پس از 13 سال کشمکش, قوانین پناهندگی یکسان در اتحادیه اروپا

پس از 13 سال مذاکره و کشمکش, سرانجام اتحادیه اروپا دارای قوانین یکسان جهت پذیرش و رسیدگی به تقاضاهای پناهندگی شد.

خانم «سیسیلیا مالمستروم» کمیسیونر سوئد در اتحادیه اروپا که مسئول بخشی از کار این پارلمان جهت به واقعیت در آوردن قوانین یکسان پناهندگی بوده است روز سه شنبه پس از حصول توافق نهایی در استراسبورگ به رسانه ها گفت:

– ما روزی تاریخی را رقم زده ایم. قوانین یکسان پناهندگی در اتحادیه اروپا اینک به واقعیت در آمده و همه ما می بایست جهت این دست آورد به خود افتخار کنیم.

سیسیلیا مالمستروم از حزب لیرال مردم سوئد بواسطه تلاشهای خود جهت آسان تر کردن قوانین پناهندگی در اتحادیه اروپا همواره مورد حمله نیروهای ضد مهاجر از سراسر اتحادیه اروپا قرار گرفته است. وی نقشی کلیدی در یکسان کردن قوانین پذیرش پناهنده در اتحادیه اروپا ایفا نموده است.

بی عدالتی درتقسیم مسئولیت
در میان 27 کشور اتحادیه اروپا تاکنون این تنها سوئد و آلمان هستند که نه تنها پذیرای بخش اعظم متقاضیان پناهندگی در این اتحادیه شده اند, بلکه به تقاضاهای اینگونه متقاضیان نیز با ضریب امنیتی حقوقی قابل قبول رسیدگی بعمل آورده اند. این در حالی است که پذیرش پناهنده در برخی کشورهای ثروتمند دیگر اتحادیه اروپا برای مثال فنلاند از چند صد نفر در سال تجاوز نکرده است و در برخی دیگر مانند یونان نیز اصولا تمامی حقوق یک متقاضی پناهندگی بطور علنی و سیستماتیک پایمال شده است.

صدای اعتراض کشورهای مسئولیت پذیر اتحادیه اروپا و بویژه آلمان و سوئد مبنی بر اینکه دیگر کشورهای اتحادیه نیز می بایست مسئولیت خود را جهت پذیرش پناهنده قبول کنند در طی سالهای گذشته به اوج خود رسیده است. حتی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد نیز به این واقعیت اشاره نموده که سوئد و آلمان نمی توانند به تنهایی پذیرای صدها هزار متقاضی پناهندگی باشند که سالیانه در تکاپوی رساندن خود به اتحادیه اروپا هستند و دیگر کشورهای این اتحادیه نیز می بایست مسئولیت خود را بپذیرند و بخشی از بار پذیرش متقاضیان پناهندگی را بدوش بکشند.

در قوانین یکسان پذیرش پناهندگی در اتحادیه اروپا از جمله قید شده است که یک تقاضای پناهندگی قبل از حداکثر چه مدتی می بایست مورد رسیدگی قرار گیرد و همچنین شیوه رسیدگی به پرونده متقاضیان پناهندگی زیر سن مشخص و تعریف شده است.

با به واقعیت در آمدن قوانین یکسان پناهندگی در اتحادیه اروپا, تلاش بعدی بر روی این هدف متمرکز خواهد شد که متقاضیان پناهندگی جهت رسیدگی به تقاضایشان بصورت عادلانه در میان کشورهای اتحادیه اروپا تقسیم شود.

Source: www.stockholmian.com

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s