افزایش شمار پناهجویان در کشورهای صنعتی

افزایش شمار پناهجویان در کشورهای صنعتی

بر پایه‌ی گزارش کمیسیون عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR)، در سال ۲۰۱۲ حدود ۴۸۰ هزار تن از کشورهای صنعتی درخواست پناهندگی کرده‌اند. این رقم نسبت به سال گذشته، افزایشی ده درصدی نشان می‌دهد.

کمیسیون عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در گزارش خود که در روز ۲۱ مارس منتشر شده است، علت افزایش شمار پناهجویان درکشورهای صنعتی را افزایش کانون‌های بحرانی و درگیری‌های منطقه‌ای خواند.

آنتونیو گوترز، رییس کمیسیون عالی پناهندگان این سازمان، در این رابطه گفت که از این‌رو شمار پناهجویان سوری در سال ۲۰۱۲، به دلیل بروز جنگ داخلی به سه برابر افزایش یافته و به ۲۴ هزار و ۸۰۰ تن رسیده است.

سوئد و آلمان؛ مقصد پناهجویان
بر اساس این گزارش، بیش از نیمی از پناهجویان سوری از کشورهای سوئد و آلمان درخواست پناهندگی می‌کنند. تا کنون شمار درخواست‌ها در سوئد به ۷ هزار و ۸۰۰ نفر و در آلمان به ۶ هزار و ۲۰۰ تن رسیده است.

کشور سوئیس تا کنون ۱۴۰۰ تقاضا، بریتانیا ۱۳۰۰ و اتریش ۹۲۰ درخواست دریافت کرده‌اند. دولت آلمان روز ۲۰ مارس اعلام کرد که در ماه‌های آینده، ۵ هزار پناهنده بیشتر را می‌پذیرد.کمیسیون عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در گزارش خود هم‌چنین خاطرنشان می‌سازد که شمار پناهجویان سوری در کشورهای صنعتی نسبت به کسانی که از کشورهای همسایه ‌مانند ترکیه و اردن تقاضای پناهندگی می‌کنند، «ناچیز» است. بیش از یک میلیون پناهجوی سوری تا کنون از این کشورها اجازه‌ی اقامت دریافت کرده‌اند.

بر پایه‌ی این گزارش، در سال ۲۰۱۲ بر شمار پناهجویان افغانی به کشورهای صنعتی نیز افزوده شده و به ۳۶ هزار و ۶۰۰ تن رسیده است. پس از سوریه، پناهجویان کشورهای کوسوو و صربستان در مقام‌های دوم و سوم قرار داشتند.

شمار پناهجویان در اروپا و آمریکا
در سال گذشته، ۶۴ هزار و ۵۰۰ پناهجو در آلمان در خواست پناهندگی کرده‌اند. این رقم نسبت به سال پیش، ۴۱ درصد افزایش نشان می‌دهد. آلمان از این نظر در صدر جدول کشورهای پناهجوپذیر در اروپا قرار دارد.

وزارت کشور آلمان، آمادگی ایالت‌های ۱۶گانه‌ی این کشور را برای پذیرش شمار بیشتری از پناه‌جویان سوری اعلام کرد. قرار است در ماه ژوئن آینده ۳ هزار و در ماه سپتامبر ۲ هزار متقاضی سوری اجازه اقامت در آلمان را کسب کنند.

فرانسه با ۵۴ هزار و ۹۰۰ نفر (۵ درصد افزایش) و سوئد با ۴۳ هزار و ۹۰۰ تن (۴۸ درصد افزایش) در ردیف دوم و سوم جای دارند.

در گستره‌ی جهانی، در سال پیش ایالات متحده‌ی آمریکا با ۸۳ هزار و ۴۰۰ تقاضای پناهندگی، بیشترین درخواست‌ها را دریافت کرده است. ۲۴ درصد پناهجویان تابعیت چین را داشته‌اند و ۱۷ درصد آنان شهروند مکزیک بوده‌اند.

جنگ،‌ عامل اصلی پناهجویی
آنتونیو گوترز، رییس کمیسیون عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، دلیل این امر را افزایش کانون‌های بحرانی در جهان می‌داند. او در این رابطه می‌گوید: «جنگ‌و درگیری‌های منطقه‌ای انسان‌ها را به فرار و یافتن سرپناه مجبور می‌سازد. از این‌رو من از همه‌ی کشورها می‌خواهم مرزهای خود را هنگام بروز مناقشات خونین به روی انسان‌هایی که برای نجات جان خود مجبور به گریزند، باز نگاهدارند.»

این گزارش، بر اساس بررسی وضعیت پناهجویان در ۴۴ کشور صنعتی که به‌طورکلی ۴۷۹ هزار و ۳۰۰ تقاضای پناهندگی دریافت کرده‌اند، صورت گرفته است. این رقم، از سال ۲۰۰۳ بالاترین تعداد پناهجویان را نشان می‌دهد.

  • لطفا از مطالب وبلاگ بدون استقاده از منبع در جایی استفاده نکنید.
  • برای لینک کردن آدرس این پست را از آدرس بار بالای مرورگر کپی کرده و به کل مطلب لینک کنید، با این کار ، بالا بودن فرهنگ خود را نمایان کنید.
Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s