شهادت دروغ زن ایرانی در گمرک و ضبط 10 هزار دلار پول نقد همراهش

اعلام اطلاعات غلط به افسران پلیس و نیز گمرک در فرودگاه های جهان می تواند عواقب ناخوشایندی برای مسافر بهمراه داشته باشد.

یک زن ایرانی که در مرز ورودی کانادا در صدد مخفی کردن پول نقد همراه خود برآمده بود و آن را در فرم مخصوص مسافران ورودی گمرک اعلام نکرده بود توسط مامور گمرک افشا شد و 10 هزار دلار پول نقد همراه وی (معادل حدود 70 هزار کرون سوئد) نیز ظبط گردید.

واقعه ای که توسط یک تیم تلویزیونی نیز ضبط شد و از تلویزیونهای بسیاری از کشورهای جهان و نیز اینترنت پخش گردید.

شایان ذکر است که اگر این زن ایرانی پول همراه خود را مخفی نمی کرد می توانست تنها پس از یک مصاحبه کوتاه و توضیح و اثبات منبع قانونی بدست آوردن پول بدون مشکلی به همراه پولهایش از مرز عبور کند.

میزان مجاز پول نقد همراه مسافر بهنگام تردد از مرزهای اتحادیه اروپا

گفتگویی با مرکز اطلاعات ایرانیان سوئد

هنگامی که از مرزهای اتحادیه اروپا عبور می کنیم مجاز به همراه داشت چه میزان پول نقد (ارز) هستیم؟

مرکز اطلاعات ایرانیان: مسافران به هنگام تردد در مرزهای اتحادیه اروپا مجاز به همراه داشتن 10 هزار یورو پول نقد و یا معادل آن هستند که حدودا معادل 100 هزار کرون سوئد است.

استکهلمیان: چنانچه بیش از 10 هزار یورو پول نقد به هنگام تردد از مرزهای سوئد/اتحادیه اروپا داشته باشیم باید چکار کنیم؟

مرکز اطلاعات ایرانیان: در اینصورت می بایست در اولین مرز ورودی یا خروجی از اتحادیه اروپا به گمرک (به زبان سوئدی تول) مراجعه کرده و با پر کردن فرم مخصوصی به همراه داشتن پول نقد (و یا اوراق بهادار دیگر) بیشتر از 10 هزار یورو را اعلام کرده و برگه مخصوصی دریافت کنید.

آیا این قانون تنها شامل اسکناس می شود؟

مرکز اطلاعات ایرانیان: این قانون شامل اسکناس, سکه, چک های مسافرتی (تراول چک), سفته, اوراق سهام و هر گونه اوراق بهادار دیگری می شود که در صورتی که ارزش جمع کل آنها بیش از 10 هزار یورو و معادل آن باشد مسافر موظف است در اولین مرز ورودی یا خروجی در اتحادیه اروپا دارا بودن آن را گزارش نماید. توجه کنید که برخی کشورهای اتحادیه اروپا چنین گزارشی حتی هنگام تردد مابین مرزهای داخلی اتحادیه اروپا را نیز مطالبه می کنند و هر مسافری وطیفه دارد که قبل از مسافرت از قوانین گمرکی مقصد و مبداء مسافرت خود کسب اطلاع نماید.

این فرم را از کجا می توان تهیه نمود؟

مرکز اطلاعات ایرانیان: نمونه سوئدی این فرم که متعلق به مقامات گمرک (تول) در سوئد است را می توان از این آدرس بارگیری و در چاپگر خود چاپ نمود. این فرم در همه مرزهای ورودی و خروجی اتحادیه اروپا نیز در دسترس مسافران قرار دارد.

چنانچه بیش از 10 هزار یورو یا معادل آن پول نقد و یا اوراق بهادار به همراه داشته باشیم و هنگام تردد از مرزهای اتحادیه اروپا دارا بودن آن را گزارش نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

مرکز اطلاعات ایرانیان: گمرک اتحادیه اروپا بر اساس قوانین مشترک این اتحادیه مجاز است که در وسائل نقلیه, بار, توشه همراه مسافرین و کیف دستی مسافر بدنبال پول نقد و اوراق بهادار بگردد. مقامات گمرک همچنین چنانچه دلیلی جهت مضنون شدن داشته باشند که فردی از گزارش پول نقد و اوراق بهادار همراه خود به ارزش بیش از 10 هزار یورو و یا معادل آن خودداری ورزیده است حق قانونی جهت بازدید بدنی افراد را نیز دارا هستند. گمرک در صورت یافت پول نقد و یا اوراق بهادار به ارزش بیش از 10 هزار یورو یا معادل آن که گزارش نشده باشند مجاز به توقیف آن است و پیامدهای بعدی آن را نیز دادگاه تعیین می کند.

با تشکر از: مرکز اطلاعات ایرانیان سوئد

ettelaat_iranian

source: www.stockholmian.com

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s