کانادا: آیا وزیر امور خارجه واقعی آقای جیسون کنی است؟

kenny3

سفرهای خارجی جان برد وزیر خارجه کانادا توجه و بحثهای فراوانی را موجب می گردد، اما او رقیبی هم دارد: جیسون کنی عضو دیگر کابینه و وزیر مهاجرت و شهروندی. تنها در سه ماهه اول امسال کنی از عراق، سریلانکا، هند، آلمان، ترکیه و اوکراین دیدار کرده است.

مسافرتهایی که تنها پس از طی مدتی کوتاه از بازدید او از پنج کشور اروپایی در اکتبر سال گذشته انجام شده است و البته در یکسال پیش از آن هم او از کشورهای آسیایی دیداری داشت. البته پذیرفتنی است که کنی بر طبق وظایفش بایستی از کشورهای خارجی هم بازدید کند، اما او از فرصت این دیدارهای خارجی برای اظهار نظر پیرامون مسایل گسترده ای در حوزه سیاست خارجی استفاده می کند.

در سریلانکا او نگرانیهای پیرامون حقوق بشر، از جمله تهاجم به استقلال قوه قضاییه آن کشور را مطرح کرد. در مجارستان او در برابر حملات فیزیکی و کلامی اعمال شده نسبت به کولیهای از حقوق اقلیتها دفاع نمود. در اوکراین او به دفاع از دمکراسی برخاست و در عراق در حمایت از آزادی مذهبی سخن گفت.

انتقادی بر تعقیب این موضوعات از سوی کنی وارد نیست. حتی بیشتر، می توان گفت او محق هم بود: حاکمیت قانون در سریلانکا، حقوق اقلیتها در مجارستان و آزادی مذهبی در عراق اکنون زیر ضرب قرار گرفته اند. اما با این اظهار نظرها کنی پا را از حیطه قدرت خود بیرون نهاده و بجای اینکه مکملی برای جان برد باشد به جانشینی برای او تبدیل گردیده است.

به عنوان مثال در فوریه امسال این کنی بود و نه برد که نخست وزیر استفان هارپر را به هنگام اعلام پایه گذاری دفتر آزادی مذاهب همراهی کرد. این دفتر به عنوان بخشی از «وزارت خارجه و تجارت بین المللی» به پیگیری و پیشبرد آزادی مذهبی در سراسر جهان خواهد پرداخت. امری که عدم حضور برد در این مراسم را قابل توجه می کند.

همچنین هنگامی که کانادا در پاییز گذشته با اعزام هیاتی برای نظارت بر انتخابات اوکراین موافقت کرد این کنی بود که همراه یک عضو دون پایه وزارت خارجه این تصمیم را اعلام کرد.

کنی که به سخت کوشی، مهارت در برقراری ارتباط با مهاجران و گروههای قومی، و توانایی در انتخاب اولویتهای سیاسی و اجرای آن، شهره است بدون شک سیاستمدار موثریست. به همین دلیل او همواره در تقابل با برد که اهداف و دست آوردهایش به عنوان وزیر خارجه مبهم است قرار داده می شود. در واقع تجارت خارجی، امنیت مرزها، لوله های نفتی و دیگر مسایل بین المللی توسط دیگر دستگاهها تعیین می شوند. البته انتقادات زیادی به جان برد وارد است اما در واقع او تاثیر زیادی آنچه بیرون از مرزهای ما می گذرد ، ندارد.

اکنون در کنار شایعات قوی موجود پیرامون تغییرات احتمالی کابینه در تابستان آینده، چند دگرگونی در دولت یک تصمیم عاقلانه برای محافظه کاران محسوب می شود. انتخاب جاستین ترودو به رهبری حزب لیبرال زنگ آغاز غیر رسمی مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۱۵ را به صدا در آورده و اکنون فرصت مناسبی برای دمیدن هوایی تازه در کابینه تلقی می گردد.

در چنین زمینه ای آیا باید در پس فعالیتهای بین المللی کنی، آرزوهای او را دید؟ شاید نخست وزیر تمایلی پیدا کرده باشد که پاداشی برای موثرترین وزیرش، جیسون کنی، در نظر بگیرد. اگر اینچنین شود، کنی که آشکارا بر نقش بین المللی کانادا تاکید می کند و برای اعمال آن هم آمادگی دارد سیاست خارجی کانادا را به سمتی سوق دهد که عملا بر روابط بین المللی تاثیر گذارد و در واقع سیاست خارجی ما از وضعیت ناامید کننده موجود به وضعیتی خطرناک تغییر ماهیت دهد.

source: iranto.ca

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s