اقتصاد کانادا رو به بهبود است

کسری حساب جاری در سه ماهه اول سال جاری با سرعتی بیش از آنچه اقتصاددانان پیش بینی می کردند کاهش یافته است. علت عمده این ، کاهش رشد تاریخی صادرات نفت خام محسوب می گردد.

بنابر آمار اعلام شده توسط سازمان آمار کانادا، حساب جاری کشور از ژانویه تا مارچ امسال ۱۴،۱ میلیارد دلار کانادا کسری داشته که از رقم ۱۵،۶ میلیارد دلاری که توسط اقتصاددانان اخبار بلومبرگ تخمین زده شده بود کوچکترمی باشد.

کسری آخرین سه ماهه سال گذشته هم بازبینی شده و از ۱۷،۳ میلیارد دلار کانادا به ۱۴،۶ میلیارد دلار تقلیل یافته است.

تجارت خارجی یازدهمین اقتصاد بزرگ جهان به دلیل تقویت دلار کانادا و کاهش تقاضای جهانی از سال ۲۰۰۸ به اینسو همیشه دچار کسری موازنه بوده و بنا به نظر بانک کانادا که اعلام شد با چشم اندازی از ادامه ضعف در تجارت جهانی، تا سال ۲۰۱۵ نمی توان انتظار موازنه مثبت در تجارت خارجی را داشت.

در هفته گذشته هر دلار آمریکا با ۱،۴۲۱ دلار کانادا مبادله شد که پایین ترین قیمت برای دلار کانادا از جون ۲۰۱۲ به اینسو محسوب می شود.

لازم به ذکر است که به دلیل رشد صادرات فلزات و نفت خام کسری تجارت کالا در این سه ماهه از ۲،۱۴ میلیارد دلار کانادا به ۱،۶۹ میلیارد دلار کاهش یافت. از سوی دیگر موازنه در دیگر بخشهای تجارت خارجی هم چرخش مثبتی را ثبت نموده و از جمله کسری درآمد سرمایه گذاری خارجی از ۵،۱۱ میلیارد دلار به ۴،۸۸ میلیارد دلار و کسری مبادله خارجی خدمات از ۵،۹۹ میلیارد دلار به ۵،۷۶ میلیارد دلار کاهش یافته است.

اداره آمار کانادا همزمان شاخص قیمت تولیدات صنعتی را هم منتشر نموده و بنابر این گزارش این شاخص افتی ۰،۸ درصدی را در آوریل ثبت نموده که از دسامبر ۲۰۱۱ به اینطرف بی نظیر بوده و علت اساسی آن کاهش ۴،۹ درصدی قیمت گازوئیل تلقی می گردد. شاخص قیمت موادخام هم در همین ماه نسبت به ماه پیشین ۲،۲ درصد نزول را نشان می دهد.

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s