اگر سوسیال دمکراتها برنده انتخابات شوند: تخته شدن درهای ورودی مهاجرت کاری به سوئد

دو حزب سوسیال دمکرات و چپ سوئد در تمامی بیش از نیم قرنی که قدرت سیاسی در سوئد را در دست داشتند با همکاری اتحادیه های صنفی همه توان خود را بکار بستند تا جلوی مهاجرت نیروی کار خارج از اتحادیه اروپا (مانند ایران) به سوئد را بگیرند. هدف این دو حزب, و نیز اتحادیه های صنفی, آن بود تا فرصت های شغلی سوئدیها در اختیار نیروی کار غیر اروپایی قرار نگیرد.

با روی کار آمدن تاریخی احزاب دست راست در دو دوره انتخاباتی در سوئد, و بخصوص تلاشهای توبیاس بیلستروم وزیر جدید مهاجرت از حزب مدرات, انقلابی در قوانین مهاجرتی سوئد صورت گرفت و برای اولین بار در تاریخ مدرن این کشور دربها بسوی نیروهای متخصص از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا باز شد.

15 دسامبر سال 2008 روزی تاریخی

در روز تاریخی 15 دسامبر سال 2008 از مجموع 349 نماینده پارلمان سوئد 295 نماینده در محل حاضر بودند. لایحه مهاجرت کاری خارج از اتحادیه اروپا به سوئد با 167 رای موافق و 128 رای مخالف به تصویب اکثریت نمایندگان پارلمان سوئد رسید. نمایندگان دو حزب سوسیال دمکرات و چپ سوئد که بیش از 50 سال با ورود نیروی کار خارج از اتحادیه اروپا به سوئد مخالفت ورزیدند تا آخرین لحظه نیز به مخالفت خود ادامه دادند. هر 111 نماینده حاضر حزب سوسیال دمکرات در پارلمان و هر 17 نماینده حاضر حزب چپ سوئد به این لایحه رای مخالف دادند. نمایندگان چهار حزب دولت ائتلاف دست راست (87 نماینده حزب مدرات, 24 نماینده حزب سنتر, 25 نماینده حزب لیبرال مردم و 16 نماینده حزب دمکرات مسیحی) به این لایجه رای مثبت دادند. حزب سبزها, با وجود موقعیت خود

بعنوان حزب اپوزوسیون, در این زمینه با دولت دست راست همکاری نمود و در رای گیری روز 15 دسامبر سال 2008 از این لایحه پشتیبانی کرد و هر 15 نماینده حاضر حزب سبزها در پارلمان نیز به این لایحه رای مثبت دادند و به این ترتیب قوانین مهاجرتی سوئد پس از بیش از نیم قرن استیلای سوسیال دمکراتها و کمونیست ها دستخوش انقلابی بی سابقه شد.

مهمترین مفاد لایحه تصویب شده در دسامبر 2008 بصورت خیلی خلاصه این بود که قدرت ادارات کاریابی و همچنین اداره کل امور بازار کار که امکان اعطای ویزای کاری به متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا تا آن زمان منوط به نظر آنها بود از آنان سلب شد و از روز 15 دسامبر سال 2008 این نه نظر اداره کاریابی و یا نظر اداره کل امور بازار کار, بلکه نیاز یک کارفرما به استخدام نیروی کار بود که عامل تعیین کننده جهت صدور ویزای کاری در سوئد برای نیروی کار خارج از اتحادیه اروپا شد.

به عبارت دیگرادارات کاریابی و اداره کل امور بازار کار عملا دارای حق وتویی بودند که تا زمانی که یک سوئدی و یا تبعه اتحادیه اروپا جهت تصدی یک شغل موجود بود از ارائه آن شغل به یک تبعه خارج از اتحادیه اروپا جلوگیری بعمل می آوردند و مشاغل در درجه اول به ساکنین سوئد ویا اتباع اتحادیه اروپا داده می شد. اما در قوانین جدیدی که توسط دولت دست راست و با تلاشهای توبیاس بیلستروم وزیر فعلی مهاجرت به تصویب رسید دست این دو اداره از پروسه صدور اقامت کاری برای مهاجرین خارج از اتحادیه اروپا کوتاه شد.

مریم یزدانفر (نماینده ایرانی تبار از استان استکهلم) در راستای سیاست های حزب خود (سوسیال دمکرات) در رای گیری سال 2008 پارلمان به این لایحه رای منفی داد. عکس العمل ایرانیان مقیم سوئد به رای مخالف مریم یزدانفر عموما منفی و انتقادی بود.

نماینده ایرانی تبار دیگر پارلمان, رضا خلیلی دیلمی (نماینده از کمون استکهلم) در راستای سیاستهای حزب خود (مدرات) به این لایحه رای مثبت داد.

از سال 2008 تا کنون ده ها هزار نیروی کار متخصص خارج از اتحادیه اروپا موفق شدند از طریق یافتن کار به سوئد مهاجرت کرده و زندگی نوینی را برای خود و خانواده هایشان در یکی از مرفه ترین کشورهای جهان پایه ریزی کنند. تعداد زیادی از این مهاجران ایرانی بوده اند.

بازگشت به عقب در صورت پیروزی احزاب سوسیال دمکرات و چپ

روز چهارشنبه 19 ماه مارس «استفان لوفن» رهبر حزب سوسیال دمکرات سوئد صریحا اعلام کرد که در صورتی که حزبش در انتخابات عمومی آینده برنده شود قوانین مهاجرت کاری به سوئد را مجددا تشدید خواهد کرد و مهاجرت نیروی کار خارج از اروپا به سوئد را «منوط به نظر اتحادیه های صنفی» خواهد نمود. وی گفت: امروز کارفرمایان آزادانه در این زمینه تصمیم گیری می کنند, به همین واسطه افرادی داریم که در شرایط کار بدی در سوئد مشغول به کارند.

تفسیر سیاسی این گفته های رهبر حزب سوسیال دمکرات چیزی جز آن نیست که پیروزی احزاب سوسیال دمکرات و چپ در انتخابات سال آینده سوئد به معنی توقف امکان مهاجرت نیروی کار خارج از اتحادیه اروپا به سوئد خواهد بود.

بیانات رهبر حزب سوسیال دمکرات سوئد در روز چهارشنبه یکی از سرتیترهای مهم خبری سوئد بوده است. سیاستهای حزب سوسیال دمکرات و چپ سوئد در این زمینه کاملا همخوان با سیاستهای حزب ملی گرای دمکراتهای سوئد است که آن نیز مایل به اسقاط کامل قانون مهاجرت کاری خارج از اتحادیه اروپا به سوئد است.

هشدار نخست وزیر فردریک راینفلت

فردریک راینفلت نخست وزیر دست راست فعلی سوئد که حزبش تلاشهای زیادی جهت به واقعیت درآوردن قانون مهاجرت کاری به سوئد صورت داده است در واکنش به سخنان «استفان لوفن» رهبر حزب سوسیال دمکرات گفت: خیلی صریح بگویم که هدفشان این است که درهای ورودی مهاجرت کاری به سوئد را کاملا تخته کنند.

source: www.stockholmian.com

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s