رکود اقتصادی کانادا ادامه دارد

اقتصاد کاناد

استفن پولوز رییس جدید بانک کانادا اقتصاد کشور که به دلیل پی آمدهای رکود ویرانگر و عمیق سالهای ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ همچنان به «تغذیه» نیاز دارد. او در اولین اظهار نظرش در این مقام در برابر کمیته مالی پارلمان تاکید کرد که سیاستگذاران به مشکلات موجود پیرامون بازسازی اعتماد بخش بازرگانی و رشد اقتصادی پایدار واقفند.

او می گوید » ضربه روانی ای که بر ما وارد شد مانند هیچیک از سیکلهای اقتصادی ای که در کتب اقتصادی تشریح شده نبوده و در عمل این رکود تاثیر شگرف ساختاری ای بر اقتصاد کانادا نهاده است. در نتیجه ظرفیت تولیدی کشور، یا پتانسیل آن، افت نموده». به همین دلیل شرایط جاری سیاستهای بهبود دهنده معمولی کافی نمی باشد. او معتقد است که بازسازی اقتصاد کانادا و اقتصاد جهانی به کوششی مستمر و متمرکز نیاز دارد. کانادا برای بازگشت به رشد کامل به افزایش تقاضا در بازارهای صادراتی اش احتیاج دارد که این امر به نوبه خود موجب ارتقای اعتماد بخش بازرگانی و سرمایه گذاری بنگاهها در ماشین آلات و تسهیلات می گردد.

پولوز نشانه ای از اینکه او سیاستهای جاری بانک مرکزی ، از جمله در زمینه نرخ بهره که «نرخ شبانه» آن از سال ۲۰۱۰ به این سو در سطح اندک یک درصد ثابت نگاه داشته شده، تغییری اعمال خواهد کرد یا نه ارائه نداد. او مانند سلفش مارک کارنی تنها تاکید می کند به هنگامی که اقتصاد به رشد کامل نزدیک گردد ناگزیر نرخ بهره رو به ازدیاد خواهد نهاد.

بیشتر شهادت او در برابر کمیته بر نیاز به تقویت اقتصاد تمرکز داشت و در نتیجه به این امر دامن زده که به منظور تحریک فعالیتهای اقتصادی و رشد او به احتمال زیاد به سیاست نرخ اندک بهره ادامه خواهد داد. پولوز که پیشتر مدیریت «توسعه صادرات کانادا» را بر عهده داشته در همکاری نزدیک با بنگاهها برای گسترش فروش خارجی شان و توسعه اقتصادی تجربه زیادی دارد.

به نظر درک هولت و دوو زیگلر اقتصاددانان اسکوشیا بانک از تاکید پولوز بر نیاز به «تغذیه» اقتصاد کانادا و نقش بانک کانادا در بازسازی اعتماد بخش بازرگانی چنین مستفاد می شود او ،حداقل نسبت به رییس پیشین بانک، سیاستهای سختگیرانه کمتری را در پی خواهد گرفت. اگر این نظر درست باشد، محتمل است که بانک از اخطارهای مکرر کارنی مبنی بر افزایش نرخ بهره دوری جوید. اما با اینحال این تغییری اندک تلقی می گردد چرا که پیش بینی می شود اقتصاد کانادا تا پایان سال ۲۰۱۵ به آنچنان استحکامی دست نخواهد یافت که سیاستگذاران را وادار به افزایش نرخ بهره نماید.

source: iranto.ca

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s