کانادا: حمل و نقل (قسمت دوم)

transport

برگه Transfer

شما می توانید با ارائه یک بلیط در طول یک مسیر رفت از مبدا تا مقصد معین، از یک اتوبوس یا مترو پیاده شده

و سوار اتوبوس یا مترو بعدی شوید؛ بدون آنکه بلیط دیگری ارائه نمایید. برای این منظور لازم است برگه Transfer تهیه نمایید.

اگر اتوبوس، شما را تا داخل ایستگاه مترو برد، برای سوار شدن به مترو نیاز به برگه Transfer ندارید، اما اگر در مقابل ورودی ایستگاه مترو پیاده شدید باید برگه Transfer اتوبوس را از راننده اتوبوس تقاضا کنید تا در زمان سوار شدن به مترو ارائه نمایید. همچنین اگر هنگام خروج از ایستگاه مترو، متوجه شوید که آن ایستگاه فاقد پارکینگ ویژه اتوبوس است و شما برای سوار شدن به اتوبوس مجبور به خروج از ایستگاه مترو هستید، آنوقت باید برگه Transfer ویژه مترو را، که از دستگاه های قرمز رنگ داخل ایستگاه مترو قابل دریافت است، زمان سوار شدن به اتوبوس ارائه کنید.

نمونه ای از برگه Transfer

Transportation-in-Canada-Part-II

اتوبوس برقی (Street Car)

برخی از خطوط اتوبوسرانی نواحی مرکزی شهر، از اتوبوس های برقی تشکیل شده که روی ریل حرکت می کنند. به این اتوبوس ها اصطلاحا Street Car می گویند. مقررات استفاده از این اتوبوس ها هم مثل اتوبوس های معمولی است.

زمان بندی

اتوبوس ها و متروها در زمان های منظمی از روز یا شب در ایستگاه ها توقف می کنند. (توجه داشته باشید به ایستگاه های مترو Station و به ایستگاه های اتوبوس Stop گفته می شود)

شما برای اطلاع از زمان رسیدن اتوبوس به ایستگاه، می توانید تابلوی سفید رنگی را که بر روی میله ایستگاه نصب شده مطالعه کنید. عدد 24 بر روی میله ایستگاه اتوبوس بیانگر 24 ساعته بودن سرویس در آن مسیر است.

افراد خاص

صندلی های جلو همه اتوبوس ها که با یک علامت زرد رنگ مشخص شده است، اختصاص به سالمندان، معلولین و بانوان باردار دارد. اگر بر روی این صندلی های مشخص بنشینید، معمولا با غضب سالمندان مواجه می شوید.

خطوط شبانه

در برخی مسیرهای خاص، خطوط شبانه اتوبوس رانی وجود دارد که به آنها Blue Line می گویند. این سرویس ها معمولا از 12 شب شروع و تا صبح ادامه دارند. (پرطرفدارترین مسیر شبانه، خط فرودگاه است)

مسیرهای سریع السیر

اتوبوس ها و متروها در برخی مسیرها سریع السیر یا Express هستند و در برخی ایستگاه ها توقف نمی كنند.

اعلام ایستگاه

راننده های اتوبوس معمولا نام ایستگاه ها را می گویند تا اگر کسی مایل به پیاده شدن باشد با کشیدن تسمه زرد رنگ بالای شیشه ها اعلام کند. در غیر این صورت و در صورت نبودن مسافر در ایستگاه، به راه خود ادامه می دهد.

تسهیلات ویژه برای خانم ها

خانم ها می توانند بعد از ساعت 9 شب به جز ایستگاه های اتوبوس، در نزدیک محل مورد نظر خودشان نیز پیاده شوند. ضمنا مکان های ویژه ای در داخل ایستگاه های مترو با چراغ زرد رنگ مشخص شده که با دوربین های امنیتی و تلفن مخصوص کنترل می شود. خانم ها می توانند در هنگام خلوت بودن ایستگاه های مترو در این نواحی بنشینند.

امکانات ویژه

تقریبا همه اتوبوس ها دارای امکانات ویژه ای برای کم کردن ارتفاع یا افزوده شدن سطح شیبدار جهت سوار شدن سالمندان، معلولین یا عبور کالسکه بچه و خرید هستند.

تاکسی

چند شرکت تاکسیرانی در کانادا به ارائه خدمات می پردازند.

تاکسی ها معمولا در چهاراه ها، مسیر خیابان ها و پارکینگ مراکز خرید قابل یافت هستند و به صورت خصوصی (همانند آژانس های ایران) عمل می کنند و کرایه آن ها هم به وسیله تاکسی متر مشخص می شود. معمولا مبلغ اولیه، قبل از حرکت بر روی تاکسی متر در نظر گرفته می شود.

تاکسی ها را نیز می توان از طریق تلفن درخواست نمود. نسبت به وسایل نقلیه عمومی، هزینه استفاده از تاکسی بسیار زیاد است.

برخی از تاکسی ها به صورت ون یا خودرو های استیشن هستند که برای بردن بار مناسب تر هستند.

برگرفته از

www.tc.gc.ca/eng

source: wcoe.ca

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s