پناهجویان اخراجی درصورت نداشتن اجازه ی ورود به کشورخود، به سوئد بازگردانده می شوند

تظاهرات در اعتراش به اخراج پناهجویان در برابر کمپ مرشت

تظاهرات در اعتراش به اخراج پناهجویان در برابر کمپ مرشت

تعداد چشمگیری از پناهجویانی که به درخواست اقامت آنها پاسخ منفی داده شده است، توسط پلیس برای اخراج ازکشور به بازداشتگاه های کمپ های مختلف پناهندگی منتقل شده اند. به گفته ی پلیس مشکل آنها بیشتر با اخراج پناهجویانی ست که ازکشورهائی چون ایران، افغانستان و عراق به سوئد پناهنده شده و حاضر به همکاری با پلیس برای گرفتن اجازه ی ورود به کشورخود از سفارت این کشورها درسوئد نیستند. یکی ازاین پناهجویان محمد میرزائی ست که حدود نه ماه است که دربازداشتگاه های مختلف به سر برده است. او پس از این که توسط پلیس به ایران برده شد و به دلیل پذیرفته نشدن، مجددا به سوئد بازگردانده شد، باردیگربه بازداشتگاه کمپ فلن منتقل شد. درفرودگاه ایران از پذیرش محمد میرزائی به این دلیل که اجازه ی ورد به کشور از سوی سفارت جمهوری اسلامی در سوئد را نداشت خودداری شد. توضیحات بیشتر را می توانید از زبان خود او بشنوید.

دانلود گفتگو با محمد میرزایی

در ادامه ی مطلب، متن گفتگوی پژواک با یکی از مسئولان پلیس مرزی سوئد قرارداده شده است.

درتماسی با پلیس مرزی سوئد که مسئولیت اجرای حکم اخراج پناهجویان فاقد مدرک شناسایی را به عهده دارد، از وضعیت این پناهجویان پرسیدیم. درپاسخ به ما، «پر لوون بری» یکی از مسئولان پلیس مرزی گفت که این پناهجویان کسانی هستند که حکم اخراج دریافت کرده اند و این حکم تا چهارسال معتبر و قابل اجراست. او البته تاکیدکرد که آنها نباید تمام این چهارسال را در بازداشت باشند و حتا می توانند درطول این چهارسال دلایل جدیدی را نیزکه پیش ازاین ارائه نداده اند، دراختیاراداره مهاجرت قراردهند.

او همچنین گفت که پلیس نمی تواند اجازه اقامت به پناهجویان بدهد و وظیفه اش تنها تلاش برای اجرای حکم هایی ست که صادرشده است.

بسیاری از پناهجویانی که باوجود داشتن زندگی سختی در سوئد حاضر به همکاری برای رفتن به سفارت کشورهای خود و گرفتن اجازه ی ورود به آن کشورها نمی شوند، دلیل آن را خطرات جانی درصورت بازگشت به کشورخود عنوان می کنند. «پر لوون بری» دراین مورد گفت که اگر پلیس متوجه چنین وضعیتی شود و درمورد آن اطمینان به دست بیاورد، آن را به اداره مهاجرت اعلام می کند، اما خود نمی تواند اجرای حکم را لغوکند.

به گفته ی «پر لوون بری» بیشتر کشورها و ازجمله سوئد از پذیرفتن کسانی که فاقد هرگونه مدرک شناسایی هستند خودداری می کنند و این حق طبیعی آنهاست. دراین ارتباط او در پفتگو با پژواک گفت پناهجویانی که حکم اخراج دریافت می کنند باید برای بازگشت به کشورخود با اداره مهاجرت همکاری کنند و مقامات سوئد نمی توانند به زور آنها را بازگردانند و دراین صورت ازطرف کشورهای خود نیز پذیرفته نخواهندشد. او تاکیدکرد که کشورهایی مانند ایران، افغانستان و عراق درصورتی که پناهجویان همکاری کنند و خواستار بازگشت به آن کشورهاباشند، آنها را می پذیرند.

source: http://sverigesradio.se

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s