افزایش آمار اخراج متقاضیان پناهندگی به کشور ثالث پیامد انگشت نگاری در سفارتخانه های شنگن

«قرارداد دابلین» و بدنبال آن تاسیس «بانک اطلاعاتی یوروداک» از جمله ابزار موثر جهت اخراج پناهندگان از کشورهای ثروتمند و محبوب از قبیل سوئد به کشورهایی که متقاضیان پناهندگی بواسطه وضعیت بد موجود در آنها مایل به تسلیم تقاضای خود به مقامات آن نیستند مانند یونان, ایتالیا و دیگر کشورهای جنوب اروپا بوده است.

تنها در طی دوسال اول تاسیس «یوروداک «در طی سالهای 2003 و 2004 تعداد 7765 متقاضی پناهدگی از طریق تطبیق اثر انگشتشان با اطلاعات بانک اطلاعاتی یوروداک در کشورهای اتحادیه اروپا شناسایی شده اند و مشخص گردیده که قبلا از کشور دیگری در اتحادیه اروپا تقاضای پناهندگی کرده اند.

متقاضیان پناهندگی با استفاده از «قرارداد دابلین» به کشوری که قبلا در آن تقاضای پناهندگی کرده اند اخراج می شوند. چون بر اساس این قرارداد یک متقاضی پناهندگی تنها حق درخواست پناهندگی در یک کشور اروپایی را دارد و دریافت پاسخ منفی از یک کشور عضو به معنی دریافت پاسخ منفی از همه دیگر کشورهای عضو قرارداد تلقی می شود.

«بانک اطلاعاتی یوروداک» چون بر پایه اثر انگشت فرد ثبت شده طبقه بندی می شود در صورت درخواست پناهندگی با «هویت» جدید نیز منجر به شناسایی هویت واقعی متقاضی پناهندگی می شود.

آماری که از سوی کمیسیون اتحادیه اروپا منتشر شده و به رویت استکهلمیان رسیده است نشان میدهد که از زمانیکه «یوروداک» از تاریخ 15 ژانویه 2003 آغاز بکار کرد بطور متوسط هر روز سه نفر متقاضی پناهندگی در نقاط مختلف سوئد در این زمینه شناسایی شده اند و از هر 3 نفری که در سوئد تقاضای پناهندگی تسلیم کرده است از سوئد اخراج شده است.

بر اساس آمار همچنین از هر پنج تقاضای پناهندگی تسلیم شده در سوئد حدود یک متقاضی قبلا در سوئد تقاضای پناهندگی کرده است.

اینک همچنین پیش بینی می شود که آمار اخراج متقاضیان پناهدگی از سوئد به کشور ثالث با اجباری شدن انگشت نگاری در همه سفارتخانه های شنگن بشدت افزایش خواهد یافت.

تلاش برای از بین بردن اثر انگشت
برخی از متقاضیان پناهندگی با استفاده از متدی از قبیل فرو کردن نوک انگشت ها در اسید (که بسیار دردناک است) تلاش کرده اند تا اثر انگشت خود را دستکاری نمایند تا انگشت نگاری اداره مهاجرت سوئد و سپس جستجو در بانک اطلاعاتی «یوروداک» منجر به شناسایی هویتشان نشود. در سال 2009 اثر انگشت حدود 2000 متقاضی پناهندگی در سوئد از جمله به این واسطه قابل شناسایی نبوده است. در سال 2010 نیز تاکنون اثر انگشت 1000 متقاضی پناهندگی بواسطه از جمله تخریب اثر انگشت قابل شناسایی نبوده است.

این مشکل در نهایت باعث گردید که اداره مهاجرت سوئد تجهیزات جدیدی را خریداری و مورد استفاده قرار دهد که حتی قادر است اثر انگشت های «دست کاری شده» را نیز شناسایی نماید.

source: http://www.stockholmian.com

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s