انواع حزب ها و پارلمان استرالیا

حزب کارگر استرالیا

حزب کارگر استرالیا یا اِی‌اِل‌پی (به انگلیسی: (Australian Labor Party (ALP)‏ بزرگ‌ترین حزب چپ‌گرای کشور استرالیاست. این حزب در سال ۱۸۹۱ تأسیس شده و قدیمی‌ترین حزب استرالیا نیز به حساب می‌آید. از سال ۱۹۹۶ تا اواخر سال ۲۰۰۷ میلادی و به هنگامی که حزب لیبرال استرالیا حکومت را در دست داشت، حزب کارگر به عنوان اپوزیسیون در برابر دولت، فعالیت داشت و دارای دولت سایه بود. رهبر این حزب از سال ۲۰۱۰ جولیا گیلارد است که نخست‌وزیری استرالیا را نیز بر عهده دارد پیش از او کوین راد Kevin Rudd این مقام ر ا برعهده داشت.

حزب لیبرال استرالیا

حزب لیبرال استرالیا، راستگراترین حزب فعال و قدرتمند در کشور استرالیاست که از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۷، به رهبری جان هوارد حاکمیت دولت فدرال این کشور را در دست داشت. رهبر آن از سال ۲۰۰۹، تونی ابوت است. رقیب اصلی این حزب، حزب کارگر استرالیا است که از سال ۲۰۰۷ حاکمیت استرالیا را بر عهده دارد.

پارلمان استرالیا

پارلمان استرالیا یا پارلمان قلمروهای همسود قوه مقننه حکومت استرالیا به شمار می‌رود. مانند بسیاری از کشورها این کشور پارلمان دومجلسی (عوام و سنا) دارد که از کنگره آمریکا تاثیر زیادی می‌گیرد. طبق قانون اساسی استرالیا پارلمان آن سه بخش اصلی دارد. ملکه بریتانیا، مجلس سنا و مجلس نمایندگان

از ۷۶ کرسی مجلس سنا، در ژوئیه ۲۰۰۸ حزب کارگر استرالیا و حزب لیبرال استرالیا ۳۲ کرسی را در اختیار دارند چهار کرسی در اختیار ملی‌گرایان، پنج کرسی در اختیار سبزهای استرالیا و بقیه دست حزب‌های کوچک است.

source: fa.wikipedia.org

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s