در انتظار اخراج از سوئد به ایتالیا

2772916_520_292

علی فرزانه فر ازجمله پناهجویان ایرانی ست که حدود یک سال پیش به سوئد پناهنده شد. او درگفتگوئی با پژواک عنوان کرد که در ایران دریک مرکز تامین امنیت اینترنتی به کارمشغول بود و به دلیل مشکلات سیاسی ناشی از کمک به گروه های طرفدارجنبش سبز، ناچارشد با یک گذرنامه تقلبی و ویزای ایتالیا از ایران خارج شود. او دراین گفتگو عنوان کرد که گرچه با ویزای ایتالیا از ایران خارج شده، اما هرگزحتی به صورت عبوری (ترانزیت) نیز وارد ایتالیا نشده است. این درحالی ست که اداره ی کل امورمهاجرت به علی فرزانه فر گفته است که باور نمی کند او پیش از ورود به سوئد به ایتالیا نرفته باشد.

دانلود پادکست گفتگو با علی فرزانه فر و رئیس بخش قرارداد دوبلین در اداره ی مهاجرت با حجم 3.4mg در اینجا

دانلود پادکست گفتگوی کامل با علی فرزانه فر در بازداشتگاه اداره ی مهاجرت با حجم 3mg در اینجا

موفق شدیم که دراین زمینه با رئیس بخش قرارداددوبلین در اداره مهاجرت، ترس لیندستروم گفتگو کنیم. او گفت که بنا بر مقررات دوبلین، اگر کشوری در اتحادیه اروپا برای کسی، اجازه اقامت یا روادید ورود (ویزا) صادرکند و او به این وسیله وارد اروپا شود، اقدامی که ایتالیا دراین زمینه انجام داده، دربرابر آن شخص مسئول است و باید به درخواست پناهندگی او رسیدگی کند.

از ترس لیندسترم پرسیدم از آن جائی که علی فرزانه فر می گوید که هرگز به ایتالیا نرفته، آیا بازهم باید به ایتالیا فرستاده شود؟ او پاسخ داد که فرقی نمی کند او در ایتالیا بوده است یانه. تنها صدور ویزا برای او، چه به درخواست خود او یا از راهی دیگر، اینالیا را موظف می کند که به درخواست او رسیدگی کند.

ترس لیندستروم درپاسخ به این پرسش من که باتوجه به موقعیت علی فرزانه فر آیا ایتالیا رسیدگی به وضعیت او را می پذیرد، گفت که با ایتالیا تماس داشته اند و پیش از فرستادن او به ایتالیا نیز باردیگر با مقامات مهاجرتی ایتالیا تماس خواهندگرفت. او تاکیدکرد که تصمیم سوئد برای فرستادن علی فرزانه فر به ایتالیا به دلیل موافقت آن کشوراست و ایتالیا تصمیم خواهدگرفت که او را به سوئد بازگرداند یا به پرونده اش در آنجا رسیدگی کند.

علی فرزانه فر که با نامزد سوئدی خود در اومئو زندگی می کرد، حدود بیست روز پیش، شبانه توسط پلیس درمحل زندگی خود دستگیر و به یک بازداشتگاه کمپ پناهندگی دریوتبوری منتقل شد.

گزارشگر:  زینت هاشمی

zinat.hashemi​@sverigesradio.se

source: http://sverigesradio.se

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s