مشکلات پناهجویانی در سوئد که وکلایشان از راه دور کار می کنند

تعداد وکلائی که درسال جاری با اداره ی مهاجرت کارکرده اند، حدود ۲۱۲۲۹ نفر است. اما این وکلا به نسبت نیاز منطقه تقسیم نشده اند و بیشتر در مناطقی چون استکهلم، یوتبوری و مالمو متمرکز هستند. به همین دلیل بسیاری از پناهجویان نمی توانند به راحتی با وکلای خود تماس بگیرند و این امر تا کنون پی آمدهای دشواری نیز برای شماری از پناهجویان داشته است. برای نمونه می توان به مورد یک زن و شوهر ایرانی در سوندسوال درشمال سوئد اشاره کرد که وکیل آنها ساکن اوپسالاست. شهره حسام فر در گفتگوئی با پژواک می گوید علاوه بر دشواری های ملاقات با وکیلشان، او مترجمی را نیز که برای ترجمه ی گفتگویشان خواسته بود یک مترجم عربی بود.

اما فرزانه دهداری وکیل فعلی این خانواده می گوید، اشکال این پرونده مربوط به دور بودن وکیل آنها نبوده بلکه اشکال اصلی دراین است که وکیل آنها به وظیفه ی خود درست عمل نکرده و اشتباهی را نیز که مرتکب شده بود جبران نکرده بود.

او می گوید که این اشتباه می تواند گاهی به قیمت از دست دادن اجازه ی اقامت پناهجویان تمام شود.

از اشتباه وکلا تا کنون گزارش های متعددی دررسانه های سوئدی و ازجمله در برنامه پژواک پخش شده است.

اضافه کنیم که بنا برآمار رسمی منتشر شده، از سال ۲۰۰۸ تا کنون ۲۲ وکیل از جمله به دلیل سهل انگاری و بی توجهی در رسیدگی به پرونده ی پناهجویان، در لیست سیاه اداره مهاجرت قرارگرفته و کار خود را ازدست داده اند. باتوجه به ارزیابی پناهجویانی که از این بابت آسیب دیده اند و یا فعالان امور پناهجوئی، تعداد این وکلا بسیار بیشتر از شماررسمی اعلام شده ی آنهاست. توفیق محمدی از سازمان سراسری پناهندگان ایرانی بی مرز در یوتبوری در گفتگویی با پژواک شمار این وکلا را چندبرابر بیشتر از تعداد اعلام شده می داند.

از سوی دیگر گفته می شود که برخی از این وکلا باوجوداین که در لیست سیاه اداره مهاجرت قراردارند، اما مورد مراجعه ی پناهجویان قرارمی گیرند.

source: http://sverigesradio.se

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s