تغییر و تحولات و آخرین اخبار وزارت مهاجرت کانادا در ۶ ماهه اول سال ۲۰۱۳

از فوریه سال ۲۰۰۸ ، قوانین و شرایط پذیرش مهاجر از طریق اسکیل ورکر فدرال ، دستخوش تحولاتی گردید و از آن تاریخ تا کنون ، همه ساله لیستی اعلام می گردد که متقاضیان مهاجرت به کانادا می بایستی در یکی از آن مشاغل ، دارای سابقه کار حداقل یک سال باشند تا واجد شرایط جهت اقدام باشند. از آن زمان تا کنون تغییراتی هرچند جزئی ، اما تاثیر گذار در این قانون اعمال گردید و نکته ای که در تمام این مدت برای صاحبان مشاغل در کانادا مشکل ساز بود و آنها نیازمند آن بودند ، عدم تکمیل و یا استقبال متقاضیان دارای سوابق کاری خاص در زمینه های فنی و حرفه ای مشابه ، برقکاران صنعتی ، متصدیان جرثقیل و ………… بود و آنهم بدلیل آن بود که این گروه از متقاضیان ، امتیاز لازم را جهت تشکیل پرونده بنا به دلالیل مختلف کسب نمی کردند.

بر اساس وعده وزارت مهاجرت کانادا ، یک برنامه کاملا اختصاصی برای این گروه از مشاغل معرفی گردید و از دوم ماه ژانویه سال جاری ، نسبت به اخذ و پذیرش پرونده ، اقدام لازم را به عمل آوردند. ظواهر امر نشان از توجه ویژه به این گروه از متقاضیان داشت ، اما با معرفی شرایط لازم که داشتن پیشنهاد شغلی معتبر و تایید شده دولتی و یا داشتن مدرک تاییدیه تحصیلی از یکی از سازمانهای مستقر در کانادا جزو الزامات آن بود ، امید بسیاری از متقاضیان خارج از کانادا را به یاس تبدیل کرد. اخذ پیشنهاد کاری و یا تائیدیه تحصیلی ، امری بود که بیشتر مختص متقاضیان داخل کانادا می باشد و اخذ آنها به مراتب ساده تر از متقاضیان خارج از کانادا است. هر چند ، متقاضیان و واجدان شرایط این برنامه که در حال حاضر در کانادا اقامت دارند ، پیش از این هم از برنامه های دیگر اقامتی جهت اخذ اقامت دائم ، امکان استفاده داشتند. لذا  ، عملا این برنامه تازه معرفی شده ، علیرغم هزینه های زیادی که جهت معرفی آن گردید ، جهت متقاضیان خارج از کانادا ، مگر در شرایط خاص ، غیر قابل استفاده می باشد.

همچنین ، وزارت مهاجرت کانادا که از سال ۲۰۱۱ پذیرش پرونده های کار آفرینی را متوقف کرده بود ، برنامه جدیدی را تحت نام «استارت آپ» معرفی نمود که از ابتدای آوریل سال جاری نسبت به تشکیل پرونده جهت علاقه مندان و صاحبان طرح و ایده نو اقدام نمودند و برای این دسته از افراد دارای جذابیتی می باشد. دلیل آنهم ، کارآفرینی بدون هزینه می باشد و هزینه لازم توسط سازمانهایی که وزارت مهاجرت معرفی گردیده است ، تقبل گردیده است که شرط آن ، پذیرش و تایید طرح ارائه شده توسط متقاضی می باشد که آنهم تابع شرایط خاص می باشد.

و اما ، برنامه اسکیل ورکر ، برنامه ای که برای بسیاری از متقاضیان از جذابیت خاص و بیشتری برخوردار هست و سالانه هزاران متقاضی ، بدین روش ، اقامت دائم خود را اخذ می نمایند. این برنامه از چهارم ماه می ، با شکل و شمایل جدید که تغییراتی کلی و اساسی داشت ، معرفی گردید و نسبت به پذیرش پرونده جدید و با محدودیت خاص اقدام گردید. علیرغم ظرفیت محدود اعلام شده بنا بدلایلی که شاید نشات گرفته از مشکلات تایید مدارک تحصیلی و یا اولویت پرونده های قبلی و یا برگشتن خوردن مدارک بسیاری از متقاضیان می باشد ، ظرفیت محدود اعلام شده ، تا بدین لحظه تکمیل نگردیده و شاید برای آندسته از متقاضیان و علاقه مندان واجد شرایط ، جهت اقدام و تشکیل پرونده ، هنوز فرصتی باشد.

مورد دیگر که با استقبال عمومی نیز روبرو گردید ، اعلام به نیمه رسیدن حجم پرونده های انبار شده اسپانسری پدر و مادر بوده و وعده بر اخذ پذیرش پرونده های جدید ، البته با شرایط ویژه و  از ابتدای سال ۲۰۱۴ . علیرغم معرفی یک ویزا خاص تحت نام » سوپر ویزا » ، باز هم همچنان اخذ اقامت دائم کانادا برای والدین از جذابیت خاص و ویژه ای برخوردار می باشد.

و در نهایت ، دولت کبک با اعلام پذیرش پرونده های سرمایه گذاری این استان ، بدون تغییر در شرایط قبلی ، همگان را متحیر کرد. دولت فدرال از مدتها قبل در صدد بازبینی و تغییر در شرایط مالی و رقم سرمایه گذاری متقاضیان بود و صاحبان امر مهاجرت ، یقین داشتند که با اعلام و تغییر شرایط ، دولت کبک هم به تبع آن ، شرایط خود را تغییر خواهد داد. حال آنکه دولت کبک ، با اعلام اینکه از اول ماه اوت سال جاری ، با ظرفیت محدود ۲۰۰۰ پرونده ، پرونده های جدید متقاضیان را بدون هیچگونه تغییری در شرایط قبلی و کاملا مشابه گذشته ، مورد پذیرش قرار می دهد اسباب تعجب همگان را فراهم آورد. سرمایه گذاری های غیر استانی ، از جذابیت بسیار بالایی در بین متقاضیان برخوردار می باشد که دلیل آن ، نداشتن محدودیت سنی و عدم نیاز به تاسیس یک کسب و کار خاص می باشد و عملا متقاضیان این برنامه ، بدون داشتن تشریفات خاص ، اقامت دائم خود را اخذ می نمایند.

نگارنده ، با عنایت به تجربه چندین ساله خود و پیگیری شرایط و قوانین مهاجرت به کانادا از سال ۲۰۰۲ تاکنون ، بر این باور است که تا رسیدن به یک سیستم منصفانه و غنی راهی طولانی در پیش است و وزارت مهاجرت کانادا ، هر از گاهی ، نسبت به معرفی برنامه خاص و جدید و تغییر شرایط و قوانین برنامه های فعلی ، اقدام خواهد نمود و شاید برنامه های فعلی واجدین شرایط ، در آینده آنها را جهت اقدام فاقد صلاحیت نماید.

امیر حسین توفیق

عضو رسمی کانون مشاوران مهاجرت کانادا

source: migratingbirdinc.com

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s