ادعای وجود توریسم اجتماعی با واقعیت همخوانی ندارد

european-union-flags

دلایلی اندک برای حقیقی بودن ادعای پیدایش توریسم اجتماعی در داخل اروپا موجود است. این نتیجه گزارشی ست که به سفارش کمیسیون اتحادیه اروپا تهیه شده است. الیزابت سوانته‌سون، وزیر بازار کار سوئد از نتیجه این گزارش استقبال می‌کند.

او می‌گوید که برای مثال مهاجران درون اتحادیه اروپا میزان اشتغال بالاتری از شهروندان کشور میزبان دارند و این مسئله در پایه بسیار مثبت است.

بر طبق قوانین اتحادیه اروپا، شهروندان این اتحادیه حق دارند آزادانه میان کشورها رفت و آمد کنند و محل زندگی و کار خود را انتخاب کنند. برای مثال یک لهستانی می‌تواند بدون نیاز به اجازه‌ی کار، به سوئد یا آلمان برود و مشغول به کار شود.

همین مسئله در بسیاری از کشورها، بحث وجود توریست‌های اجتماعی را بوجود آورده است. بنابر ادعای گروهی، رفت و آمد آزاد شهروندان اروپا می‌تواند باعث بوجود آمدن مهاجرت‌های اجتماعی برای برخورداری از کمک‌هزینه‌های اجتماعی در کشورهای دیگر شود. برای مثال در بهار سال گذشته دولت‌های بریتانیا، آلمان، هلند و اتریش در نامه‌ای به اتحادیه اروپا هشدار دادند که برخی از مهاجران از دیگر کشورهای اتحادیه اروپا تنها برای سوءاستفاده از سیستم اجتماعی و رفاهی کشور، دست به سفر می‌زنند و این موضوع فشاری بزرگ بر بودجه‌ی بهداشتی و آموزشی این کشورها وارد می‌کند.

اما در گزارشی که یک موسسه‌ی مشاوره‌ای به سفارش کمیسیون اتحادیه اروپا تهیه کرده است به صراحت قید شده که این ادعا، بی پایه و اساس است. بر طبق این گزارش، اکثر افرادی که به کشوری دیگر مهاجرت می‌کنند، برای کار و اشتغال این کار را انجام می‌دند نه برای سوءاستفاده از سیستم رفاهی کشور میزبان. در زمینه هزینه‌های بهداشتی مهاجرین اروپایی بیکار نیز، آمار نشان می‌دهد که تنها دو دهم درصد کل بودجه‌ی بهداشتی کشورها را به خود اختصاص می‌دهند.

یوناتان تاد سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا به بی بی سی می‌گوید که این گزارش نشان می‌دهد که در واقع سیستم رفاهی کشورهای میزبان از مهاجرت این افراد سود می‌برند. الیزابت سوانته‌سون وزیر بازار کار سوئد نیز عقیده دارد که این گزارش، سیاست دولت سوئد مبنی بر حمایت از آزادی رفت و آمد شهروندان اروپایی را تایید می‌کند.

او تاکید می‌کند که توریسم اجتماعی را تاکنون در سوئد مشاهده نکرده‌ایم. این گزارش نظر ما را که مهاجران اروپایی به نفع کشورهای میزبان هستند را تایید می‌کند. این هدف ایجاد مقررات آزادی رفت و آمد در داخل اتحادیه اروپا نیز بود که چنین مهاجرت‌هایی هم به نفع اشخاص هم به نفع کشورهای عضو باشد.

الیزابت سوانته‌سون وزیر بازارکار سوئد در جواب این سوال گزارشگر رادیو سوئد که از او در باره نگرانی‌های برخی از کشورها مانند بریتانیا و هلند پرسید، گفت:

آزادی رفت و آمد و انتخاب محل کار وزندگی، پایه و اساس اتحادیه اروپاست، امیدوارم که ارقام و آمار این گزارش و نیز نتیجه‌گیری کمیسیون اروپا از آن که در ماه دسامبر منتشر می‌شود، این نگرانی‌ها را از بین ببرد و پایه‌ای برای بحث در این زمینه بوجود آورد.

اضافه کنم که در این گزارش آمده است که ۳۲ درصد از مهاجران اروپایی در سوئد هنوز شغلی پیدا نکرده‌اند که نسبت به آمار متوسط دیگر کشورهای اروپایی بسیار آمار بالایی ست.

News Link: http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=2493&artikel=5676396

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s