پلیس سوئد: اتباع ایران در میان 4000 نفر مهاجر غیر قانونی که قابل اخراج از سوئد نیستند!

پروژه «ریوا»

Rättssäkerhet och effektivt verkställningsarbete

یا «عملیات اخراج موثر و امن» که با هدف افزایش موثر روند اخراج افراد فاقد اقامت که بصورت غیر قانونی در سوئد بسر می برند به مرحله اجرا گذاشته شده نگرانیهای بیشماری را در میان بسیاری از خارجیانی که به هر دلیلی بصورت غیر قانونی در سوئد بسر می برند ببار آورده است.

اما شاید مهاجران ایرانی غیر قانونی در معرض اخراج از سوئد دلیل زیادی برای نگرانی نداشته باشند.

اداره پلیس مرکزی پلیس سوئد اینک (ریکس پلیس استیرلسن) رسما اقرار می کند که اخراج اتباع برخی کشورهایی که بصورت غیر قانونی در سوئد بسر میبرند عملا غیر ممکن است.

بر طبق آماری که از سوی پلیس مرکزی سوئد در اخیتار استکهلمیان قرار گرفته است از میان همه پرونده های اخراجی که هم اکنون جهت اجرا بر روی میز مقامات پلیس سوئد قرار گرفته است حدود 4000 پرونده «غیر قابل اجرا» تشخیص داده شده است.

به گفته آقای «پر لو ون بری» رئیس دایره مربوطه در پلیس مرکزی سوئد از این 4000 پرونده که به تشخیص پلیس در حال حاضر قابل اخراج به کشورهایشان نیستند حدود 1100 نفر عراقی و بقیه, به ترتیب تعداد, اتباع سه کشور ایران, سومالی و افغانستان هستند.

پارادوکس ایرانیان: بزرگترین مانع جلوگیری از اخراجشان به ایران, سفارت ایران در استکهلم!

مقامات پلیس مرکزی سوئد در رابطه با وضعیت ایرانیان در معرض اخراج صراحتا اعلام نموده اند که بزرگترین مانع در اخراج این افراد عدم همکاری سفارت ایران در استکهلم جهت صدور مدارک لازم برای آن دسته از متقاضیان پناهندگی است که حاضر به بازگشت داوطلبانه به کشورشان نیستند.

به این ترتیب متقاضیان پناهندگی ایرانی دچار وضعیت پارادوکس و تناقضی قابل توجهی می شوند. در واقع سفارت حکومتی که از آن گریخته و بواسطه آن تقاضای پناهندگی تسلیم کرده اند بزرگترین مانع را در راه پلیس سوئد جهت اخراجشان به ایران قرار داده است! در واقع هر آینه سفارت ایران در استکهلم به هر دلیلی تغییر رویه داده و برخلاف میل ایرانیان در معرض اخراج برایشان جواز سفر صادر کرده و در اختیار پلیس سوئد قرار دهد اخراج آن دسته از اتباع ایران که بصورت غیر قانونی در سوئد بسر می برند برای پلیس سوئد براحتی قابل اجرا خواهد بود.

آقای «پر لو ون بری» رئیس دایره مربوطه در پلیس مرکزی سوئد می گوید: «تهیه مدارک سفر برای این گروه بسیار وقت گیر است و در مواقعی پلیس سالها جهت تهیه آن وقت صرف کرده است. اما تا زمانی که خود فرد اخراجی حاضر به همکاری نشود تهیه آن مقدور نیست. پرونده های اخراج پس از 4 سال مشمول مرور زمان می شود و فرد می تواند یک تقاضای پناهندگی جدید تسلیم کند. و بعد از آن روز از نو روزی از نو, یک تصمیم مخالفت جدید و بدنبال آن یک پرونده اخراج جدید. مواردی وجود دارد که افراد به این صورت هفت, هشت و نه سال در سوئد باقی مانده اند.»

آقای «لو ون بری» از جمله بصورت ویژه به اتباع ایران اشاره می کند و می گوید: «یکی از مشکل ترین کشورها جهت اخراج متقاضیان پناهندگی اخراجی در طی ماه های گذشته ایران بوده است چون مقامات این کشورها از پذیرش اتباع خود که بصورت داوطلبانه مسافرت نمی کنند خودداری می ورزند.»

این مقام ارشد پلیس سوئد به نکته بسیار حائظ اهمیتی نیز اشاره می کند و می گوید: «حتی اگر پلیس سوئد موفق به تهیه مدارک معتبر شناسایی برای اینگونه افراد شود, مقامات کشور مربوطه از پذیرششان امتناع می ورزند چون بصورت داوطلبانه به کشورشان باز نگشته اند.»

با تشکر ویژه از: مرکز اطلاعات ایرانیان

0900-1090900

source: http://www.stockholmian.com

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s