پناهجویان، یکی از قربانیان برنامه ی مهاجرت نیروی کار در سوئد

برنامه دولت در زمینه ی مهاجرت نیروی کار، به هدف هایی که برای آن درنظرگرفته شده بود نرسیده است. دولت پیش بینی کرده بود که با اجرای این برنامه بتواند افراد متخصص و نیروی کارماهر را که جامعه به آنها نیازدارد به سوئدبیاورد، اما ازحدود ۶۰هزار مجوزکاری که ازسال ۲۰۰۸ تاکنون صادرشده، بیش از دوسوم برای کارهای ساده و غیرتخصصی بوده که بیشترین میزان بیکاری نیز درمیان این مشاغل است.

2686261_520_292

درپی انتشاراین گزارش در روزنامه داگنس نی هیتر، استفان لوون، رهبرحزب سوسیال دموکرات به این روزنامه گفت که درصورت پیروزی درانتخابات آینده، تغییراتی دراین برنامه خواهددادتا ازانجام کلاه برداری ها جلوگیری شود.

این برنامه فرصتی را برای برخی از کارفرماها ایجادکرده است تا بتوانند با پرداخت کمترین دستمزد و هزینه، بیشترین میزان کار را از نیروی کارمهاجر بگیرند. حداقل دستمزدی که اداره کل

امورمهاجرت برای نیروی کارمهاجرتعیین کرده ۱۳۰۰۰ کرون درماه است، اما بسیاری ازاین مهاجران با دستمزدهایی ناچیز بیش از ۱۴ ساعت در روزکارمی کنند و بااین درآمد باید هزینه ی کارفرمایی و مالیات کارخودرا نیز بپردازند.

روزنامه ی داگنس نی هیتر به نقل از Thord Ingesson از پژوهشگران LO سازمان سراسری کارگران سوئد، نوشته است که حدود نیمی از کسانی که مجوز کار دوساله را به دست آورده اند، برای آن، مبلغی از ۳۰ هزار تا یک صد هزار کرون نیز به کارفرما یا کسانی که مجوز کار را برای آنها گرفته اند، پرداخت کرده اند. چنین وضعیتی درمیان پناهجویانی نیز که نتواسته اند اجازه اقامت دریافت کنند دیده می شود. آنها مبالغ زیادی پرداخت می کنند، بی آن که بتوانند اجازه اقامت بگیرند یا کاری به دست آورند. نمونه ای ازاین افراد یک پناهجوی ایرانی ست که از ۷ سال پیش درسوئد زندگی می کند و هنوز اجازه اقامت دریافت نکرده است. او دوسال پیش به وکیلی مراجعه کرد که گفته بود می تواند برایش مجوز کاربگیرد. گفتگوی بلندتر با او را دراینجا بشنوید.

source: http://sverigesradio.se

لینک گروه فیسبوک ما گروه اطلاع رسانی و لینک گروه پاسخ به پرسشهای پناهندگان گروه پرسشهای پناهجویان

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s