فعالیت‌های سیاسی ایرانی‌های مهاجر در سوئد

جامعه ایرانیان مقیم سوئد، یکی از قدیمی‌ترین گروه‌هایی هستند که از ابتدای دهه ٨٠ تعدادشان روبه‌افزایش گذاشت. افرادی که از ایران گریختند، اکثرا فعالان سیاسی با گرایش های مختلفی بودند که امکان فعالیت در داخل کشور را نمی‌یافتند. این گروه با ورد به سوئد، این امکان را یافتند تا با آرامش بیشتری فعالیت های خود را سازماندهی کنند. این‌ها تنها گوشه‌ای از پژوهشی‌ست که دکتر علی حاج قاسمی استاد جامعه شناسی دانشگاه سودرتون انجام داده است. این پژوهش به صورت کامل در کتاب ایرانیان در سوئد به چاپ رسیده است. ایرانیان با ورود به سوئد، تا چه میزان در فعالیت‌های سیاسی اینجا دخالت کرده‌اند؟ در چه احزابی بیشتر عضو هستند و چقدر در تصمیم‌گیریهای کشور شرکت دارند؟ این سوال‌هایی‌ست که از دکتر حاج‌قاسمی پرسیدم.

دکتر علی حاج قاسمی بارها در این مقاله از تغییر مسیر فکری سیاسی ایرانیان در سوئد یاد کرده و آن را روندی تدریجی از تندروی به دموکراسی می‌داند.

ایرانیان مقیم سوئد، علاوه بر شرکت همه جانبه در فعالیت‌های سیاسی اینجا، از سرزمین مادری خود نیز غافل نیستند. آنها با علاقه و جدیت رویدادهای ایران را دنبال می‌کنند. اما با تمام این فعالیت‌ها، هنگامی که به برگزاری انتخابات در ایران می‌رسیم، تعداد بسیار کمی از ایرانیان مقیم سوئد در آن شرکت می‌کنند. به عقیده دکتر علی حاج قاسمی، جندین عانل در این زمینه نقش بازی می کنند.

برای شنیده گفته‌های دکتر علی حاج قاسمی از فایل صوتی بالا استفاده کنید.

source: http://sverigesradio.se

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s