کانادا: حمل و نقل (قسمت اول)

transportation

در كشور كانادا گواهینامه رانندگی بین المللی، تنها 6 ماه اعتبار دارد و تا گرفتن گواهینامه رانندگی کانادایی، گاهی لازم است از وسایل

حمل و نقل عمومی استفاده شود.

شهر تورنتو دارای یکی از بهترین شبکه های حمل و نقل شهری است که از اتوبوس، مترو و اتوبوس برقی تشکیل شده است. به طوری که شما را تا مدت ها از داشتن خودرو شخصی بی نیاز می کند. بلیط مترو و اتوبوس به شکل های مختلفی عرضه می شود. استفاده از خطوط مترو و اتوبوس ظرافت های خاصی دارد که در اینجا به طور خلاصه به آنها اشاره می کنیم.

مترو تورنتو همانند مترو تهران از چند خط اصلی و چند خط فرعی تشکیل شده است. خط شمال و جنوب به صورت U شکل در امتداد خیابان یانگ (مشابه خیابان ولی عصر تهران) و 2 خیابان دیگر قرار گرفته و خط غربی و شرقی نیز در مرکز شهر در مسیری مشابه خیابان آزادی تا انقلاب تهران کشیده شده است.

2 شرکت اتوبوسرانی در تورنتو فعال هستند که یکی در منطقه شمال تورنتو با نام یورک (مشابه منطقه شمیرانات تهران) و دیگری در منطقه غرب شهر (مشابه منطقه مهرآباد جنوبی) به نام میسی ساگا، فعالیت می کنند که دارای مسیرها، بلیط و تشکیلات خودشان هستند و اگر به آن مناطق بخواهید سفر کنید باید در مرز ورودی آن نواحی بلیط دیگری تهیه یا نقدا به راننده پرداخت نمایید.

شما می توانید نقشه مسیرهای مترو و اتوبوس ها را به طور رایگان از ایستگاه های مترو تهیه کنید.

هزینه استفاده از مترو و اتوبوس در كشور كانادا، در یک مسیر برای بزرگسالان 3 دلار، برای سالمندان بالای 65 سال و دانشجویان 2 دلار و کودکان زیر 12 سال 75 سنت است که به شکل های زیر قابل پرداخت است :

• پول خورد (توجه كنید، راننده به هیچ وجه پول شما را خورد نمی کند)

• توکن (Token) (بلیط های سکه مانند منحصر به فرد، هر 10 عدد 25 دلار)

داشتن این بلیط های سكه ای، برای ورود به ایستگاه های مترو که دارای درهای خودکار هستند و تنها با کشیدن کارت یا انداختن توکن باز می شوند، مفید است.

• بلیط کاغذی (فقط برای کودکان، هر 10 عدد 5.5 دلار)

• Metro Pass (کارت ماهانه) این کارت برای استفاده نامحدود از مترو و اتوبوس به مدت یک ماه با نرخ های زیر به فروش می رسد: 121 دلار برای بزرگسالان و 99 دلار برای دانشجویان و سالمندان بالای 65 سال. (کودکان چنین کارتی ندارند)

• Weekly pass (کارت هفتگی) همانند کارت ماهانه به قیمت 36 دلار برای یک هفته استفاده نامحدود بزرگسالان، 28 دلار برای سالمندان بالای 65 سال و دانشجویان. (کودکان چنین کارتی ندارند)

• Weekly pass GTA (کارت هفتگی مشترك در تورنتوی بزرگ) همانگونه که گفته شد، سیستم اتوبوسرانی تورنتو، یورک در شمال تورنتو و میسی ساگا در شرق تورنتو مستقل از هم هستند و بلیط ها و کارت های همدیگر را قبول نمی کنند. برای افرادی که مجبور به تردد روزانه بین این سه منطقه هستند، (مثلا شهرری، تهران و شمیرانات) یک کارت هفتگی مشترک صادر می شود که از همه گیشه های مترو قابل تهیه است. قیمت این کارت 52 دلار است.

• Day Pass (کارت روزانه) بلیط یک روزه برای ایام تعطیل شنبه یا یکشنبه به قیمت 10 دلار. استفاده از این کارت به صورت گروهی و به 3 شکل زیر انجام می شود:

1. 1 بزرگسال و 5 کودک یا جوان زیر 19 سال

2. 2 بزرگسال و 4 کودک یا جوان زیر 19 سال

3. 3 بزرگسال

چند نكته

 بلیط یا توکن را می توانید علاوه بر ایستگاه های مترو از نمایندگی TTC در سراسر كشور (غالبا مغازه های سوپری) دریافت دارید.

 سالمندان و دانشجویان برای اثبات سن و شغل خود باید به برخی مراکز خاص مراجعه و کارت عکس دار تهیه کنند.

 بخشی از قیمت Metro Pass بابت مالیات است که این مبلغ در انتهای سال و هنگام محاسبه مالیات بر درآمد، به شما عودت داده می شود.

برگرفته از

www.tc.gc.ca/eng

source: wcoe.ca

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s