مهاجرت در اتحادیه اروپا

euroflagsآیا دوست یا بستگانی دارید که در دیگر کشورهای اتحادیه اروپا اقامت دارند و مایل به زندگی در سوئد هستند؟ یا اینکه خودتان در سوئد اقامت دائم دارید اما مایل به زندگی در کشور دیگری از اتحادیه اروپا هستید؟ اتحادیه اروپا در این زمینه نیز دارای قوانین مشترک و لازم الاجرا در همه کشورهای عضو گردیده است.

به این ترتیب از این پس آزادی مهاجرت به دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا که تاکنون تنها شامل افراد تبعه (سیتی زن) این اتحادیه میگردید, اکنون شامل حال افرادی که در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا دارای اقامت هستند نیز شده است. بعبارتی از این پس حتی افرادی که تنها دارای اقامت دائم در اتحادیه اروپا هستند (سیتی زن هیچکدام از کشورهای اتحادیه اروپا نیستند) نیز قادر خواهند بود در صورت تمایل به کشور دیگر اتحادیه مهاجرت کرده و در آن زندگی و کار کنند.

برای مثال ایرانیان دارای گذرنامه و تابعیت ایرانی که در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا اقامت دائم دارند و مایلند به کشور دیگر عضو این اتحادیه جهت کار یا تحصیلات نقل مکان کنند. اینگونه افراد پس از مهاجرت به کشور دیگر اتحادیه اروپا نیز دارای حقوق کاملا یکسان با افراد سیتی زن و تبعه آن کشور خواهند بود و برای مثال در سوئد حق استفاده از همه خدمات سیستم اجتماعی این کشور از قبیل خدمات درمانی, کودکستان برای کودکان, کمک هزینه مسکن, کمک هزینه فرزند و غیره را خواهند داشت.

قوانین جدید و مشترک اتحادیه اروپا برای خارجیان مقیم را بطور کلی میتوان به امکاناتی در ایالات متحده آمریکا تشبیه نمود که یک دارنده «گرین کارت» که تبعه این کشور نیست جهت نقل مکان از یک ایالت به ایالت دیگر دارد. اینک اتحادیه اروپا نیز این امکان را در اختیار خارجیان دارای اقامت قانونی در این اتحادیه قرار داده است.

به درخواست خوانندگان استکهلمیان جزئیات بیشتری در مورد این قانون را از مرکز اطلاعات ایرانیان جویا می شویم.

شرایط

جهت استفاده از قوانین جدید و مشترک اتحادیه اروپا در این زمینه میبایست بصورت کلی دارای دو شرط بود:

1- اقامت قانونی متناوب بمدت 5 سال در یکی از کشورهای اتحادیه اروپاست. فرد نباید در این مدت 5 سال در کشور دیگری زندگی کرده باشد. (دانشجویان غیر اروپایی میهمان قادر به استفاده از قوانین جدید نخواهند بود و پس از پایان تحصیلاتشان در اتحادیه اروپا میبایست مانند سابق به کشور خود بازگردند).

2- توانایی پرداخت مخارج امرار معاش خود. فرد باید بتواند نشان دهد که قادر به تامین امرار معاش خود است. برای مثال در کشوری از اتحادیه اروپا که مایل به مهاجرت به آن است شغلی پیدا کرده و یا اینکه فعالیت اقتصادی دیگری تاسیس نماید که متضمن درآمدی برای وی باشد. اعضای خانواده فرد مهاجرحق همراهی با وی را خواهند داشت.

چگونگی اقدام

بر اساس قوانین جدید و مشترک اتحادیه اروپا, افراد واجد شرایط اینک میتواند تقاضایی به اداره مهاجرت (یا مشابه آن در کشور خود) تسلیم نماید که آنان را بعنوان

«ساکن دائمی» یا به سوئدی

”Varaktigt bosatta”

شناسایی نماید. جهت تسلیم این درخواست در سوئد 1000 کرون برای هر شخص بزرگسال و 500 کرون برای هر کودک از شما دریافت میگردد. در دیگر کشورهای اتحادیه اروپا نیز مبلغ مشابهی از متقاضی دریافت میگردد. یک قطعه عکس برای هر متقاضی نیز از دیگر مدارک مورد نیاز در این زمینه است.

پس از قبول درخواست شما, برچسبی بعنوان «ساکن دائمی اتحادیه اروپا» در گذرنامه شما زده خواهد شد. فرد پس از آن و بعنوان یک «ساکن دائمی» دارای مزایایی خواهد بود که یکی از آنها امکان مهاجرت به کشور دیگر عضو با هدف کار و یا تحصیلات است که در بالا به آن اشاره گردید.

کشورهای دانمارک, ایرلند و انگلستان فعلا خارج از محدوده این قوانین مشترک قرار داده شده اند اما دیگر کشورهای اتحادیه موظف به اجرای آن هستند.

source: stockholmian.com

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s