چگونگی پناهندگی استرالیا از آغاز تا پایان (بخش 1)

بدلیل کثرت ابهامات در مورد روند رسیدگی به تقاضای پناهندگی توسط سفارتخانه Australia و نیز وضعیت پناهندگان پذیرفته شده پس از اسکان در این کشور برخی اطلاعات مفید در این زمینه را بتدریج برای سایت تحت این پست جدید ارسال خواهم کرد .

نخست آنکه پناهجویانی که در خارج از کشور مبدا مثلا» ایران به سر میبرند می توانند به دو طریق خواستار رسیدگی به تقاضای پناهندگی خود توسط مقامات استرالیایی شوند . نخست با در پیش گرفتن طریقه معروف به بشر دوستانه یعنی تکمیل فرم 842 توسط شخص پناهجو و تکمیل فرم 681 توسط اسپانسر او ( شرایط اسپانسر در پست های بعدی بیان میشود ) و ارسال آن به نشانی تعیین شده برای بررسی توسط مقامات استرالیایی. ( در این حالت تکمیل فرم 681 و ارسال آن به همراه فرم تکمیل شده 842 اختیاری نیست . بلکه اجباری است . ) در این حالت شخص باید دارای کیس قابل قبول پناهندگی باشد که جزییات آن را در فرم 842 بنا به آنچه در فرم مربوطه از او طلب میشود شرح دهد. ولی لازم نیست توسط نهاد UNHCR ثبت نام شده باشد.

البته ثبت تقاضای پناهندگی در UNHCR ادعای ارائه شده در کیس را به نحو بارزی تقویت خواهد کرد. اسپانسر شما نیز در فرم 681 وضعیت اقامت خود – تابعیت -شغل و نوع مسکن در اختیار خود را به همراه اطلاعاتی در مورد میزان قابلیت و تمایل به حمایت از شما ( مثلا» اینکه آیا به هنگام ورود به استرالیا می توانید نزد او اقامت کنید یا خیر ) را دقیقا» مشخص می نماید.

مقامات استرالیایی پس از دریافت فرم های پر شده آنها را بدقت بررسی می کنند و ضمن تماس با اسپانسر شما مشخص خواهند کرد که وی تا چه حد قادر به حمایت از شماست. شخص پناهجو سپس برای مصاحبه به سفارت استرالیا در کشور محل اقامت خود فراخوانده شده تا جزییات بیشتری در مورد کیس او مورد سوال قرار گیرد . ( مصاحبه کننده یکی از افسران اداره امور مهاجرت و شهروندی استرالیاست. ) سپس برای آزمایشات پزشکی معرفی میشود . پس از مدتی چنانچه نتیجه نهایی قبولی یا عدم قبولی وی باشد با وی تماس گرفته شده و نتیجه به او اعلام میشود .

در صورت قبولی در نهایت پس از مدتی تاریخ پرواز به وی اعلام میگردد.

در این حالت لازم نیست که شخص پناهجو خارج از کشور خود تقاضا دهد بلکه میتواند در کشور زادگاه خود نیز متقاضی دریافت این نوع پناهندگی باشد اگر چه معمولا» با این کار شانس قبولی وی کاهش خواهد یافت.

در حالت دیگر شخص پناهجو با خروج از کشور متبوع خود و اقامت در خارج از کشور توسط نهاد UNHCR ثبت نام میشود و در صورت کسب نتیجه قبولی ممکن است برای جایگزینی ( اسکان مجدد ) به سفارت استرالیا معرفی شود.

روند رسیدگی به پرونده و سیر رسیدگی به آن در این حالت نیز مشابه حالت قبل است. با این تفاوت که تکمیل و ارسال فرم 681 توسط اسپانسر الزامی نیست و معمولا» مدت زمان طولانی تری برای دعوت به مصاحبه در سفارت یا اعلام نتیجه منتظر خواهد ماند.

حدود 75 درصد از این نوع تقاضاها ( پناهندگی ) ظرف مدت 12 ماه از تاریخ لاجمنت ( ثبت پرونده توسط مقامات اداره مهاجرت استرالیا ) بررسی و اعلام نظر میشوند.

ضمنا» افرادی که به شیوه ( حالت ) دوم به استرالیا پذیرفته میشوند از امکانات بیشتری به هنگام ورود بهره مند می گردند ( هم از لحاظ میزان این امکانات و هم از نظر زمان برخورداری از این امکانات ).

چنانچه تغییری در وضع خوانوادگی و شرایط زندگی متقاضی اصلی یا هر یک از افراد زیر کیس رخ دهد ( مثلا» نامزد کنند – ازدواج کنند یا باردار شوند ) باید سریعا » مساله به مقامات استرالیایی مربوطه منعکس شود .

فرزندانی که بعد از لاجمنت به خانواده شخص متقاضی اضافه شوند تحت شرایطی بصورت اتوماتیک در کیس گنجانیده خواهند شد .

Link: http://bipanah.com/Forum/viewtopic.php?t=583

  • لطفا از مطالب وبلاگ بدون استقاده از منبع در جایی استفاده نکنید.
  • برای لینک کردن آدرس این پست را از آدرس بار بالای مرورگر کپی کرده و به کل مطلب لینک کنید، با این کار ، بالا بودن فرهنگ خود را نمایان کنید.
Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s