وجود دارد.

دراگ استورها، فروشگاه های تخصصی متداولی هستند که بخش اصلی آنها معمولا یک داروخانه است؛ ولی مواد آرایشی بهداشتی، مواد تمیز کننده، محصولات غذایی و … را نیز به فروش می رسانند.

خرید از فروشگاه های تخصصی، فقط زمانی برای تازه واردین توصیه می شود (به غیر از موارد ضروری)، كه بودجه جداگانه ای برای آنها در نظر گرفته شده باشد.

فروشگاه های مواد غذایی

خواربار فروشی ها یا سوپر مارکت ها، در کنار عرضه مواد غذایی گوناگون مثل سبزیجات، میوه جات، گوشت، شیر و لبنیات، نان و شیرینی و مواد غذایی فراوری شده، معمولا محصولات دیگری مثل مواد بهداشتی، مواد تمیز کننده و وسایل خانگی نیز عرضه می کنند. بعضی از سوپر مارکت ها، بخش های اضافه دیگری با اجناس و خدمات دیگر، مثل بخش پوشاک، اداره پست یا داروخانه هم دارند.

بازارچه کشاورزان (Farmer’s Markets)

در بازارچه های کشاورزان در جزیره پرنس ادوارد، میوه جات، سبزیجات، گیاهان دارویی، گل، گوشت و ماهی، تخم مرغ و پنیر و دیگر محصولات محلی عرضه می شوند. در این بازارچه ها، همچنین می توانید هنرمندان محلی را در حال فروش صنایع دستیشان و همچنین دستفروشان محلی را در حال فروش غذاهای پخته شده ببینید. بازارچه های کشاورزان، معمولا فقط شنبه ها دایر هستند؛ ولی در ماه های تابستان، بازارچه های بیشتری دایر شده و بعضی از آنها روزهای دیگری از هفته را هم کار می کنند. خرید از این بازارچه ها برای تازه واردین توصیه می شود.

سوپر مارکت های کوچک (Convenience Stores)

این فروشگاه ها، فروشگاه های کوچکی هستند که انواع محدودی از مواد غذایی، لوازم خانه، روزنامه، بلیط بخت آزمایی، دخانیات و … را به فروش می رسانند. این فروشگاه ها معمولا در داخل و یا نزدیکی محله های مسکونی قرار دارند و ساعاتی طولانی را برای راحتی مشتریانشان کار می کنند. البته معمولا محصولات در این فروشگاه ها با قیمت بالاتری از فروشگاه های بزرگ عرضه می شوند. خرید از این دسته از سوپر ماركت ها برای تازه واردین، فقط در مواقع ضروری توصیه می شود.

خرید اجناس دست دوم

اجناس دست دوم را علاوه بر فروشگاه های لوازم دست دوم، می توان از بعضی فروشگاه های معمولی، حراج های خانگی یا یکشنبه بازارها، نیز خریداری نمود. در این بازارها و حراج ها معمولا می توانید ایرانی‌بازی در آورده و روی قیمت ها چانه بزنید. این بازارها همچنین برای پیدا کردن چیزهای آنتیک، کلکسیونی و محصولات قدیمی که دیگر تولید نمی شوند نیز مناسب هستند. لازم به ذكر است، خرید اجناس دست دوم برای تازه واردین، به هیچ عنوان نباید مایه ناراحتی و سرخوردگی باشد.

یکشنبه بازارها (Flea markets)

مکان هایی هستند که معمولا یکشنبه ها دایر شده و مردم برای خرید و فروش لوازم دست دوم خود به آنجا مراجعه می کنند. هرکس می تواند در این بازارها با مبلغ کمی یک غرفه فروش دائر کند. بعضی از دستفروشان در این بازارها اجناس نو هم می فروشند.

حراج در گاراژ خانه یا حیاط

این حراج معمولا صبح های شنبه در گاراژ خانه ها یا حیاط ها دایر می شود. بعضی از این حراج ها در روزنامه ها و یا روی پوسترهایی در خیابان های نزدیک، آگهی می شوند. همچنین خرید و فروش های خصوصی را می توان از طریق آگهی های طبقه بندی شده روزنامه ها و یا به وسیله آگهی های طبقه بندی شده اینترنتی و به صورت رایگان انجام داد.

روزها و ساعات خرید

در جزیره پرنس ادوارد، ساعات کار غالبا تغییر می کند. اگر قصد رفتن به مکانی را دارید که به طور منظم به آنجا مراجعه نمی کنید، توصیه می شود قبل از مراجعه، به وسیله تماس تلفنی از باز بودن آن مطمئن شوید. (البته اگر مكان مورد نظر دور بود!!)

ساعات کار فروشگاه ها در جزیره پرنس ادوارد از هر فروشگاه به فروشگاه دیگر متفاوت است. اکثر فروشگاه ها در حدود ساعت 8 یا 9 صبح باز می کنند و نزدیک به ساعت 5 یا 6 بعد از ظهر تعطیل.

اکثر فروشگاه ها از دوشنبه تا شنبه دایر هستند. اما فروشگاه هایی مثل سوپر مارکت های محلی، دراگ استورها،‌ فروشگاه های ویدیویی و بعضی از نانوایی ها هفت روز هفته دایر هستند. ساعت کار بعضی از فروشگاه ها در روزهای یکشنبه از 12 ظهر تا 6 بعد از ظهر است.

بسیاری از فروشگاه ها در روزهای زیر، کاملا تعطیل هستند:

• روز سال نو (اول ژانویه)

• روز جزیره (سومین دوشنبه ماه فوریه)

• جمعه خوب

• یکشنبه عید پاک

• روز ویکتوریا

• روز کانادا (1 جولای)

• روز کارگر (اولین دوشنبه ماه سپتامبر)

• روز شکرگزاری (دومین دوشنبه ماه اکتبر)

• روز کریسمس (25 دسامبر)

• روز باکس (26 دسامبر)

• یکشنبه بین 25 دسامبر و روز ویکتوریا

برگفته از وب‌سایت رسمی جزیره پرنس ادوارد

source: http://www.wcoe.ca

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s