رابطه مهاجران با میهنشان : چالشی برای کانادا

CanadaDay.jpg

احتمال بازگشت مهاجران به زادگاهشان همواره از سوی سیاستمداران کانادایی و رسانه ها امری «نا درست» تلقی می گردد،اما این دیدگاه با نظر کارشناسان امور مهاجرت در تضاد قرار دارد.

» شما اجازه بازگشت ندارید». این اصلیست که بسیاری از کانادایی ها معتقدند مهاجران بایستی آنرا رعایت کنند و زیر پانهادن آن به کانادا آسیب خواهد زد. رسانه ها پیاپی بر مهاجرانی که پس از کسب شهروندی کانادا و با بهره مندی از مزایای این شهروندی به زادگاه خود بازمی گردند تاکید می کنند. همین ماه گذشته گزارش در مورد مهاجران هنگ کنگی که فقط به منظور استفاده از حقوق بازنشستگی شهروندی کانادا را کسب کرده اند رسانه های عمومی را پوشاند.

مورد دیگر داستان «توریست های باردار» چینی است که برای تضمین مزایای شهروندی کانادا برای فرزندانشان در این کشور زایمان می کنند. همچنین ۵۰ هزار لبنانی- کاناداییهایی که در جریان جنگ سال ۲۰۰۶ و به منظور فرار از آسیبهای آن از حق شهروندی خود استفاده کرده و به کانادا پناه آوردند هم توجه زیادی را به خود جلب کرد.

اما برعکس، در مورد مهاجران این گزاره که » شما هرگز قادر به ترک موطن خود نیستید» بیشتر صدق می کند. درست است که بعضی از آنها رابطه مستحکمی با زادگاهشان برقرار می کنند اما بیشتر آنها به درجات مختلف رابطه با موطن خود را از طریق رسانه های قومی و تکنولوژی ارتباطاتی حفظ می کنند. اینگونه ارتباطات در مباحاثات عمومی کاناداییها محل نگرانی قرار گرفته است. مشارکت

نوآمدگان در امور سیاسی زادگاهشان به عنوان نشانه ای از یک عدم وفاداری احتمالی آنها تلقی می گردد. حتی گروهی از آنان علیرغم خواست خودشان مجبور به حفظ روابط با موطن می شوند.

بعضی از این نگرانیها البته مشروعند. اما پیش از اینکه ما به اعلام خطر در این مورد بپردازیم، مهم است که این پدیده را در چشم انداز وسیعتری تحلیل نماییم. کنفرانسی که چند هفته گذشته «مرکز نوآوری حاکمیت بین المللی» در واترلو برگزار کرد به همین امر پرداخته است. شرکت کنندگان با اکثریتی نزدیک به مطلق در مورد رابطه مهاجران و زادگاهشان دیدگاهی مثبت ارائه داده و آنرا به عنوان سرمایه ای برای هر دو دسته از کشورها ارزشگذاری کردند. دیلیپ راثا اقتصاددان بانک جهانی تاکید می کند کشورهای در حال توسعه از مزایایی مانند ارزآوری، اقدامات خیریه، سرمایه گذاری و کارآفرینی بهره مند خواهند شد. از سوی دیگر سخنگویان دیگر از دست آوردهایی مانند کارکنان ماهر، دانشجویان خارجی و فعالیت اقتصادی برای کشورهای مهاجرت پذیر صحبت می کنند.

رویهمرفته می بایست گفت اکنون که نگرانیها نسبت به رابطه مهاجران با موطنشان تشدید یافته ، کاناداییها می بایستی قدمی به عقب نهاده و با نگاهی گسترده تر در مورد امر مهاجرت به مداقه بپردازند. با نابرابریهای موجود در جهان و درگیریهای ایدیولوژیک و برخوردهای جاری همواره مهاجرانی هستند که می خواهند با دستیابی به شهروندی کانادا خود را از مخاطرات محتمل برهانند. همچنین دولتهایی خواهند بود که سعی می کنند از آنان سواستفاده کنند. اما پیش از آنکه برای مقابله ریسکهای نسبتا محدود سیستم جاری به تغییر در سیاستهای بپردازیم، کاناداییها می بایستی بدانند که رابطه مهاجران با موطنشان دست آوردهای شگرفی هم در بر دارد.

Source: iranto.ca

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s