مشکل بیکاری جوانان سوئد، در نورشوپینگ و سایر شهرها

در کشور سوئد ، میزان بیکاری در بین جوانان بسیار بالا است. در شهر نورشوپینگ ، بیکاری جوانان بالاتر از متوسط کشور نیز هست.

مشکل بیکاری جوانان سوئد، در نورشوپینگ و سایر شهرها

مشکل بیکاری جوانان سوئد، در نورشوپینگ و سایر شهرها

مشکل نورشوپینگ این است که این شهر ، در گذشته صنعتی بوده است اما اکنون و با تغییرات اقتصادی و بسته شدن مراکز صنعتی، نتوانسته است ، خود را با شرایط جدید وفق دهد.

روبین لیند یکی از انبوه جوانان بیکار شهر نورشوپینگ است که به اداره کار مراجعه کرده است. او می گوید که هنگامی که برای اولین بار به اداره کار آمدم ،. دو سال پیش بود. یک کار شش ماهه پیدا کردم، وقتی این کار تمام شد ، چند وقتی مرخصی رفتم و دو باره درادراه کار ثبت نام کردم ، این بار من را به اداره های مختلف فرستادند. وقتی که بیکار باشی ، حق انتخاب نداری و پول بیمه بیکاری هم کفاف نمی دهد.

آنچه در سوئد و بطور مشخص در نورشوپینگ اتفاق افتاده این است که بازار کار تغییر کرده است ، این تغییر در نورشوپینگ به واضح دیده می شود، چرا که این شهر با داشتن چند واحد صنعتی بزرگ ، شهری کارگری بود اما با ایجاد تحولات اقتصادی و بسته شدن واحد های تولیدی، آسیب زیادی به بازار کار این شهر و مخصوصا جوانان وارد آمد. نیاز به تغییرات اساسی و پایه ای در بخش آموزش و تربیت نیروی کار است ، نیازی که هنوز برآورده نشده است. آنا اسکاگستروم سالهاست که با جوانان بیکار در این شهر کار می کند.او می گوید که در مقایسه با دیگر کمون ها ، میزان بیکاری جوانان در نورشوپینگ بسیار بالا است و با توجه به وجود زیرساخت های مناسب این شهر ف این میزان بیکاری غیر قبول است. شاید که مشکل فرهنگی جوانان این شهر که ادامه تحصیل نمی دهند و کارگری ساده را انتخاب می کنند، نقش اصلی این مشکل باشد.

در شهر نورشوپینگ ، تمامی احزاب سیاسی برای حل این مشکل هماهنگ هستند. ترسا کاروال هو ، از حزب سوسیال دموکرات و سخنگوی هیئت بازار کار و آموزش بزرگسالان این کمون عقیده دارد که همگی باید با تغییرات ساختاری در جامعه هماهنگ شوند و این هماهنگی به معنی آموزش است

او اضافه می کند که در بازار کار امروز نیاز است که نیروی کار متخصص باشند و دوره دیده باشند. ما باید از راه تخصص با دیگران رقابت کنیم نه دستمزد کمتر. با تغییرات جامعه، سیاست مداران نیز باید هماهنگ باشند و ابزار کار را برای جوانان فراهم کنند.

روبین لیند ، جوان جویای کار اما تمایل به درس خواندن بیشتر ندارد.او می گوید که شخصا تمایل به ادامه تحصیل در دانشگاه را ندارم. شاید یک دوره کوتاه آموزشی را بگذرانم، برای مثال دوره جوشکاری ، اگر بخواهم که به عنوان جوشکار استخدام شوم اما چهار سال تحصیل در دانشگاه نه. او اضافه می کند که بسیاری از جوانان از تحصیل خسته هستند و من هم همینطور.

در اداره کار ، نیز عقیده بر این است که آموزش کلید موفقیت جوانان در بازار کار خواهد بود. اما انا اسکاگرستروم عقیده دارد که اداره کار بسیار کند عمل می کند و سه ماه اول بیکاری ، هیچ اتفاقی نمی افتد. او اضافه می کند که سه ماه اول ، بسیار حیاتی است ، انگیزه جوانان برای کاریابی و تحصیل از بین می رود.

هانا نتز از سازمان کامیونیکیر ، سازمانی برای راهنمائی جوانان جویای کار ، عقیده دارد که باید زودتر به این گروه کمک کرد. برای مثال ، جوانانی که تازه دبیرستان را تمام کرده اند ، هنوز نمی دانند چه کار باید بکنند.

او می گوید که خیلی ها وقتی به اداره کار مراجه می کنند ؛، نمی دانند که چه چیزی در انتظار آنها است. بعد آنها را نزد ما میفرستند و آنها نمی دانند ما چه کاری انجام می دهیم و سردرگمی زیادی در جوانان مشاهده می شود.

بنگت بری لوف از اداره کار شهر نورشوپینگ ، میگوید که آنها سعی می کنند واضح و روشن برای جوانان توضیح دهند که چه کاری باید بکنند.

او می گوید که آنچه ما انجام می هیم ، توضیح مراحل کاریابی است. سعی ما این است که اطلاعات را روشن و شفاف برای جوانان بازگو کنیم. ما با اطلاعات کار می کنیم، این اطلاعات ، توسط افراد مختلف ، به صورت متفاوت برداشت می شود اما سعی ما بر وفق دادن خود با شرایط است.

منبع: sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=2493&artikel=4538060

منبع : swednews.com

لینک گروه فیسبوک ما گروه اطلاع رسانی و لینک گروه پاسخ به پرسشهای پناهندگان گروه پرسشهای پناهجویان

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s