کانادا: پناهجوی ایرانی منتظر دیپورت

خبراخراج این جوان در حالی‌ اعلام میگردد که نامبرده پس از سر باز زدن از بازگشت به ایران بلافاصله بازداشت و سپس به زندان منتقل شد .اکنون نزدیک به ۲ ماه است که این جوان در زندان شهر تورنتو بسر میبرد

سپهر پس از انتخابات غیردمکراتیک سال ۸۸ ایران، مجبور به فرار از وطن شد و به کانادا پناه آورد .

سپهر حاجی پور در تاریخ جمعه ۲ فوریه۲۰۱۳ ، پس از ۳ سال زندگی‌ در کانادا درخواست فرجام پناهندگی اش توسط ادارهٔ مهاجرت کانادا رد شد.

جمعه آینده ۸ فوریه زمان دیپورت این پناهجو اعلام شده است.

خبراخراج سپهر در حالی‌ اعلام میگردد که نامبرده پس از سر باز زدن از بازگشت به ایران به دلیل خطرات جانی ، توسط مأمور مهاجرت در لیست « اسامی خطربرای پرواز » فلایت ریسک » قرار گرفته است . بلافاصله سپهر در محل بازداشت و سپس به زندان منتقل شد .اکنون نزدیک به ۲ ماه است که این جوان در زندان شهر تورنتو بسر میبرد.

نکته قابل توجه و تاسف این است که قاضی پرونده با علم به اینکه سپهر در طول اقامتش در کانادا همواره به قانون پایبند بوده است تنها به دلیل داشتن اندام ورزیده سپهر ، دستور داده است که سپهر بجای

نگهداری در بازداشت گاه اداره مهاجرت ، در میان زندانیان با جرم های سنگین و خطرناک در زندان نگهداری شود .

د رحالی که سپهر با کاهش وزن ، افسردگی ،بی اشتهایی و عدم امنیت جانی روبر واست ، متاسفانه مقامات مسول زندان از تحویل دادن داروهای وی در طول این مدت دو ماهه تا دیروز ، اول فوریه 2013 ، خودداری کرده بودند. .

دولت محافظه کار کانادا پس از تعطیلی سفارت خود در تهران و اخراج دیپلمات‌های ایرانی‌ اعلام نمود ه بود که ایران جای امنی‌ نیست و بزرگترین کشور ناقض حقوق بشر می‌باشد. د ر حالیکه اخراج پناهجویان ایرانی در دستور کار وزیر مهاجرت می باشد ..

افزون بر این،دولت هارپر هفته گذشته به کانادایی‌های ایرانی‌ تبار نیز هشدار داده که از سفر‌های غیر ضروری بپرهیزند.

ایا اعلامیه های دولت کانادا یک دوگانگی رفتاری در مورد ایران مشاهده نمی شود ؟

برای حمایت از حقوق سپهر برای ماندن در کانادا براساس منشورحقوق بشر سازمان ملل و اصول حقوق بشر کانادا ، گروه‌ حقوق بشری » نه به اخراج- NO Deportations to Iran » و فدراسیون پناهندگان ایرانی‌ شاخه تورنتو اقدام به برگزاری یک سری آکسیون در دفاع از سپهر نموده‌ اند..

یکی‌ از این آکسیون‌ها ،هفته گذشته در تاریخ ۲۵ ژانویه در میدان مثل لستمن تورنتو شکل گرفت تا پیامی را به وزیر مهاجرت کانادا،آقای جیسون کنی بدهد.

تجمع دیگری امروز شنبه دوم فوریه 2013 در یک هوای بشدت سرد ، در برابر زندان محل نگهداری سپهر واقع در شماره 111 خیابان دسکو با شرکت دهها نفر از دوستان سپهر و فعالان حقوق بشری ایرانی و کانادایی از ساعت 1 تا 3 بعدازظهر انجام گرفت . .

این تجمع که با سخنرانی تعدادی از فعالان د رحمایت ازسپهر ، و تاکید بر سنت مردم کانادا در حمایت از پناهندگان از سراسر جهان ، در میان نظارت چندین واحد پلیس با ارامش برگزار شد که در پایان نیز با تشکر مسولان برگزاری از پلیس خاتمه یافت.

در ادامه پیگیری ازادی سپهر و لغو اخراج وی ، قرار است تظاهرات سومی‌ روز سه‌ شنبه پنجم فوریه از ساعت ۱۲:30 تا ۱۴ ، در برابر ساختمان دادگاه اداره مهاجرت در شماره 74 خیابان ویکتوریا ( دان تاون تورنتو ) برگزار شود.

source: mohabatnews.com

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s