چگونگی پناهندگی استرالیا از آغاز تا پایان (بخش 4)

ویزای مخصوص بشر دوستانه جهانی ( زیر طبقه 202 ):

همچنانکه پیشتر دیدیم یکی از انواع ویزا این نوع ویزاست و پیشتر توضیح داده شد که برای کسب چنین ویزایی شخص باید ساکن خارج از استرالیا و نیز خارج از کشور متبوع خود باشدو حتما» باید برای او اسپانسری که ساکن استرالیا باشد وجود داشته باشد.

توضیح مهم : در مورد کلمه اسپانسر که بارها در این نوشتار تکرار شده است باید به این نکته توجه کنید که در فرم های اصلی از کلمه SPONSOR به معنای ضامن استفاده نشده است بلکه از کلمه PROPOSER استفاده شده است که به معنای پیشنهاد دهنده است زیرا چنین شخص ( با سازمانی ) در واقع پذیرش شما را به دولت استرالیا پیشنهاد میدهد. کلمه اسپانسر بیشتر در معنای شخصی به کار می رود که ضمانت مالی را برای دیگری بر عهده گیرد ولی بعنوان یک غلط مصطلح من نیز در اینجا از کلمه اسپانسر که با وجود اشتباه بودن برای پناهجویان بیشتر قابل درک است استفاده کرده ام.

این ویزا برای کمک به افرادی که پناهنده نیستند یا اصولا» تقاضای پناهندگی ایشان توسط UNHCR رد شده است ولی در کشور خود تحت نقض شدید حقوق انسانی خود قرار دارند طراحی شده است.

از این به بعد این نوع ویزا را ویزای نوع SHP می نامیم.

 

توجه داشته باشید که دولت استرالیا هر ساله با هزاران تقاضای ارسالی در این زمینه مواجه است که البته بدلیل محدودیتهای موجود امکان پاسخ مثبت به همه این تقاضا ها را ندارد. در واقع از حدود 34500 نفری که سال گذشته تحت این نوع ویزا درخواست عزیمت به استرالیا را داشته اند فقط درخواست حدود 3200 نفر پذیرفته شد . ( بعبارت دیگر طی سال مذکور حدود 91 درصد از افرادی که متقاضی ویزای نوع SHP بوده اند مردود شدند ) این به این علت است که دولت استرالیا تقریبا» به میزان معین ثابتی در هر سال پذیرش دارد بطور متوسط حدود 6000 نفر شامل مجموع پذیرفته شدگان زیر طبقه های 200 و 201و 203 و 204 و همچنین مجموع میزان پذیرش پناهجویانی که مثلا» با قایق خود را به خاک استرالیا می رسانند ( پناهجویان ) و افرادی که متقاضی ویزای نوع SHP ( زیر طبقه 202 ) هستند نیز بالغ بر حدود 8000 نفر است یعنی مجموعا» حدود 14000 نفر در سال پذیرفته میشوند . در سالهای اخیر بر میزان پذیرش از میان متقاضیانی که خود را به خاک استرالیا می رسانند ( پناهجویان ) به میزان قابل توجهی افزوده شده است . لذا این امر به معنای کاهش اعطای ویزای نوع SHP ( که در میان پناهجویان بصورت خاص به ویزای بشردوستانه معروف است ) می باشد .

(یاد آوری مهم :

بر اساس قرار داد اخیر میان مالزی و استرالیا نخستین 800 پناهجویی که خود را با قایق یا هواپیما و بصورت غیر قانونی به استرالیا برسانند بدون بررسی تقاضایشان برای مراجعه به UNHCR به مالزی دیپورت خواهند شد.)

بعبارت دیگر از آنجا که تقریبا» تمامی افراد متقاضی دریافت ویزای نوع SHP به درجاتی مواجه با نقض حقوق انسانی خود بوده اند دولت استرالیا ناگزیر است این ظرفیت اندک را به کسانی اختصاص دهد که یا بیش از سایرین مبتلا به تضییع حقوق اولیه انسانی خود بوده اند و یا دارای اعضای خانواده بلافصل ( درجه یک ) در استرالیا هستند.

توجه داشته باشید که در تمامی انواع درخواست ویزای زیر طبقه XB یعنی ویزای زیرطبقات 200 یا 201 یا 202 یا 203 یا 204 شما می توانید افراد زیر را به تقاضای درخواست کننده اصلی ضمیمه کرده باشید :

-همسر قانونی یا شریک جنسی دوفاکتو. ( شریک دو فاکتو شخصی است که با متقاضی اصلی بصورت رسمی یا شرعی ازدواج نکرده است ولی در عمل با او زندگی می کند . بعبارت دیگر از دید جامعه عملا» در جایگاه همسر او قرار دارد. این تعریف شامل شریک جنسی همجنس برای همجنس گراها هم می باشد. توجه داشته باشید که دوست دختر یا دوست پسر معمولی خود را که با شما زندگی نمی کنند نمی توانید شریک دوفاکتو بحساب آورید حتی اگر در ملاقاتهای گهگاه خود با او رابطه جنسی Iهم داشته باشید.

-فرزندان وابسته ( غیر مستقل ) خود یا همسر خود یا شریک دوفاکتوی خود مشروط بر اینکه ازدواج نکرده باشند یا نامزدی که بقصد ازدواج با او نامزد شده اند دارا نباشند همچنین چنانچه زیر 18 سال بوده یا اگر بالای 18 سال هستند به دلیل ناتوانی های جسمی یا روحی یا نیازهای مالی به درخواست کننده یا همسر یا شریک دوفاکتوی او وابسته باشند.

– ضمنا» برخی ازخویشاوندانی که بطور معمول با شما زندگی می کنند و از لحاظ فیزیکی یا روحی یا مالی به پشتیبانی مرتب شما نیازمندند میتوانند در فرم های مربوطه همراه با شما ضمیمه شوند مشروط بر آنکه دارای همسر یا شریک جنسی دوفاکتو نباشند.( یعنی اگر هر دو نفر والدین شما زنده هستند حتی اگر با شما زندگی می کنند نمی توانند در فرم شما درج شوند بلکه در صورت تمایل باید برای آنها فرم جداگانه ای پر و تحویل مقامات مربوطه شود . )

افرادی که با ویزای SPH ( زیر طبقه 202 ) پذیرفته میشوند باید بلیط مسافرت خود را برای سفر به استرالیا البته در صورت قبولی درخواست شخصا» تهیه کرده یا اسپانسر ایشان خرید آن را متقبل شود . ( البته در برخی موارد IOM تحت شرایطی پرداخت 75 درصد مبلغ بلیط را عهده دار میشود ) ضمنا» امکاناتی که به پذیرفته شدگان این نوع درخواست تعلق می گیرد کمتر از زیر طبقه های دیگر است.

Link: http://bipanah.com/Forum/viewtopic.php?t=583

  • لطفا از مطالب وبلاگ بدون استقاده از منبع در جایی استفاده نکنید.
  • برای لینک کردن آدرس این پست را از آدرس بار بالای مرورگر کپی کرده و به کل مطلب لینک کنید، با این کار ، بالا بودن فرهنگ خود را نمایان کنید.
Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s